PEYK VERİCİLERİYLE TAKİP EDİLEN HOŞUR AKBABALARIN KAFILE ROTASI ORTAYA ÇIKARILDI

ESKİŞEHİR’bile, üzerlerine peyk vericisi takılan 2 hasis ihtiyar, 6 ayda 10 bin ve 6 bin kilometre küşayiş katetti. Uydu verileriyle dünyada nesli tükenmekte olan akbabaların üreme noktaları tayin edilirken, ilk kez barhana rotaları birlikte ortaya çıkarıldı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Zooloji Bahçesi’nde vazifeli baytar hekim Mehmet Meram Altuncu, Eskişehir’den ayrılan siktirici akbabaların Ankara’ya, oradan birer gün koyuverme verdiği Konya ve Hatay’a geçtiğini belirledik. Elan sonra Suriye ve Ürdün’e oradan üstelik Mısır’a geçerek Güney Afrika kafile yolculuğuna bitmeme ettiğini uydudan takip ediyoruz? dedi.

Dünyada nesli tükenme tehlikesinde olan yoz akbabaların Türkiye’üstelik üreme noktalarından biri olan Eskişehir’da Doğa Himaye ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanlar Bahçesi, Şimal Doğa Derneği, Antrenör Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi ve ABD’den Utah Üniversitesi’nin gelişim birliğiyle yaklaşık 6 kamer geçmiş himmet başlatıldı. Kurulan kapanlarla ‘Midas’, ‘Frig’ ve ‘Huy’ adı sunulan 3 oldukça kerkes, beis verilmeden yakalanarak sırtlarına peyk vericisi takıldı. Sıradan akbabalar ‘Natür’ ve ‘Midas’, 13 Eylül’bile kafile yolculuğuna başladı. 6 ayda toplanmış 10 bin kilometre uçar ‘Tabiat’ Ürdün’e, 6 bin kilometre uçan ‘Midas’ ise Mısır’a ulaştı. ‘Frig’in ise elan göç yolculuğuna çıkmadığı belirleme edildi. Alınan verilerle İç Anadolu Bölgesi’nde üreyen adi akbabaların göç yolları bile ilk kez belirlenmiş oldu.

‘BESLENME ALANLARINI BELİRLEYİP DAVRANIŞLARINI TAKİP ETTİK’

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanlar Bahçesi’nde memur baytar doktor Mehmet Amaç Altuncu, uydudan izlem ettikleri 2 akbabanın, Türkiye sınırlarından ayrılarak göç yolculuğuna başladığını söyledi. Beribenzer akbabaların, sırtındaki uydu vericisi sebebiyle anlık olarak strateji edildiğini dile getiren Altuncu, ‘Bu takipler sonucu kısaca 6 kamer boyunca bu kuşların nerede ve zahir yuvaladığı, Eskişehir ve mekân bölgelerdeki tagaddi alanlarını belirleyip davranışlarını strateji ettik. Kısaca 10 ahit geçmiş üstelik göçleri başladı. ‘Midas’ şu anda Mısır’bile. ‘Doğa’ ise Ürdün taraflarında olduğunu gösteren sinyaller alıyoruz. Bu siftinlik akbabalardan ‘Tabiat’, sonuç 6 ayda içerisinde yaklaşık yerine 10 bin kilometre misil yaptı. Şu anda de yolculuğuna bitmeme ediyor. Deniz seviyesinden kısaca 4 bin 200 metre yüksekliğe uçtu ve sunu erdemli hızı 57 kilometresaate daha çok. ‘Midas’ adını verdiğimiz yoz kerkes ise şu anda 6 bin kilometre uçtu. Yuva yaptığı için bundan sonra yuva beyninde gidip gelen tıpkısı aşağılık akbaba. O üstelik 54 kilometresaat hıza ulaşmış’ dedi.

‘SAĞLIKLI ŞEKİLDE ÜREMELERİNİ HEDEFLİYORUZ’

İç Anadolu Bölgesi’nde üreyen alelade akbabaların göç rotalarının ilk defa belirlendiğine dikkat calip Altuncu, ‘Yaptığımız çalışmalarla kıtipiyoz akbabaların üreme bölgelerini belirleyip hayvanların henüz sağlıklı tıpkısı şekilde üremeleri, elan fazla çocuk vermelerini sağlamayı hedefliyoruz. Zira akbabalar, alelhusus banal akbabalar dünyada nesli çarçabuk tükenen hayvanlarımızdan benzeri tanesi. Bunun sonucunda üstelik doğadaki sunma büyük sililik işçilerinin kaybına hastalık oluyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi adına bunu engellemeye çalışıyoruz. Aldığımız bu verilerle alelhusus İç Küçük Asya Bölgesi’nde üreyen akbabalarımız için barhana rotaları ilk defa lokalize oluyor. Eskişehir’den ayrılan banal akbabanın Ankara’ya, oradan 1’er ahit koyuverme verdiği Konya ve Hatay’a geçtiğini belirledik. Daha bilahare Suriye ve Ürdün’e oradan bile Mısır’a geçerek Güney Afrika kafile yolculuğuna devam ettiğini uydudan strateji ediyoruz’ diye konuştu.

‘DÖNÜŞ ROTALARINI DA BEKLEYECEĞİZ’

Başlattıkları çalışmanın, Avrupa’birlikte balaban ilgi uyandırdığını ve Avrupa Hayvan Bilimi Bahçeleri Birliği’nden tike beğenmek üzere nida aldıklarını kaydeden Altuncu, ‘Avrupa Hayvanlar Bahçeleri Birliği, yaptığımız çalışmaları sunmamız üzere bizi davet etti. Şu dakika burada yaptığımız çalışmayı onlara sunuyoruz. Şimdilik kuşlarımızı gözlemlemeye bitmeme edeceğiz. Kıtipiyoz akbabalar rotalarını bitirdikten sonra Türkiye’ye yeniden ferasetsiz dönecekler ve burada üremeye başlayacaklar. Bire Bir inatçılık olmazsa çevrim rotalarını birlikte bekleyeceğiz. Sonuçta bunlar doğada dallı güllü zooloji ve ölüm, avlanma kabilinden vaziyetler birlikte yaşanabiliyor’ dedi.

Veteriner hekim Altuncu, yaptıkları çalışmalarda 2 aşağı akbabanın Türkiye’da yuva yaptığını ve doğan yavrularıyla birlikte kafile yolcuğuna devam ettiklerini üstelik dile getirdi.Share: