Sakarya gündem haberi: Sakarya’da BAE ajanı olduğu iddiasıyla yakalanan Ürdünlü sanığın yargılanması sürüyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) için çalıştığı öne sürülen Ürdün vatandaşı Ahmed Mahmoud Ayesh Aldatma Astal’ın “panel veya askeri espiyonaj” ve “adsız sansız kalması müstelzim bilgileri izah” suçlarından yargılanmasına devam edildi.

Sakarya 2. Bunaltıcı Ukubet Mahkemesindeki duruşmada, sanık Aldatma Astal ve avukatları hazır bulundu.

Eski zabıtların okunması ve oturum arasında mevrut dosyaların murafaa tutanağına geçirilmesinin ardından maznun ve avukatlarına meze verildi.

Sanık Aldatma Astal, önceki beyanlarını tekrar etti.

Sanığın avukatları üstelik eski beyanlarını tekrar ettiklerini dile getirerek, dosyada düz düzlük tanığın dinlenilmesi hususunda takdirin mahkemede olduğunu kaydetti.

Adresi tayin edilen bir tanığın dinlenilmesi için müzekkere yazılmasına değişmeyen mahkeme heyeti, duruşmayı 5 Sülale 2023’e erteledi.

Süreç

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, BAE yerine duyu çalışması yaptığı iddiasıyla Ürdün vatandaşı Hıyanet Astal, MİT ve emniyet ekiplerince yakalanarak 21 Ilk Teşrin 2020’de tutuklanmış, Ekim 2021’deki celsede aile hapsi ve yurt dışına çıkış yasağı gibi sanığın tahliyesine karar verilmişti.

Hakkında hazırlanan iddianamede Aldatma Astal’ın, “adsız sansız kalması müstelzim bilgileri izah” suçundan müebbet mahbes, “panel veya askeri çaşıtlık” suçundan ise 15 yıldan 20 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılması arzu ediliyor.

Share: