‘Sakin Şehir’ Şavşat’tan kartpostallık kar manzaraları

‘Sakin Şehir’ Şavşat’tan kartpostallık kar manzaraları

ARTVİN Artvin’in ‘Sakin Şehir’ (Cittaslow) ünvanlı Şavşat ilçesi yağan karla beyaza büründü. Doğası, ahşap mimarisi, kültürüyle adlı ilçede kartpostallık kar manzaraları görenleri kendine hayran bıraktı.

Artvin’in Şavşat ilçesi herhangi bir mevsim ayrı güzelliğe bürünüyor. Doğası, ahşap mimarisi, sessizliği, kültürü, müziği ve saf yaşamıyla yerli ve yabancı turistlerin dokunaklı sargı gösterdiği ilçe, kış mevsiminde bile ziyaretçilerine adamakıllı manzaralar sunuyor. Gelecek neşelilere aktarılmak amaçlı bellik tescili yapılan Şavşat evleri beyaz örtüyle değişik ayrımsız görünüme kavuştu. Ekin ve Turizm Bakanlığınca Şavşat ilçesinde “anadan görme Şavşat evi” adına tescillenmiş çokça sayıda bina bulunuyor. Az Daha gelişigüzel köyde rastlanması cins. İlçenin aynı haddinden fazla köyünden biri olan Meydancık köyünde bu yıl kar yağışın kısık yaşandığı bölgelerden ayrımsız tanesi.

Beyaz örtüyle benzersiz güzelliğe bürünen köyün kamu güzelliği alarga görüntülendi. Kışın köyde yaşamın zor ve hâl olduğunu söyleyen, Meydancık köyü sakinlerinden Merdinaz Ekin (76), “Kar yağınca burada hayat zorlaşır. Odun yararız, mal getiririz, ineklerimiz var, tavuklarımız var onların bakarız. Sakat yöntemle çorap örüyorum ayaklarımız üşümesin diye niteleyerek. İki koşa çorap giyiyorum gene birlikte ısınamıyorum” ifadelerini kullandı.

Share: