Sındırgılılar İsveç’te Kur’anı Kerim’e yapılan saldırıyı kınadı

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde, İsveç’te Kur’an-ı Eli Açık’i yakan Rasmus Paludan’ın çirkin eylemine reaksiyon afişe etmek üzere, sabah namazı vaktinde Kur’an-ı Bonkör okundu, dualar edildi.

Danimarka ve İsveç çifte vatandaşı katmerli sağcı Rasmus Paludan, bire bir sefer henüz Kur’an-ı Kerim’i misyon almasıyla Mutekit ülkelere cebin skandal eylemini gerçekleştirirken, İsveç polisinden aldığı iznin ardından Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği uğrunda Kur’an-ı Bonkör yaktı. Bilcümle dünyada ve Türkiye’de olduğu gibi Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde yaşanan vatandaşlar Kur’an-ı Eli Açık’e yapılan saldırıya aksülamel gösterdi.

Sındırgı İlçe Müftülüğü organizesinde, STK’lar işbirliği ile vatandaşlar sabahleyin namazında camileri doldurdu.Kutsal Kâmil Camii’nde sabahleyin namazında buluşan vatandaşlar Kur’an tilavetini dinlediler. Kılınan sabah namazının ardından ilçedeki ayrımlı imam hatipler vasıtasıyla bir posta elan Kur’an tilaveti gerçekleşti. Sonrasında ise kaza müftüsü Sami Türkel aracılığıyla yapılan yakarış ile başkaları semaya açıldı.

Sındırgı İlçe Müftüsü Sami Türkel, “Bugün ülkemizde hep camilerimizde, İsveç’te Kur’an-ı Verimli’e uzanan el ile ilişkin, biz bile tarafımızı göstermeye çalıştık. Bütün camilerimizde olduğu üzere, Sındırgımızda dahi cemaatimizle bu arada, kitabımıza içten gene kulak verdik. Kitabımızı dinledik. Onunla gene buluştuk. Bizim tarafımız mahsus. Her zaman Rabbimizin kitabı ile bire bir olma bu arada olma. Bu anlamda dayanılmaz aynı cevap oldu. Katılan bilcümle cemaatimize teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun” dedi.

İsveç devletinin bu bed saldırıya göz yummasının kabul edilebilir bir hadise olmadığını tamlayan Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Ağır, “İsveç’te yaşanan o iğrenç saldırı, yani Kur’an-ı Kerimi yakma hadisesi, hepimizin bağımlı kanına dokundu. Bugün ülkemizin hep camilerinde sabah namazında bütün cemaatler buluştu. Kur’anlar okundu. Bizler üstelik bugün Sındırgı Mukaddes Kâmil Camiindeyiz. Gerçekten ihtimal kendimize gelmemizi sağlayabilecek benzeri fenomen. Zaman İsveç’te yaşanan ve hele buna devletin birlikte cevaz etmiş olması, kınamayı en üst derecede türe eden ayrımsız olay. Devletler özellikle bugün bu tuhaf, fitne, fesat, insanları birbirine düşürebilecek, dinler arasında hele hakeza birbirine saygısızlığı içeren şeylere katiyen vesile vermemeli. Alelhusus bire bir okazyon olarak düşündüğümüzde, bugüne kadar bire bir Müslümanın, tıpkısı İncil’e benzeri Tevrat’a yani kişi dininden sıfır bire bir kutsala katiyen engelleme ettiği görülmemiş. Amma bu camiada özellikle devletler gözetiminde bunlara okazyon atfetmek çok acı bire bir görüngü. Eke kitabımız Kur’an-ı Semih’e yapılan bu saldırıyı, hakareti asla kabul etmiyoruz, İsveç’i, hükümetini ve yapanları sonuna büyüklüğünde kınıyoruz” dedi.

İslam’a, Müslümanlığa ve mübarek pusula Kur’an-ı Bonkör’e yapılan çirkin saldırıyı sabah namazında toplanan vatandaşlar bütün alay malay kınadı. – BALIKESİR

Share: