Sivas fen… Başbuğ Çıpa: “GES’i Erzurum ve Sivas’a yapacağız”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çıpa, “46 megavatlık devir erke santralini (GES) ati ay ihale edeceğiz. İlave 50 megavat daha hakkımız var. Samsun’de uygun saha bulamıyoruz. Erzurum ve Sivas’tan makul kayran bulacağız. Orada yapacağız. Elektrikli otobüs sayısını da 40’a çıkacağız” dedi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde(OMÜ) 2022-2023 Akademik Sene Küşat Töreni düzenlendi. OMÜ Atatürk Hars Merkezi’nde planlı program aheste katılımla gerçekleşti. Programda konuşan Büyükşehir Belediye Reisi Mustafa Çipo, Samsun’üstelik elektrikli otobüs sayısının 40’a çıkacağını açıkladı.

Elektrikli otobüs sayısı 40’a çıkıyor

İklim krizinin önemine aksan yapan ve bu konudaki çalışmaların cesim olduğunu ifade eden Komutan Demir, elektrikli otobüslerle elan bozulmamış bire bir yer oluşturulabileceğini vurguladı. Başkan Çıpa, “Elektrikli otobüs projemiz çok koskocaman. Karbon salınımı akim. Müstehase yakıtlılara göre daha ekonomik. Lityum pilli olmaları cihetiyle birlikte Türkiye’bile evvel bu proje. 183 otobüsümüz var taşıl yakıtlı bunların yaydığı karbonu düşünün. Elektrikli otobüsler bizi karbon salınımından kurtarıyor. Burada bire bir müjdeyi da paylaşayım. 20 elektrikli otobüs sayısını dahi 40’a çıkarıyoruz. Vizyonumuz ise Samsun’de ulaşımda tamamen elektrikli otobüslere andırmak. Elektrikli otobüsün parası da 4 yılda çıkıyor” diyerek konuştu.

“GES Erzurum ve Sivas’ta yapılacak”

GES projesiyle ait de istimara özne Komutan Demir şunları söyledi:

“Hükümetimiz kanuni aranjman yaptı. Belediyelere tükettiği hareketlilik büyüklüğünde çoğaltma imkanı tanıdı. Şu anda 46 megavatlık GES münakasa aşamasında. 9 Kasım’birlikte münakasa edeceğiz. İlave 50 megavat daha hakkımız var. Samsun’bile akla yatkın saha bulamıyoruz. Erzurum ve Sivas’tan akla yatkın kayran bulacağız. Orada yapacağız. Samsun’bile yıllık cıvıltı giderimiz 350 milyon. Biz onu sıfıra indirgeyeceğiz. Otobüsleri dahi elektrikle çalıştırdığımız üzere otobüs yakıtımız bedavadan gelecek. Karbon salınımından anlayışsız artan 183 otobüsü daha kurtaracağız. Niyetimiz kaymakamlık minibüslerimizi bile elektrikli ağıl yayımlamak. Müstehase yakıtlı araçların devreden çıkmasıyla birlikle abuhava değişikliği konusuna müthiş bir fayda sağlamış olacağız.”

“Şehrin atılan sularının topu arıtılarak boşalma edilecek”

Bu yıl bakımından şehrin atık sularının tamamının arıtılarak deşarj edileceğini kaydeden Samsun Büyükşehir Belediye Reisi Mustafa Demir, “Herhalde bu Türkiye’dahi tıpkısı ilktir. Cümle atık suların hacısı hocası arıtılıyor. Şu anda Samsun’da 13 gökçe bayraklı kumsal var. Tığ onu 17’ye çıkaracağız. Temel master planımızda hedefimiz Miliç’ten Yakakent’e kadar sahillerimizi projelendirmek. Ama ilk etapta Hürriyet’ten 19 Mayıs’a büyüklüğünde yapacağız. Aplikasyon proje çalışması devam ediyor. OMTEL’den başladık derrace yolu çalışmasına bile. Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımızdan bile destek aldık. Dünyada 80 kilometresi aplikasyon projesine dönüştürülen birlik tıpkı şekilde mensur edilen birbirinin tekrarı olmayan tek kent Samsun olacak. Projenin farklı katkıları birlikte sahildeki bütün işgaller kalkacak. Bu müthiş tıpkısı vizyonu şehre kazandıracağız. Üniversitelerimizden sonuna büyüklüğünde tartılmak üzere iş birliği halinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu. – SAMSUN

Share: