Son dakika haberleri | Samsun’da “5. Arsıulusal 15. Ulusal Afiyet ve Şifahane İdaresi Kongresi” başladı

Samsun’de düzenlenen Vilayet ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) aile sahipliğinde “5. Arsıulusal 15. Millî Esenlik ve Sayrılarevi İdaresi Kongresi”nin açılışı yapıldı.

Vali Zülkif Görgüsüz, OMÜ Atatürk Kongre Merkezi’ndeki kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, keyif alanında düzenlenen çalışmaların çok önemli olduğunu, keyif kenti Samsun’a takkadak yer illerden değil, güçlükle dışından birlikte hastaların geldiğini söyledi.

Sağlıkta çaba konusuna birlikte değinen Dağlı, “Hastaneler ve keyif sistemimiz faal aynı organizma sayılır. Çalışanlarımızın, karşısındaki hayat için empati yapması, ruh halini anlaması, marazlı ve sökel yakınlarının dahi doktorları ve çalışanları bereketli tıpkı şekilde anlaması kocaman benzeri etkenimizdir. Kopça zihniyet olmadığı antlaşma sağlıkta hız kabilinden on paralık istemediğimiz olayları görmekteyiz.” dedi.

Samsun’de yalnız OMÜ değil, 17 büyüklük hastanesi, 8 ayrımlı hususi hastane, 2 ayrımlı üniversite hastanesi ile sektöre yön verdiklerini dile getiren Görgüsüz, “Biz, afiyet alanında toprak ili sayılırız ve tahminî 6-7 ilimiz esenlik alanında tamamen Samsun’a, alelhusus OMÜ’ye gelmekte. Tokat, Sivas, Giresun, Sinop, Amasya, Trabzon ve belde illerimizden rahatsız nakli yapılıyor.” diye niteleyerek konuştu.

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal ise böyle tıpkısı kongreye familya sahipliği yapmaktan akıbet mertebe mutlu olduklarını belirtti.

Ağır, “Pandemide sağlığın hangi büyüklüğünde heybetli olduğunu fark ettik. Baştan esenlikle alakadar yatırımın, sağ esen ait eğitimin sağ esen ait özellikle teknolojinin ne büyüklüğünde kullanılması gerektiğini öğrendik. Sadece teknoloji kullanımı değil, zamanın sonuç kademe zer olduğunu tıpkı posta henüz öğrendik. Yani esenlik yönetiminde devir son evre kızıl. Nedeniyle esenlikle dayalı eğitimler birlikte son adım kızıl. Bu nedenle bu kongreyi ve bu soy etkinlikleri önemsiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dünyada ve Türkiye’da ortaya sâdır gelişmeleri ve sorunları ilmî bire bir göz açısıyla ele almak, gitmek ve hal önerileri getirebilmek amacıyla düzenlenen, çevrim içi olarak birlikte katılımın sağlandığı kongreye 8 ülkeden malumat insanları katılıyor.

15 Ekim’e büyüklüğünde devam edecek kongrede çevrim içi poster ve bildiri sunumları üstelik gerçekleştirilecek.

Share: