Sportif balıkçılar “sunu iri sazanı” takip etmek için yarışıyor

Kartepe Belediyesi ile Kocaeli Dünkü Kol Balıkçıları ve Natürel Hayatı Koruma Derneğince (KAMADER) Sapanca Gölü’nde planlı “15. Arsıulusal Sazan Tutma Yarışması” başladı.

Kaynak Sahili’nde cemaziyelevvel göz kuralarının çekilmesinin peşi sıra yarışacakları noktalara yerleşen 36 takımdaki 144 sportmen, zaman oltalarını suya attı.

Kartepe Eşme Sahili, Serdivan Esentepe ve Sapanca Izdıraplı Deresi bölgelerinde tertibat sallayan yarışmacılar, 20 hakem ve 20 memur nezaretinde 7 çevrim layenkati savaş edecek.

KAMADER Başkanı Engin Uztürk, AA muhabirine, temas yıl nazik ilişki gören yarışmada bu yıl 3’ü mahdut dışından 36 takımın mücadele ettiğini söyledi.

Yarışmacıların oltalarını suyla buluşturduğunu tamlayan Uztürk, “28 Ilk Teşrin cuma gününe kadar buradayız. Bu sene 15’incisini düzenlediğimiz yarışmanın rekoru 23,5 kilogram. Bu yıl 30 kilogramları bekliyoruz.” dedi.

Uztürk, yarışmada arsıulusal arenada tecrübe sahibi sporcuların üstelik yer aldığını vurgulayarak, “Tuttukları balığı fotoğraflayıp, videoteyp çekimini ve tedavisini yaptıktan sonraları suya iadeli ederler. Bizim yarışmamızda balığın ölümüne neden olmak bile diskalifiye sebebidir. Onun üzere dünya standartlarında tıpkı yarış.” ifadelerini kullandı.

” Türkiye’bile sportif balıkçılık haddinden fazla gelişti”

Yarışmalar sebebiyle Türkiye’birlikte sportif balıkçılığın çok geliştiğini aktaran Uztürk, “Bence böyle yarışmaların daha dahi artarak devam etmesi lazım. Yılda bir değil, birkaç konkur olması gerekir. Yüzlerce takımlarımız var. Onlara dahi bu fırsatı isnat etmek geçişsiz. Diğer yerlerde yapılan organizasyonları yerli yönetimlerin desteklemesi gerekir.” ifadelerini kullandı.

Yalova’dan mevrut yarışçı Rıdvan Etkili birlikte Sapanca Gölü’nde yarışmanın, edisyon ve tıpkısı o büyüklüğünde da ateşli olduğunu ifade etti.

Yaklaşık 15 yıldır sazan avcılığı yaptığını anlatan Hayat Dolu, “Balığın vurduğu antlaşma alarmın çalması çokça şişman heyecan. Alelacayip tıpkısı duygu. 2019’de bir numara olduk, nasip olursa bu sene üstelik hedefimiz birincilik. Sunma azından aşama fora etmek.” diye konuştu.

Share: