Yaşıtları oyun salonlarında mesafelik geçirirken o benzeri köyü yönetiyor

Sivas’ta karye muhtarlarının istifasının peşi sıra 20 yaşında muhtar seçilen Eray Koyurga, taze yaşı ve yüklendiği sorumlulukla ilgi çekiyor.

Sivas’ta merkeze merbut Kızılova köyünde durma fail 20 yaşında ki Eray Koyurga mümasil aynı tarihte askerlik vazifesini tamamlayarak köyüne döndü. Muhtar Mahmut Kömü işlerinin yoğunluğu ve esenlik nedenlerini esbabımucibe gösterip ricat etti. Köyde eskimemiş muhtarı tayin etmek için seçime gidildi. Askerden yeni dönen ve etkisiz olan Koyurga zihayat yaşına rağmen öne çıkarak muhtar adayı oldu. Koyurga iki namzet kâin muhtarlık yarışında 6 oy farkı ile rakibini geçerek muhtar seçildi. Türkiye’nin yer güre muhtarlarından biri olan Koyurga köyle ilgilendiren amal amacıyla gittiği resmi dairelerde şaşkınlıkla karşılanıyor. Koyurga bir çokça kişinin muhtar olduğuna inanmakta sıklet çektiklerini belirtti.

“Muhtar olduğumu duyanlar şaşırıyor”

Koyurga, muhtarlığın aklının ucundan geçmediğini amma köy sakinlerinin ısrarı konusunda namzet olduğunu araz, “Eski muhtarımızın incizap etmesinin arkası sıra ara intihap yapılması gerekti. Benim kazanacağıma dair haddinden fazla umudum yoktu. Seçim sürecinde iki aday vardı cebin tarafı 26 fikir kendisine kazandım, kazandığımı duyduğumda dahi çok mutlu oldum. Sunulan oylar sebebiyle Sivas eşkal Kızılova köyünün bakir muhtarı seçildim. Köyüme ve karye halkıma elimden gelenin olağandan hizmet edeceğim. Zinde yaşta kocabaşı tutmak haddinden fazla güzel ayrımsız önsezi, bu yaşta bu mertebelere duyulmak hava verici. Köyümüz için evvel yerine altyapı ve parke taşı projesini hayata eylemek istiyorum. Bu genişlik esas ihtiyaçlarımızdan. Köylüler arkamda duruyor, bilcümle birlikte el ele vereceğiz köyümüzü elan güzelce hale getireceğiz. Resmi kurumlarda işlerimi halletmeye gittiğimde kocabaşı olduğumu duyanlar şaşırıyor bahtiyar oluyorlar ve tebrik kartı ediyorlar” dedi.

Karye sakinlerinden Davut Kömür, çarkıt muhtarların yaşlı olduğunu ve söylenen işleri unuttuklarını belirterek, “Eray üzere ‘çokça taze bunu niçin aday yaptınız, desteklediniz’ diyenler oldu. Fakat daha dolgunca çalışacağına hizmet edeceğine inandık ve karye halkı olarak Eray’ı seçtik. Köyümüzde buğulanmış muhtarlar vardı ne söylesek unutuyorlardı. Demin birlikte muhtarımızdan bakım bekliyoruz inşallah o dahi bizim beklentimizi karşılayacak” ifadelerini kullandı. – SİVAS

Share: