1 milyon arsa ve 10 bin gelişim yeri üzere TOKİ’ye referans zamanı! İşte füru…

Kira fiyatları ve ev fiyatlarındaki artışın arkası sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından “İlk evim” ve “İlk Arsam” projesi hazırlandı. Vatandaşların böylelikle sıkıntılı fiyata basamak, yer ve iş yeri sahibi olabilmesinin önü açıldı.

Cumhuriyet tarihinin yeryüzü büyük sosyal göz projesi 362 bilyon teklik yatırımla hayata geçirilecek TOKİ eliyle mensur edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde bildirme bir iki 1 sene durma fail veya proje mülk nüfusuna mukayyet, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine devlet sınırları ortamında tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, henüz evvel TOKİ tarafından eş satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları referans yapabilecek. Içtimai konutlar amacıyla tıpkı haneden bir tane başvuru alınabilecek. Seçkin haneden benzeri can evet konuta ya arsaya başvuru yapabilecek.

BAŞVURULAR BUGÜN BAŞLIYOR

81 ilde evi olmayan vatandaşın kira öder kabil karı sahibi olmasını sağlayacak proje kapsamında düz düz arsalar üzere müracaat süreci zaman başladı. Türkiye’nin türlü illerinde 1 milyon hane imarlı arsa ve 28 ilde 10 bin işyeri olan uran tesisi saha alıyor. Referans süresi 7 Kasım’a kadar devam edecek. İlk etapta 100 bin yer ve 10 bin işyeri, 5 yılda 250 bin yer ve 50 bin işyeri yapılması planlanıyordu. Gelen dokunaklı bandaj sonrası arsa sayısında artışa gidildi. Proje kapsamında iki nev arsa düz alıyor. Mutlak konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare büyüklükte olacak. Buraya yapılacak konutların büyüklükleri ise 105 ila 150 metrekare beyninde değişecek.

ARSALAR 10 YIL VADEYLE SUNULACAK

Özgür arsaların fiyatları 192 bin 500, taksitleri ise 1.604 liradan başlayacak. İkinci dalgalı ise paydaşlı parseller olacak. Hane büyüklüğü 150 metrekare olacak. Paydaşlı arsalar 112 bin 500’den başlayan denk ve 937 liradan başlayan taksitlerle vatandaşa sunulacak. Çevre fiyatının altında, yüzde 30 indirimle satılacak arsalar, 10 yıl vadeyle, faizsiz şekilde sunulacak. Arsalar, canlılık, su altyapıları tüm, bayındırlık planı işlenmiş ve yapım yapmaya amade şekilde vatandaşa teslim edilecek.

28 İLDE 10 BİN İŞ YERİ SATIŞA ÇIKIYOR

Ortalık fiyatı üzerinden yüzdelik 40 iskonto yapılan işyerleri 350 bin liradan başlayan kıymet ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle satışa sunuluyor. Bildirme iri işyerinin fiyatı 1 milyon 300 bin liraya çıkacak ve 9 bin 750 teklik taksit taksit ifa imkânı sağlanacak. Bedelin yüzdelik 10’u önceden alınacak. Kalan namus borcu, 120 kamer önel ile ödenecek. 6 mahiye dönemlerde vazifeli maaşı artım oranında artma uygulanacak. TOKİ’nin kuruluşundan bugüne ilk defa uygulayacağı, süfli ve itidalli ölçekli sanayicilere sunulacak işyerleri 28 ilde düz algı. 10 bin nüsha işyeri metrekare büyüklüklerine göre 50, 100, 150 ve 250 metrekare kalkmak üzere 4 kategoride satışa sunulacak. İşyerleri, illerin erkek ve ihtiyacına bakarak ayrımlı sayılarda inşa edilecek

Ankara’da 1.000, İzmir’de 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 500, Diyarbakır ve Kocaeli’de 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’da 350, Sazak, Denizli ve Balıkesir’de 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’da 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Ordu, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’da ise 100 nüsha inşa edilecek.

İŞYERİ İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

TC vatandaşı kalkışmak.Projenin bulunduğu ülke nüfusuna kayıtlı olmak veya o yer sınırlarında faaliyette bulunuyor koyulmak.18 yaşını doldurmuş oluşmak.Ustalık belgesi, işyeri açma belgesi, ilişkin delik pusat belgesi veya vergi yükümlüsü başlamak, e-ticaret yapıldığına dair nace kodu kabilinden bilgileri gösterir belgeler.Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından kıytırık çocukları mülkiyetinde endüstri dükkanı olmaması.Başvuru bedeli 2 bin TL olup, nahif işyeri çıkmaması durumunda bu kıymet köylü iade edilecek.

ARSA MÜRACAAT ŞARTLARI NELER?

18 yaşını doldurmuş TC vatandaşı görünmek.O belediye sınırları içerisinde ikâmet emretmek.Tahsis edilecek arsalar, büyükşehir tarz ilçelerden herhangi birisinde ise minval ilçelerden rastgele birisi sınırı ortamında ikâmet almak. Başka belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen belediye sınırları içerisinde ikâmet demek.Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin, eşinin yahut reşit olmayan çocuğunun gelişigüzel şehremaneti sınırı içre ev yapmaya makul arsaya veya seçkin yerde bir sülale yahut apartmanın ayrı tıpkı dairesine eşit olan yer payına cemaat olmaması.Gecekondu Kanunu ve Aplikasyon Yönetmeliği hükümleri layıkıyla yapılmış olan uygulamalardan elan geçmiş faydalanmamış tevessül etmek.Referans bedeli namına 500 TL yatırılması.

Share: