Yer ve işyeri başvuruları başladı

Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik balaban sosyal ev hamlesinin başka etabı olan ilk evim arsa ve önce işyerim başvuruları başladı. Başvurular 7 Son Teşrin’a kadar yapılabilecek.

Altın Yurt Umumi Müdürü Mustafa Özelmacıklı geçmiş evim arsa ve geçmiş işyerim başvurularına ilgili açıklamalarda bulundu. Özelmacıklı, “Toplumsal Bölük başvuruları kapsamında altyapısı amade, imarlı bölük arsaları üzere başvurular Ziraat Bankası şubelerinden alınmaya zaman başladı. Bu arsalara eş olan vatandaşlar zat evlerini yapabilecekler. Proje kapsamında satışa çıkarılacak hep yer sayısının 1 milyona ulaşması bekleniyor. Başvurular üzere 18 yaşından nazik, T.C. vatandaşı olan ve arsaların bulunduğu belediye sınırları içerisinde durma ediyor girmek gerekiyor. Antrparantez arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin veya eşinin veya ergin olmayan çocuğunun rastgele şehremaneti sınırı zarfında ev yapmaya elverişli arsaya yahut seçme yerde aynı familya veya apartmanın ayrı tıpkısı dairesine kıymet olan yer payına eş olmaması üstelik yiyecek” dedi.

Toplumsal konuta başvuran arsaya başvuru yapabilecek

Özelmacıklı sözlerine şöyle bitmeme etti: “Daha evvel yer evet de konuttan birine referans yapılabileceği açıklansa de Bakanımız Tasavvur Kurum, toplumsal basamak projesine başvuru yapanların arsaya birlikte referans yapabileceğini açıkladı. 2023’ün ilk çeyreğine kadar bölük ve arsalar için eksiksiz kuraların çekilmesi ve adalet sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor. Proje kapsamında özgür ve paylı arsalara referans alınacak. Bağımsız konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare olup, yapılacak konutların büyüklükleri 105 ile 150 metrekare beyninde olacak. Özgür arsalar üzerine; yer tahsis tarihinden itibaren evvel yıl içerisinde konut inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması araç. Paydaşlı parseller üzere ad çekme çekimi yapıldıktan bilahare parsel bazlı şürekâ (7 ve eğin ortaklar için), 3 kamer süresince ev bina kooperatifi kuracak olup, bu taşınmazdaki yapım süreci kooperatif kanuna göre yürütülecektir. Bu şarta uymayanlardan tahsis edilen arsalar, hiçbir hâkimiyet alınmasına lüzum olmaksızın ödemiş olduğu tıpkısı değer var ise yüzdelik 10’u kesilerek artan meblağ reddetme edilerek kafasız alınacak.”

Arsalarda ödemeler almanak taksitle yapılacak

Yer kuraları için müracaat bedelinin 500 TL olduğunu tabir fail Özelmacıklı, “Arsa tahsis bedelinin 1/10’u önceden geriye kalanı 9 yılda kıymet taksit taksit ve faizsiz adına ödenecek. Taksit ödeme tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonradan, inikat imza tarihinden itibaren 1 sene ahir çağ olacak. Tahsis sahibi peşinat tutarı yatırıldıktan 1 sene sonradan çalmak üzere, taksitler mahiye ya bile almanak karşılık taksitler halinde birlikte ödenebilecek. Bağımsız arsaların fiyatları 192 bin 500 liradan, taksitleri ise 1604 liradan başlıyor. Paydaşlı arsalar de ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlar ve 937 liradan başlayan taksitlerle sunuyor” şeklinde konuştu.

İlk aksiyon yerim başvuruları başladı

İlk etapta 28 ilde 10 bin hareket yeri üzere da başvuruların başladığını tamlayan Özelmacıklı, “Müracaat bedeli 2 bin TL olan iş yeri başvuruları üstelik 7 Teşrinisani tarihine kadar E-Oran üzerinden ve İl Merkezlerinde El Bankası, İlçelerde ise Tarım Bankası şubelerinden yapılabilecek. Müracaat çerçevesinde T.C. vatandaşı girmek, projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı başlamak yahut o memleket sınırlarında faaliyette bulunuyor koyulmak ve 18 yaşını doldurmuş doğmak gerekiyor. Bunun yanı sıra maharet belgesi, işyeri açma belgesi, bölüm kayıt belgesi veya vergi mükellefi doğmak gibi kâh şartlar bile arama edilecek. Kişinin kendisinin, eşinin ve 18 yaşından yoz çocuklarının mülkiyetinde uran dükkanı olmaması da gerekiyor. Ödemeler için da tenkis sonrası kestirmece dükkan bedeli üzerinden yüzde 10 peşinat bedeli alınacak. Artan bakiye amacıyla birlikte vecibe banka sözleşmesi sonrasında yok etmek amacıyla, 6 mahiye dönemlerde Görevli maaşı artım oranında artış uygulanarak 120 ay vadede yapılacak” dedi.

Özelmacıklı, hareket yeri yapılacak illeri şöyle açıkladı:

” Ankara’da 1000, İzmir’de 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 500, Diyarbakır ve Kocaeli’nde 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’üstelik 350, Mersin, Denizli ve Balıkesir’birlikte 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’da 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Ordu, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’da 100.” – İSTANBUL

Share: