Kiev’i bombalayan komutanın Sergey Surovikin, zamanında Çeçenistan ve Halep’i bile yıkmıştı

Cumartesi sabah saatlerinde Rusya ve Kırım’ı bağlayan köprünün Ukrayna vasıtasıyla patlayıcı iki canlı kamyon ile patlatılmasının ardından Rusya Cesamet Başkanı Putin, eskimemiş kararlar aldı. Kumanda kademesinde değişikliğe giden Putin, Ukrayna’daki birliklerin başına tanıdık tıpkı ölümlü getirdi.

HALEP VE ÇEÇENİSTAN’I BOMBALAMIŞTI

Ukrayna’daki birliklerin başına güzeşte General Sergey Surovikin’in hunriz eylemlerle meşbu bire bir geçmişi var. Elan önceki Suriye’dahi Halep’i bombalayan general adına bilinen Surovikin’in, Çeçenistan’ın bombalanmasında dahi rolü var.

İLK ADIMI KİEV’İ ULAŞMAK OLDU

General Suruvokin, birliklerinin başına beğenilir geçmez bu yol da Ukrayna’nın başkenti Kiev’e saldırdı.Bu sabah Putin’in emriyle,Kiev’dahi bombalar patladı. Sunu bir iki 4 patlamanın yaşandığı şehir cuşuhuruş adına döndü, ölü ve yaralılar var.

SERGEY SUROVOKİN KİMDİR?

11 Teşrinievvel 1966 tevellütlü Surovikin, 2013-2017 yılları arasında Şark Askeri Bölgesi’ne kumanda etmiş ve Suriye İç Savaşı’na Zalim askeri müdahalesinde Suriye’deki Kuvvetler Grubu’nun komutanı olmuştur. 2022’üstelik Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde Acımasız Kalabalık Kuvvetleri’nin “Cenup” Ordular Grubu’nun komutanı olmuştur. Sergey Surovikin, 2017 yılından beri Rusya Hava-Feza Kuvvetleri Komutanı adına görevini sürdürürken, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı operasyonların esasen beri Cenup Zalim Birlikleri’ni komuta ediyor.

Share: