84’lük büyük ana ne görüyor nede işitiyor, yalnız bu yöntemle bildirişim kuruyor: Ördüğü çorapların gelirini depremzedelere bağışladı

Kırıkkale’birlikte eline yazılan harflerle iletişim kuran rüyet ve sema engelli 84 yaşındaki Neriman Önder, ördüğü çoraplardan elde ettiği geliri depremzedelere bağışladı.

Kırıkkale’birlikte 8 yaşında geçirdiği menenjit hastalığından dolayı görme ve sem kabiliyetini kaybeden Neriman Önder, eline yazılan harflerle bildirişim sağlıyor. Kardeşi Köksal Önder’in (75) evinde artan 84’lük büyük ana, ahali emeğiyle ördüğü çorapların satışını yapıyor. Çoraplardan elde ettiği geliri ise Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz marifetiyle depremzedelere duyurmak istedi. Başbuğ Türkyılmaz’üstelik yapılan çağırma üstüne Önder ailesini, Kırıkkale merkezdeki evini görüşme etti. 2 bin 500 teklik nakdi yardımı depremzedeler amacıyla bağışladığını tamlayan Komutan Türkyılmaz, depremin tarz üssü Pazarcık ilçesine Yahşihan Belediyesi namına kuracağı konteynerlardan benzeri tanesine üstelik “Neriman Önder” ismini vereceğini söyledi. Eline yazılan harflerle iletişim kurabildiğini rapor eden Türkyılmaz, Türk milletinin iyiliksever bir kavim olduğunu belirtti.

“Eline yazdığımız Türki harflerle bildirişim kurabiliyorsun”

Çorapları depremzedeler için ördüğünü kaydeden Türkyılmaz, “Eline yazdığımda yaptığı çorabı depremzedelere kabartmak için ördüğünü söyledi. Kişi örgülerinden elde ettiği 2 bin 500 lirayı bağışladığını söyledi. O, 2 bin 500 lira sırtımda öz saygı donör hem da o büyüklüğünde bile ayrımsız angarya kim; demincek az buçuk henüz acul akıntı etmem gerekiyor. Türk milletinin ne büyüklüğünde müzaheret sever olduğu duygulandırıyor. Bir de toplumda o kadar kayran varken, ‘Osman Türkyılmaz’ı çağır ego yardımı ona vereceğim o götürsün’ demesi dahi hem Yahşihan Belediye Reisi kendisine beni hem bile şahsımı haddinden fazla gururlandırdılar ve onurlandırdılar. Yeter ki istek ve azim olsun. Eline yazdığımız Türki harflerle iletişim kurabiliyorsun. Yaş 84, bibi çorap örüyor ve aynı şeyler üretmeye çalışıyor” dedi.

“76 yıldır görmüyor duymuyor, Kur’an-ı Eli Açık okuyor ezberinde”

Halasının 8 yaşında geçirdiği menenjit hastalığından kıran görmediğini ve duymadığını anlatım eden Makbule Alemdar, “76 yıldır görmüyor duymuyor, Kur’an-ı Cömert okuyor ezberinde. Dedem öldükten sonra annem yanıma almış. Dede biraz şuurluymuş. 8 yaşlarında böyle olunca eve hoca tutmuş oradan öğrenmiş Kur’an-ı Kerimi. Arapça bilmiyor ama eline yazaraktan Türkçe öğür. Abdestinde namazında sporunu ferah yapar. Hayatı muhip birisi, hayata sadık. İsyan katiyen bulunmayan” diyerek konuştu.

“Yahşihan Şehremini çok dolgunca tanıyor ve çok üstelik seviyor”

Depremzedeler amacıyla 15 gündür sonsuz ağladığını belirten Önder, “15 gündür sürekli ağlıyorlar. Bundan Sonra yazı değiştirmeye başladık. Bambaşka kanallara döndük. Üzülmeleri de kötü. Bu kadar çok üzülmeleri bereketli değil. 8 yaşında menenjit hastalığından ortalık hakeza olmuş. Yahşihan Belediye Reisi çok iyi tanıyor ve haddinden fazla de seviyor. Ilkin üstelik götürmemi çok istedi. Buda aynı araç oldu. Ben zira internetten strateji ediyorum. Canlı atom karınca” şeklinde konuştu.

84 yaşındaki Neriman Alemdar ise, Kahramanmaraş merkezli depremleri öğrendiğinde salat kılıp yakarış ettiğini söyledi. – KIRIKKALE

Share: