Adana’da FETÖ’nün “sohbet imamı”na 25 yıla büyüklüğünde hapis istemi

Adana’da, Fetullahçı Yıldırı Örgütü’nün (FETÖ) adliye yapılanmasında “kardeşçe imamı” olduğu tez edilen tutuksuz maznun karşı 25 yıla büyüklüğünde hapis cezası istemiyle sevgili açıldı.

Savcılıkça, hakkında adli kontrol tedbiri geçerli İ.T. karşı ölçülü anket tamamlandı. İ.T. amacıyla “silahlı terör örgütüne uzuv oluşmak” ve “amme kurum ve kuruluşlarının zararına ayyarlık” suçlarından 25 yıla büyüklüğünde cezaevi cezası istemiyle hazırlanan iddianame, Adana 2. Pahal Ukubet Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, sanığın fen inceleme raporuna göre FETÖ içerisinde çalıştığı kurumdaki bilgileri sorumlu imamıyla paylaşan, istenildiğinde bu bilgileri sorumlu imamına getiren, teşekkül elemanı olacağı anlaşılmayacak kadar hayat tarzına ilgi fail, FETÖ’ye bağlılığı bütün olan teşekkül üyelerinin tanımlandığı “5A” kodu ile derecelendirildiği belirtildi.

Sanığın FETÖ’nün adliye yapılanmasında sohbet imamı kendisine görev yaptığı, teşkilat üyesi adliye personellerine FETÖ’nün ideolojisi doğrultusunda eğitimler verdiği anlatılan iddianamede, örgüt üyeliğinden için iş yapılan kişilerle irtibatının belirlendiği, örgütün güncel ve siyasi talimatlarını kendisine merbut kişilere aktardığı kaydedildi.

İddianamede, sanığın örgütün “pinhan imamları” ile ankesörlü hatlar ve büfe telefonlarından mevkut ve ardışık taharri sistemiyle birlik kurduğunun belirlendiği ve 2013 yılında yapılan İcra Müdürlüğü sınav sorularını örgütün gizli imamlarından aldığı bu yönüyle “kalifiye dolandırıcılık” suçunu FETÖ faaliyetleri çerçevesinde işlediği belirtilerek, İ.T’nin “kamu çalım ve kuruluşlarının zararına ayyarlık” ile “silahlı terör örgütüne organ olma” suçlarından 25 yıla büyüklüğünde mahpushane cezasına çarptırılması istendi.

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen İ.T’nin yargılanmasına ilerleyici günlerde başlanacak.

Share: