Ayrımsız ilçede 3 gündür akarsu krizi yaşanıyor, bu öğün belediye başkanı reaksiyon gösterdi: “Bu akarsu nereye gitti”

Benzeri ilçede 3 gündür akarsu krizi yaşanıyor, bu kez belediye reisi tepki gösterdi: “Bu su nereye gitti”

“Vatandaşı susuz bırakmaya kimsenin hakkı namevcut”

KIRIKKALE – Kırıkkale’nin Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, sonuç günlerde ilçede yaşanan su kesintisinden çevre düzenlediği matbuat toplantısında, “İtfaiyelerle akarsu taşıyorum amma nereye büyüklüğünde. ‘Kırıkkale hapşırıyor, Yahşihan dumağı oluyor.’ Burada bizim göbeğimiz Kırıkkale’ye ve sular birliğine tutkun. Sular birliğinin ve Kırıkkale’nin bunu biran önce bu sorunu çözmesi lazım. Kırıkkale 4 saat suyu keserse, Yahşihan’üstelik 1,5 dönem su gidiyor” dedi.

Yahşihan Şehremini Osman Türkyılmaz, içmece suyu şebekesindeki 3 gündür süren kesintinin format ilçedeki kanalizasyon borularının patlamasından periferi kaynaklandığını sav etti. Yahşihan Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde “kriz masası” oluşturan Türkyılmaz, ilçede diri vatandaşların mağdur edilmemesi amacıyla belde ilçelerden de itfaiye desteği alarak 509 ton su dağıtıldığını söyledi. Merkezde ilçede 4 saatlik su kesintisinin Yahşihan ilçesinde 1,5 güne tekabül ettiğini anlatan Türkyılmaz, su sorununun çözülmesi üzere biran önce komisyon kurulması gerektiğinin altını çizdi.

“Bu su nereye gitti”

Akarsu kesintilerinden periferi vatandaşlardan özür dileyen Türkyılmaz, “Sular birliğinin üyesinden birisi üstelik Yahşihan Belediyesi’dir. Şuanda sular birliğini arıyoruz. Diyor kim; sular birliği bize su verdiğini söylüyor. Kırıkkale Belediyesi diyor ki ‘Benim sularım akıyor.’ Ben diyorum kim ‘Bana akarsu gelmiyor.’ Bu akarsu nereye gitti. Çocukken öğretirlerdi; ‘Su nerede hindi içti, şavalak nerede dağa kaçtı, ateş nerede yandı umum oldu bitti” dedi.

“İtfaiyemiz esbak 509 ton su verdi

Yahşihan ilçesindeki su kesintisinin Kırıkkale’deki patlaklardan kaynaklandığını sav fail Türkyılmaz, “30 bin vatandaşı susuz bırakmaya kimsenin hakkı yok diye” serzenişte bulunarak, şunları kaydetti:

“Biz 2 sene evvel altyapıya başladık. Bazen borular vardı ve kılcal damarlarımıza kadar akarsu borularımızı değiştirdik. Bu ayrım sayesinde de Yahşihan’da ‘patlak yok’ denilecek büyüklüğünde bir iki. Kırıkkale Belediyesi’ndeki, Yahşihan Belediyesi’ndeki, Sular birliğindeki yetkililer gelsinler, eğer dava bizdeyse Yahşihan Belediye Başkanı kendisine zamanı geldiğinde ben görevi bırakmaya hazırım. Ama bu 30 bin vatandaşı susuz bırakmaya kimsenin hakkı yok. Madem hakeza tıpkı tartı var. Güzeşte hafta sebep aktı sular? 2020 yılında niçin ağır ezgi kendisine aktı sular? Tamamen yanlış bilgilerle yönetiliyor el ve ilçeler. Bunun kolayı var, ‘gelin bire bir alt kurul kuralım’ diyorum. 30 bin nüfuslu bir kaza akarsu sıkıntısı yaşıyor. Ben argüman ediyorum diyorum kim ‘Bende sıklet namevcut.’ Sular birliği diyor ki ‘Bende takı bulunmayan.’ Kırıkkale Belediyesi diyor ki ‘Bende gravite yok.’ O ant kalın uzaydan gelenlerde, 3 harflilerde. Ben altyapımı değiştirdim. Kırıkkale’deki altyapı daha çok kaldırmıyor. Benim haddim değil onu bildirmek. Bizim ihvan dünden bu zamana kadar sahada. Şeb hiç uyumadık. İtfaiyemiz esbak 509 ton akarsu verdi.”

“Kırıkkale 4 saat suyu keserse, Yahşihan’bile 1,5 çağ su gidiyor”

Kırıkkale site merkezinde 4 saatlik su kesintisinin Yahşihan ilçesinde 1,5 güne karşılama ettiğini tamlayan Türkyılmaz, “Kırıkkale hapşırıyor, Yahşihan dumağı oluyor.” diye, “Herkesle matbuat toplantısı yaparım. Burada Araba ve Mühendisler Odası’nın üstelik olması gerekiyor. Olgun İşleri Müdürlerinin olması lazım ve burada anlaşma var. (Halk İttifakı) İttifak milletvekillerinin bile olması lazım. Transfer suyla değirmen dönmüyor. Ego itfaiyelerle su taşıyorum ama nereye kadar. ‘Kırıkkale hapşırıyor, Yahşihan dumağı oluyor.’ Burada bizim göbeğimiz Kırıkkale’ye ve sular birliğine mecbur. Sular birliğinin ve Kırıkkale’nin bunu biran ilk çözmesi geçişsiz. ‘Hodri meydan’ diyorum ego. 4 pasaj başmuallim burada. 4 başmuallim da bu akarsu yüzünden fariza yerleri değişti. Yahşihan’ın saniyede tükettiği akarsu 130 ila 150 litre ortada yani 3’üstelik 1’i. Şuan tığ bulduğumuz 3’dahi 1 suyu mahsus bölgelere verebiliyoruz. Gayrı bölgelere de sağlıklı olsun 32 personelle sabahlara büyüklüğünde vardiyalı olarak su çektiler. Kimse bu çocukların emeğini bile tıntın etmesin lütfen! Zaman aynı baskı var. Sıkıntıyı görmezden gelemeyiz. Bu sıkıntının biran evvel çözülüp biran ilk masaya yatırılması gerekiyor. Kırıkkale merkezde 4 saatlik su kesintisi Yahşihan’de 1,5 güne karşılama ediyor. Kırıkkale 4 saat suyu keserse, Yahşihan’bile 1,5 periyot akarsu gidiyor” şeklinde konuştu.

“Alt Kurul kuralım, gelsinler oturalım”

Türkyılmaz, sular birliğindeki depoların doluluk oranının erdemli olduğunu ifade ederek, “Güzeşte o kadar çokça su vardı kim, sular birliğinde hep depolar doluydu. Su basmayı kestiler. Burada yük şu; Kırıkkale’nin altyapısı tutkun! Suyu bastıklarında, debiyi yükselttiklerinde, el tabiriyle şişmeye başladığında borazan yarılıyor, Yahşihan’a su düşmüyor. Yegâne rehavet şu; Kırıkkale ile Yahşihan’ı ayrımsız hattan besliyorlar. Yahşihan’a yegâne forma akarsu verse bugün baskı namevcut. Kırıkkale’nin altyapısının olmayışı ve Kırıkkale’deki su patlakları. Ego bunu sav ediyorum. Aksini argüman eden varsa alt kurul kuralım gelsinler oturalım baktıralım” dedi.Share: