Bakan Kirişci, Kilis’te muhtarlar ve STK temsilcileriyle buluştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, “Tarım toprakları, elden ve çabucak zirai üretim için kullanılmalı. Tarımın kendisinin ihtiyacı olan silolar, seralar, ahırlar, ağıllar, kümesler bile ekincilik topraklarında olmamalı.” dedi.

Kilis Tecim ve Uran Odası’nda muhtarlar ve sivil sosyete kuruluşu (STK) temsilcileriyle aynı araya mevrut Kirişci, depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara müstacel şifalar, geride kalanlara sabır diledi.

Kirişci, evvel andan itibaren hükümet ve izzet yerine deprem bölgesindeki vatandaşların yanında olduklarını, çalışmaların süreceğini söyledi.

Hareket sonrası hayatın normalleşmesinin önemine değinen Kirişci, “Böyle nazik bir coğrafya, ekincilik açısından bizim üzere haddinden fazla çok önemli çünkü tarımsal istihsal alanlarımızın yüzdelik 17’si bu coğrafyada. Tekrar bitkisel üretimin yüzde 17’si, hayvanca üretimin yüzde 18’i, tarımsal ihracatın yüzde 22’si bu coğrafyada. Buradan hareketle bizim tarlaya, kaplumbağa, bahçeye, ahıra, ağıla, kümese, su ürünleri yetiştiriciysek akarsu ürünleri yetiştirme tesislerine, arılarımız varsa arılarımızın başına bire bir zaman geçmiş dönmemiz ve bu üretimi kaldığı yerden bitmeme ettirmemiz gerekiyordu.” diye konuştu.

Kirişci, evvel etapta müstacel müdahaleleri ika gayreti içerisinde olduklarını, bunu 15 bin müteharrik ve 5 bin hareket makinesiyle sahada ortaya koyduklarını aktararak, vatandaşın elden tarımla ilişkin ihtiyaçlarını değil, sair gereksinimlerini tedarik ika adına da çabalama içerisine girdiklerini anlattı.

Vatandaşların üşümemesi için 51 bin ton odun dağıttıklarını dile getiren Kirişci, şöyle devam etti:

“Hayvanların ağızotu ihtiyacı amacıyla 15 bin titrem yemleme, vatandaşlarımıza bedelsiz dağıtıldı. İlerleyen zamanlarda kocabaş efsanevi için 500 lira, küçükbaş hayvan amacıyla dahi efsanevi başına 50 liralık koyulmak üzere 185 bin işletmenin ihtiyacı olan ağızotu desteğini tevzi kararı aldık. 1,5 bilyon teklik tutarındaki bu ağızotu bedellerini geçtiğimiz cuma namazı haset vatandaşlarımızın namına yatırdık. Ondan 1 hafta ilk 24 Şubat’ta 3,4 bilyon teklik öne çekilen bilcümle desteklerimizi vatandaşımızın yerine yatırmış olduk. Toplamda 11 ilimiz amacıyla yaklaşık 5 bilyon lira tutarında desteği üreticilerimize, çiftçilerimize sağladık. Diğer odundur, akaryakıttır vesairedir tek bahsetmiyorum.”

Kirişci, vatandaşların ihtiyaçlarını durdurmak için imkanları seferber ettiklerini anlatarak, bu yönde yapılan çalışmalardan bahsetti.

Türkiye genelinde 13 milyar 836 milyon lira tarımsal desteğin 3,4 bilyon lirasını 11 ile dağıttıklarına değinen Kirişci, “Bundan Kilis üstelik payına düşeni aldı. 65 milyon liraya yakın aynı ödeme Kilis üzere da gerçekleştirilmiş oldu.” dedi.

Kirişci, üreticilerin zararına ait tespit çalışmaların yapıldığını, bunların devam ettiğini belirtti.

“Sektöre verilen desteklerin sektörde kalması haddinden fazla haddinden fazla cesim”

Planlı istihsal, kontratlı ekincilik ve mühim iz konularına verdikleri öneme meni fail Kirişci, bununla ait Mecliste kanun teklifi bulunduğunu kaydetti.

Mecliste yasanın çıkmasının arkası sıra yıllardan beri konuştukları metin çok konunun imdi raftan kaldırılacağını ifade fail Kirişci, “Yani bunlar bire bir daha bir şekilde görmeyeceğimiz, duymayacağımız konular haline ati. Sıklıkla dile gelirdi; ‘Ya biz aha ÇKS’ye kayıtlı değiliz, tamam amma zirai üretimde bulunuyoruz.’ Makul bu faaliyetleriniz bundan sonra bu kullanılmamış mevzuatla gelişigüzel inşallah Gazi Meclisimiz, bizim civar gördüğümüz çalışmaları, şu anda öneri namına görüşülen kanun yasalaştığında tığ artık ÇKS kayıtlı ÇKS kaygısız ayrımı yapmadan bunları bire bir şekilde desteklemiş olacağız.” diye konuştu.

Kirişci, ayni adına desteklemeyi başlattıklarını, sarsıntı dolayısıyla bunları tekrar nakdiye çevirdiklerini dile getirerek, “İşin doğrusunun ayni olduğunu hepimiz biliyoruz. Sektöre sunulan desteklerin sektörde kalması çok çokça majör. Ormanla ilişik it canlı haddinden fazla konu var. Yani vatandaşla ormanın bire bir arada, devletle milletin ayrımsız arada sevecen yaşaması adına bunlarla ilişik bile atacağımız adımlar olacak, bu kanun yasalaştığında. Onun üzere pek haddinden fazla husus, inşallah ölçülü ve ayrıntılı vadede bizim tarımımızı, ormancılık faaliyetlerimizi adeta sağlamlaştırma edecek, bunları geliştirilecektir.” ifadelerini kullandı.

Tarımın, 85 milyon ve bundan ahir koca projeksiyonu de dikkate alındığında daha gözetilmesi, geliştirilmesi, kollanması müstelzim tıpkı kürsü olduğunun altını çizen Kirişci, “Burada nazik birkaç laf var hepimizin öğrenmesi müstelzim. Ekincilik toprakları, hemen ve elden zirai üretim amacıyla kullanılmalı. Tarımın kendisinin ihtiyacı olan silolar, seralar, ahırlar, ağıllar, kümesler dahi tarım topraklarında olmamalı. Bunların dahi anif zeminde, kaba istinatgâh üstelik alüvyal sıvılaşma kabiliyeti olan zeminler değil, kaba zeminlerde olması lazım. Buralarda bu binaların, bu yapıların nesir edilmesi de dahil göz, uran, endüstri, nazik adi uran aklınıza gelebilecek rastgele şeyin daha çok ovadan dağlara taşınması geçişsiz. Kilis bu manada ak yazılı bir yer. Tabiatıyla ki işlenmiş olanlara, onlara ayrı çalmak lazım amma yıpranmamış mensur edilecek alanları nasıl buna uygun kendisine değerlendirmekte kazanım görüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Daha sonra basına sınırlı bitmeme eden toplantıya, Kilis Valisi Recep Soytürk ve Belediye Reisi Mal Ramazan bile katıldı.

Share: