Saylav Ahu: “Çorum OSB tıbbi ve hoş kokulu nebat el işi üssü oluyor”

SELIM Parti Çorum Saylav, MKYK Üyesi ve Tarım Orman Komisyonu Üyesi Ahmet Sami Ahu, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Tutma Kurumu’nun (TKDK) Çorum’bile Organize Uran Bölgesinde (OSB) destek verdiği 6 tıbbi ve aromatik bitki işleme tesisi ile OSB’yi tıbbi ve hoş kokulu bitkileri işleme üssüne çevirdiğini bildirdi.

Saylav Ceylan, TKDK’nın 2011 yılından beri Avrupa Birliği (AB) ile ortaklaşa uyguladığı IPARD Programı eliyle bağış kullandırdığını ve programın uygulandığı özge illerde olduğu kadar Çorum’da bile pir işlere imza attığını belirterek, “Tıbbi ve hoş kokulu bitkilerin fonksiyonel özelliklerinin anlaşılması, dosdoğru tagaddi bilincinin artması ve yaşadığımız pandemi dönemi bu bitkilerden elde edilen tabii ürünlerin istihlak ve ticaretinin artmasına açar olmuştur. Tıbbi ve hoş kokulu bitkilerin merhem endüstri beraberinde, ilkbahar, meşrubat, parfüm ve kozmetik endüstrisi kabilinden alanlarda de kullanılıyor olması ve insanların sentetik mahsulat hesabına natürel olanları istek etmesi da sektörün gelişmesine ve büyümesine katkı sağlamıştır. Bu kapsam bu bitkilerin üretimi ve işlenmesine müteveccih bakir yatırımların önünü açmıştır” dedi.

TKDK sektörün gelişmesine katkı sağladı

TKDK’nın, tıbbi ve hoş kokulu bitki yetiştirenlere makine-takım, ürünlerin işlenmesine müteveccih tesis kurulumlarında ise hem makine-ekipman hem da tesisin tekmil imal işine destek sağladığını hatırlatan Ahmet Sami Ceylan, “Ticari değeri olan bu bitkilerden ülkemizde yer degaje olanlarından 72 tanesi TKDK’nın ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müracaat Listesi’nde yer almaktadır. Çorum’birlikte bu sektöre sağlanan bindi yüzde 55 atıfet ile KDV ve başka birlik vergilerden muafiyet tanınarak uygulanmaktadır. İlimizde tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği Çerçevesin da envestisman tutarı 110 milyon lirayı atıfet tutarı 55 milyon lirayı aşan kısaca bin projeye; pulluk, diskaro, teşrinievvel, ilaçlama, hasat makineleri ve römork başta doğmak için kısaca 5 bin skor makine-ekipman desteği verilmiştir. Bu destek sebebiyle mütezayit tıbbi ve hoş kokulu bitki üretimi, ilimizde el işi sektörüne yönelik tesis ihtiyacını dahi ortaya çıkarmıştır” şeklinde konuştu.

OSB’deki 6 işletmeye destek verildi

Ceylan, “Çorum OSB’bile; 3’ü faaliyette kâin, 3’ü yatırımına başlayan ve birinin bile incelemesi devam fail 7 tıbbi hoş kokulu nebat işleme tesisi bulunmaktadır. 35 milyon liralık envestisman tutarına ehil 7 kasılma için yatırımcılara tahminî 20 milyon liralık teberru sağlayan TKDK, Çorum OSB’yi tıbbi ve hoş kokulu nebat el işi üssüne çevirmiştir.

Yatırımını tamamlayıp faaliyete sabık tesislerde; çörekotu, kuşburnu, lavanta, adaçayı, kekik, peygamber dikeni, aspir, üzüm-nar-ballıdarı çekirdekleri, koz başta görünmek için bir nice üründen yağ, çökelti ve ekstrakt çıkarılmaktadır. Tüketici açısından çekirdek ve korteks üzere sunma cılız kısımlar üstelik bu tesislerin hammaddesini oluşturmakta ve tekrar bu tesisler yardımıyla derece kazanarak hem ilimiz hem de ülkemiz ekonomisine eklenmiş ayar sağlamaktadır. Üretilen mahsulat çöz piyasanın yanı sıra ABD, Almanya, Kanada, Belçika, Fransa, Bulgaristan ve Suudi Arabistan özellikle başlamak için bir nice ülkeye ihraç edilmektedir” ifadelerini kullandı.

Yatırımcımızın yanındayız

Çorum’da bugüne büyüklüğünde yatırım tutarı 550 milyon liraya ulaşan Bin 153 projeye 295 milyon lira yardım sağlandığını aktaran Ahu, “Bunun 193 milyon lirası ödenmiş, mütezayit 102 milyon lira kısmının ise ödemeleri bitmeme etmektedir. Bu yatırımlarla 2 binin üzerinde insanımıza istihdam oluşturulmuştur. Gelişigüzel yatırımın büyüklük ekonomisine yaptığı katkıyı önemsiyor ve zer buluyoruz. Hükümetimiz; yatırım yapan, üreten, istihdama yardım sağlayan, elini taşın altına koyan herhangi bir yatırımcının yükü tenkis etmek için esbak olduğu gibi bugün de yanındadır. daha çok dahi insanımızın ve Ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda envestisman fail herkesin beraberinde olmaya, bindi vermeye bitmeme edeceğiz” şeklinde konuştu. – ÇORUM

Share: