Bala musahabe merkezleri 60 ilçede henüz hizmete giriyor

Türe Bakanlığınca, 60 ilçede daha yetke altındaki çocukların teslimi ile çocukla ferdî pazar kurulması işlemlerinin yapılacağı yavru konuşma merkezlerinin ferda hizmete alınmasıyla, Türkiye genelindeki eşkal sayısı 198’e yükselecek.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, İcra ve İflas Kanunu ile Bazen Kanunlarda Mübayenet Yapılması Üzerine Kanun kapsamında “çocuk teslimi ve çocukla ferdî muamele kurulması”na ilgilendiren bakir düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin arkası sıra Türe Bakanlığınca, valilikler ve belediyelerin desteğiyle geçmiş adına 11 ilde yavru ülfet merkezi kuruldu.

Bu kapsamda, tartışmalara üstelik neden olan “yürütme eliyle yavru teslimi”hangi sonuç veren yıpranmamış aplikasyon, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın bala ülfet merkezlerinin sayısının artırılmasına yönelik talimatı üzerine el ve ilçelerde merkezlerin kurulması amacıyla say başlatıldı. Bu kapsamda, bala görüşme merkezlerinin bulunduğu diyar sayısı 44, ilçe sayısı ise 94’e yükseltildi. Böylece bugüne kadar 138 diyar ve ilçede yavru ülfet merkezi kullanıma sunuldu.

Merkezlerde, 4 Nisan’dan bu yana 2 bin 395 yavru teslimi ve çocukla zatî veriş işlemi yapıldı.

Bala konuşma merkezi, yarından itibaren 60 ilçede elan kullanıma sunulacak. Böylelikle, ülke genelinde minval sayısı 198’e yükselecek. Merkezlerin 2023’ün ağustos ayına kadar yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Bala teslimi ve çocukla şahsi münasebet kurulması işlemlerinde fariza matlup uzmanlara süreçle ilgilendiren karşı karşıya ve devir içi eğitimlerin verilmesine birlikte bitmeme ediliyor.

Teslim işlemleri ücretsiz

Yavru konfirmasyon işlemi, henüz önce yürütme müdürlükleri yoluyla belirli bire bir harç ve ecir yatırılarak icra memurları ve manşet kuvvetleri marifetiyle yapılıyordu.

Yeni düzenlemeyle bala musahabe merkezlerindeki işlemler, çıktı adli bindi ve kıygın hizmetleri müdürlükleri tarafından adına getiriliyor. Yavru teslimine ait işlemlerde, harç ve masraf evet da başka her sevap alınmıyor. Giderler, Hak Bakanlığının bütçesinden karşılanıyor.

Çocukların gözyaşı ve aksiyon düzeyleri gözetilerek hazırlanan görüşme merkezlerindeki işler, uzmanlar eliyle zorla değil, çocukla ve taraflarla bildirişim kurularak, pekâlâ davranmaları gerektiği konusunda delalet edilerek ve rızaya dayalı gerçekleştiriliyor.

Görüşme merkezlerinin talih genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik icraat sürüyor.

Share: