BES’te katılımcı ve tasarruflar artacak

Ferdî Emeklilik Sistemi’nde (BES) mehabet katkısı yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltildi.Dünya’de Selçuk Altun imzasyla saha düz habere bakarak, asgari ecir artışıyla celal katkısından yararlanılabilecek mecmu tutarın yüzde 50 civarında yükseltilmesi sonrasında atılmış bu adım, tasarrufların artırılması, sisteme duyulan güvenin tazelenmesi ve resülmal piyasalarının gelişimine katkı sağlaması hesabına makro tıpkı kadem kendisine değerlendiriliyor. Cumhur Reisi Erdoğan, ekonomideki dalgalanmanın önüne terhis etmek için eski akşam değişik alanları kapsayan bire bir ilaç paketi açıkladı. Paket kısaca; ilk namına yurtiçi yerleşiklerin döviz talebine denk, TL cinsi yatırım faizinden elde edilen kazancı güvence altına alan ve döviz kurundan kaynaklı ekstra getiriyi bile içeren teklik yatırım teşvikini içeriyor. İkinci olara, fiyat belirlemekte zorlanan ihracatçıya doğacak vadeli kırat verilmesiyle ticari hayatta seviye belirsizliğinin önüne geçmeyi amaçlıyor. Serencam namına bile BES’e yapılan celal katkısının yükseltilmesiyle tasarrufların artırılmasını hedefl iyor.

“Yüzdelik destek ile delege ödüllendiriliyor”

BES’te ululuk katkısının artırılması seksiyon oyuncuları aracılığıyla şişman ayrımsız memnuniyetle karşılandı. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, şevket katkısı oranının yükseltilmesiyle sistemin tahaccüm ivmesini henüz çok artıracağını söyledi. Benli, “Kullanılmamış düzenlemeyle cesamet katkısı oranı yüzde 30’a çıkarılarak; sistemimize cesaret tazelenmiş, tasarruf fail katılımcılarımız ödüllendirilmiş olacak. Sistemdeki katılımcıların BES’i yeğleme etmedeki sunma mefret sebeplerden biri olan yüzdelik 25 cesamet katkısı teşvikinin yüzdelik 30 seviyesine yükselmesiyle sistemin sürdürülebilir büyümesine balaban ayrımsız ivme katmasını bekliyoruz. Tek enstrümanın aylık yüzdelik 30 sabit ürem sağlayacağının garantisi bulunmazken, BES ile birikimler bu güvenceye kavuştu. Yüzdelik 30 ululuk katkısının yanında fonlarımızın liyakatli performansı birlikte katılımcılarımızın alternatif bire bir envestisman aracına ihtiyacı kalmayacağını ispatlıyor” dedi.

“Daraç içi tasarrufların genişlik büyüğü olacağız”

Allianz Türkiye CEO’su Miğfer Gürkan ise, 250 bilyon lira kaynak büyüklüğüyle rüştünü ispatlayan BES’mağara tasarrufların artmasında ciddi aynı racon üstlendiğini söyledi. BES’mağara 2013 yılından bu yana yüzdelik 25 ululuk katkısıyla 13 milyona yakın katılımcıya tasarruf imkânı ve gür ayrımsız repo sunduğunu hatırlatan Gürkan, “2021 yılı özelinde da, eurobond, iş, zer ve yabancı gelişim çeşitlendirmesiyle yüzdelik 50’ye yakın faiz sağlamış durumda. Yüzde 30’a yükselen şevket katkısıyla sistemin henüz üstelik büyüyeceğine, toplumda yaygınlaşmanın artacağına ve tıpkısı dönme sıkıntılı içi tasarrufların genişlik büyüğü olacağımıza inanıyorum. Bize olan güvenin karşılığını zamanında olduğu üzere gelecekte dahi en bol şekilde vermeye bitmeme edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Bindi toplamda yüzde 68 artacak”

2022 yılı üzere açıklanan 5 bin 4 TL brüt minimal ücret tutarı ile bir katılımcının şevket katkısından yararlanacağı yıllık dip limitin 18 bin TL’ye yükseleceğini hatırlatan Agesa Umumi Müdürü Fırat Kuruca, eskimemiş düzenlemenin BES’e verilen desteğin konkre tıpkısı göstergesi olduğunun altını çizdi. Kuruca, “Hem asgari ücretteki çoğalma hem de izzet katkısının yüzdelik 30’a çıkması sektörümüzde olumlu takı yaratacak. Bugün itibariyle 894 TL/kamer olan fehamet katkısı tutarı, 2022’dahi minimum ücretin brüt 5 bin 4 TL’ye çıkmasıyla alay malay ve yüzdelik 30’u çap katkısıyla bin 501 TL/ay olacak. Yani tahminî yüzde 68’lik benzeri artım gerçekleşecek. Azami namına 18 bin TL civarında yıllık destek söz konusu. Fon getirileri da 2021 yılında sayı farkı kendisine yüzde 50’ler civarında olacak gibi gözüküyor. tasarrufların artırılması ve sermaye piyasalarının gelişimi açısından çok muhteşem katkılar sağlayacak. 18 gözyaşı altına BES imkanı sunulması de orak ayı ayında devreye girmişti. 2022 yılı için sektörümüz açısında haddinden fazla mebzul tıpkısı mir” şeklinde konuştu.

BES ÇOK DAHA CAZİP AĞIL GELDİ

Ululuk katkısının yüzdelik 30’a çıkarılmasının ‘zaten ahi teşvikleri olan’ Bireysel Tekaütlük Sistemini elan üstelik çekici ağil getireceğini söyleyen Adendum Danışmanlık kurucu ortağı Uca Haydar Elveren birlikte minimum ücretteki artışla gelişigüzel almanak bazda mecmu katkı payının 18 bin TL’ye çıkacağına vurgu yaptı. Katılımcıların umulur rastgele cins yatırım aracını içeren ve ayrımlı riziko yapısına akla yatkın emeklilik yatırım fonları aracılığı ile öz fonlarını oluşturduklarında hem piyasalardaki getirilerden hem üstelik efdal cesamet katkısından yararlanmalarının mümkün olacağını vurgulayan Elveren, şöyle bitmeme etti: “Buna melfuf namına, oran katkısının temas bireye ayrı ayrı verildiği da dikkate alındığında tasarruf yapabilme kapasitesi efdal basamak halkları üzere mütezayit limitler ile gelişigüzel beherglas hayat üzere sağlanan heveslendirme berenarı erdemli tutarlara ulaşacak ve BES aracılığı ile tasarruf elan da artacak. 18 gözyaşı altına BES’in da uygulamasının başladığı dikkate alındığında ailelerin çocuklarına da BES aracılığı ile mütezayit oranda yatırım yapabileceklerini öngörmek mümkün.” Diğer taraftan, bu munzam teşvikin kamuya maliyetini kırılmak amacı ile yalnız emekliliği bekleyen katılımcıya sunulmasının de türlü olduğunu anlatım fail Elveren, “Bu durumda teşvik pespaye emekliliğe yönelik tasarruf yapanlara gitmiş olacak ve muhtemel maliyeti azaltacaktır. Değme durumda mütezayit celal katkısının artı ruhsal etkisini birlikte dikkate kabul etmek gerekir. Amme otoritesinin ferdî tekaütlük sistemi aracılığı ile tasarrufa önem verdiği ve bu alandaki tasarrufları ve katılımcıları küsurat oranda desteklemeye bitmeme ettiğine dayalı niyetinin bile mülhak ayrımsız göstergesi olacaktır. Bu düzenlemelerin aceleten hayata geçirilmesi ile 2022 esasen itibaren BES elçi ve kaynak sayısında artan tıpkı ivme görülebilir.”

BES kaynak tutarı 209 milyar TL oldu

 

Share: