Beyaz Zehir cennette ziyaretçi sayısı yüzde 72 çoğalma gösterdi

Turizmin flaş yerlerinden biri olan ve UNESCO Dünya Hars Mirası Listesi’nde saha alan Pamukkale örenlik yerinde 2021 ve 2022 yılının önce 8 ayında ziyaretçi sayında yüzde 72’lik ayrımsız artım yaşandı. 2022 yılı hedefine benzeyen Pamukkale’üstelik 2023 yılındaki ziyaretçi hedefi 3 milyonun üzerinde belirlendi.

UNESCO Acun Mirası Listesi’nde meydan düzlük ve ‘Beyaz cennet’ olarak da tanıdık Pamukkale, rastgele sabık dönme ziyaretçi akınına uğruyor. Dünyanın dört bir yanından kilometrelerce kez intaç ederek travertenlere gelen domestik ve ecnebi turistler, büyüleyici beyazlıkta fotoğraflar çekilerek hatırat ölümsüzleştiriyor. Termal suları ve tarihi zenginliğiyle ilgi calip Pamukkale, tıpkısı zamanda Kloepatra havuzuyla de iflah dağıtıyor. Pamukkale örenlik yeri içerisinde ziyaretçiye açılan ‘Cehennem Kapısı’ ile dahi ziyaret sayısı artmaya bitmeme ediyor.

Sabık seneye göre ziyaretçi sayısı arttı

Güzelliği ile görenleri cezbeden Pamukkale’ye 2021 yılının geçmiş 8 ayında 747 bin 474 ziyaretçi giriş yaptı. Sabık 2021 yılına göre 2022 yılını değerlendiren Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Kasıt Şen, “Tığ 2021 yılı Ağustos ayına kadar tahminî 747 bin 474 domestik ve ecnebi ziyaretçiyi Pamukkale harabelik yerinde ağırlaşmıştık. Bu yıl bu miktar 1 milyon 285 bin 990 dirilik oldu. Tahminî yüzdelik 72’lik aynı çoğalma oldu. Tığ sezon başında 2021 yılında 1 milyon 200 bin civarında ziyaretçi ağırladıktan sonradan 1 milyon 800 bin yaşama ziyaretçiyi 2022 yılı amacıyla hedeflemiştik. Tığ bu rakamı yükselttik 2 milyona şuanda geldiğimiz noktada yaklaşık 1 milyon 285 kişinin Pamukkale’yi musahabe ettiğini görmekteyiz. Hele Eylül, Ekim ve Kasım aylarında Pamukkale’yi haddinden fazla korkulu bir şekilde ziyaretçi alıyor. Bu aylardaki ziyaretçilerle alay malay 2 milyon hedefine ulaşacağız” dedi.

“2023 yılından çokça henüz aşkın umutluyuz”

Pamukkale’dahi Ağustos kocaoğlan yerli ve ecnebi ziyaretçi sayısını geçtiğimiz yıla bakarak değerlendiren Başbuğ Bayındır, “Geçen 2021 yılına baktığımız ant Ağustos ayında 277 bin 924 hayat Pamukkale’yi konuşma etmiş. Bu yıl bu cirim 351 bin 706 oldu. Burada bile ağır bire bir artım var. Bu artışın devamlılık göstererek artmasını bekliyoruz. Hele 2023 yılından çokça daha çok umutluyuz. 2023 yılındaki hedefimiz şu andan itibaren Pamukkale ve Hierapolis ören yerinde 3 milyonun üstünde ziyaretçiyi ağırlayacağız” diye niteleyerek konuştu.

“Domestik turistten haddinden fazla yabancı turistler daha ağırlıklı”

Pamukkale’yi müzakere eden Kavga Bütüner, ” İstanbul’dan geliyorum, yerel turistten çokça yabancı turistler henüz ağırlıklı burada güzel aynı yer tavsiye ederim. Aşağıda biraz kalabalıktı ama görülmesi gereken bir düz. On Paralık gelmeyenler amacıyla kesinlikle derece” şeklinde konuştu.

“Pamukkale’yi gez gez bitmiyor”

Ailesi ile birlikte genel ağ üzerinden araştırdıktan sonraları beyaz zehir cennete gelen Nermin Kaya, “Biz üstelik ilk kez geliyoruz, Pamukkale’yi merak ediyorduk. İnternetten araştırdığımız kadar görülmeye ayar ve antik kenti de sunturlu kayran. Pamukkale’yi gez gez bitmiyor gelişigüzel durumunda ayrı tıpkı tarihi olay var. Kıymetinin bilinmesi gerektiğini düşünüyorum. Sıcak bizi biraz etkiledi ama gezilecek yerleri var tıpkı elan gelmeyi düşünüyorum henüz serin aynı vakitte sunturlu evet” dedi.

” İran’daki arkadaşlarıma burayı referans ederim”

Arkadaşlarıyla gelişigüzel Pamukkale’ye mevrut Parvane Dehghan, “İran’dan geldim, Pamukkale’yi gezmek için ve haddinden fazla beğendim. Bütün İran’daki arkadaşlarıma burayı başvuru ederim. Yakından kabul etmek çokça eksantrik fotoğraftan ise eksantrik tıpkı nitelik haddinden fazla enteresan geldi” diye niteleyerek konuştu. – DENİZLİShare: