Bilecik Belediyesindeki alacak iddiasıyla ilgili davanın görülmesine başlandı

Rüşvet iddiaları dolayısıyla İçişleri Bakanlığınca Bilecik Şehremaneti Başkanlığı görevinden eğreti adına uzaklaştırılan ve CHP’den ihraç edilen Semih Mecnunca ile çarkıt Kayı YEMEK Umumi Heyet Başkanı Selçuk E’nin yargılanmasına başlandı.

Bilecik Yoğun Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya mevkuf maznun Selçuk E. ve tutuksuz sanık Bonkör Mecnunca ile yan avukatları katıldı.

Sanık Selçuk E, 2019’un april ayında umumi heyet başkanı olduğu Kayı AŞ’üstelik 350 kişinin çalıştığını belirterek resmi kendisine danışmanlık görevinde bulunmadığını, Kovid-19 salgını döneminde İstanbul’a gidişlerinde amelî olması amacıyla müşavirlik kartı çıkardıklarını, bu nedenle başkan danışmanı sıfatını kullandığını iddia etti.

Davada şikayetçi olan kişilerin, kendisinden binanın satılması konusunda arkalama istediğini aktaran Selçuk E. savunmasında şu ifadeleri kullandı:

“AVM ile ait satış yetkilisi Iye Ç’dir. Ego arzu konusunda karışan oldum. Veli Ç’nin onayı olmadan tek satma olanaksız ve bedel belirlemeyi üstelik şehremaneti encümeni yapar. Ben encümende değilim, zımnında satma hakkım namevcut. Benim irade ettiğim hacim tamamen uzlaştırıcılık bedelidir. Bu paranın yüzdelik 10’unu uzlaştırıcılık dolayısıyla kâm ettim. Ahi Delicesine’in bu konuda hiçbir bilgisi yok, kendisine hiç bahsetmedim onlarla görüştüğümü. Bittabi başbuğ kendisine biliyordu amma mülk konularından tek bilgisi yok.”

Konunun ağız ağıza ticaretle ilgisinin olduğunu, AVM binasını almak isteyen kişileri zorlamadığını öne süren Selçuk E. tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Ahi Delicesine’in savunması

Diğer sanık Ahi Delicesine dahi Selçuk E’nin çocukluk arkadaşı olduğunu belirterek “Bilecik’e geldiğimde belediye diye tıpkısı şey yoktu beyninde. Bu nedenle daha önceleri tanıdığım 4 kişiyi belediyeye nakil ettim. Selçuk birlikte bunlardan birindi ve iki maaş almasın diye niteleyerek tek antlaşma danışmanlık görevi vermedim. Ona basın birimi tıpkı müşavirlik tabelası yapmış amma yetik değilim.” savunmasını yaptı.

Faaliyete geçmemiş AVM’nin satışı konusunun 4 güç beyninde olduğunu, belediyenin işin içre bulunmadığını doğacak süren Delice şöyle bitmeme etti:

“Teknik aşamaları geçtikten sonraları hemen uray eşit belirler. Encümende bulunanlar var, hastalık elden ego buradayım? 1,5 milyon teklik iskonto için 5 milyon lira rüşvetin verilmesi ana hayatın akışına aykırıdır ve terslik burada. Bilecik Belediyesinde 533 müteharrik var, aynı kişinin günah yapması zımnında ben bozukluk burada yargılanıyorum? AVM üstüne yapılan satışla ait hiçbir konuda vukuf sahibi değilim. Masadaki ruhsatlar konuşuluyor, belediyede iki mimar vardı, biri aylı oldu biri dahi hastalandı. Pandemi dönemiydi, eleman eksiği vardı ve ego dahi Selçuk’tan bu işleri toparlamasını istedim. Oradaki ruhsatlar onunla ait tür.”

Delimsirek beraatini talep etti.

Davacılardan müteahhit Ege Ç, Eli Açık Mecnunca ile 2019’de buluştuklarını, iki yıl süresince as bedelinin belirlenmediğini anlattı.

Veli Ç, “İşim tevakkuf noktasına geldi ve iki öğün ben onlara noterlik tarafından ihtarname çektim. Daha bilahare mir bedelini 26 milyon liralık adına belirlediler. Ben da ilana çıktım amma dedikodular yüzünden kimesne almadı. Bu işte ego maddi açıdan engel ettim, şikayetçiyim.” dedi.

Harun D. ise AVM’nin ortağı olduğuna ait kamuoyunda falsolu tıpkı tatmin bulunduğunu dile getirerek “Resmi olarak böyle tıpkısı şey olmadı tek antlaşma. Selçuk E. bizden efektif ve araba istedi. Tığ da elden faturalı namına kepçe alabileceğimizi söyledik. Kendisi birlikte ‘Ben kepçeyi ne yapayım?’ dedi. Selçuk E, Zekai K. ve Nurullah K. ile bire bir görüşmesinde kağıdın arkasında istediği mal miktarını yazmış. Tığ üstelik bununla emniyete gittik.” diyerek konuştu.

Binayı satın almak isteyen Nurullah K. ve Zekai K. dahi Selçuk E’nin kendilerinden mal istek ettiğini öne sürdü.

Mahkeme heyeti, Selçuk E’nin tutukluluğunun devamına değişmeyen vererek dosyadaki eksikliklerin giderilmesi ve tanıkların dinlenilmesi için duruşmayı erteledi.

Algı iddialarına ait soruşturma

Bilecik Belediyesi iştiraklerinden Kayı AŞ Yönetim Kurulu Başkanı olan Selçuk E’nin, AVM satışı üzere onay bedeli ve iş takibi amacıyla başvuranlardan vergi istediği iddiaları konusunda, 19 Ocak’ta, İl Güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaşım Şubesi ekiplerince cerrahi müdahale düzenlenmişti. Gözaltına alınan berbat, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı.

Soruşturma kapsamında, 25 Şubat’ta İçişleri Bakanlığınca görevden arızi olarak uzaklaştırılan Koçak Delice ise CHP Faziletkâr Düzen Bağı Kurulunca 14 Haziran’birlikte partiden ihraç edilmişti.

Selçuk E. ve Eli Açık Mecnunca hakkında 12 yıla büyüklüğünde mapus istemiyle ülkü açılmıştı.Share: