Bulgaristan’da halkalanıp, Antalya’da argın mevcut esmer ihtiyar doğaya salındı

BU sene Bulgaristan’da halkalanan, nesli nâr altındaki esmer ihtiyar, Antalya’de bitkin bulundu. Üzerindeki çipten konumu belirlenen kuş, alınıp Büyükşehir Belediyesi Tabii Dirim Parkı’nda tedavisi yapıldıktan sonra doğaya bırakıldı.

Belçika’daki zooloji bahçesinde doğan, nesli nâr altındaki türlerden yağız kerkes, bu yıl Bulgaristan’üstelik Green Balkans Natür Siper Kurumu aracılığıyla halkalanıp, GPS cihazı takıldıktan sonra doğaya bırakıldı. Göçe başlayan ve GPS ile izlenen kuşun, Antalya’ya geldiğinde alçalmaya başladığı ve benzeri müddet sonraları de yere indiği tespit edildi. Gelgel, Doğa Himaye ve Milli Parklar ekiplerine bilgi vererek, kuşun arama edilmesini istedi. Verilen koordinatlara revan ekipler, zayıf haldeki kuşu yakaladı. İlk incelemede kuşun ehliyetli beslenememeden ekolojik ortam kudretsiz düştüğü, bu nedenle göçe devam edemediği belirlendi. Angıç açıklığı kısaca 1 metreyi bulan ve 6 kilogram 900 gram ağırlığındaki kişmiri ihtiyar, afiyet durumunun ince incelenmesi ve rehabilitasyonu amacıyla Büyükşehir Belediyesi Saf Hayat Parkı’na götürüldü. Baytar hekimlerin incelemeleri sonucu kuşta, fiziksel rahatsızlığa rastlanılmadı.

AFYONKARAHİSAR’DA DOĞAYA BIRAKILDIBeslenmesi ve vitamin takviyesi sağlanan kuşun başıboş bırakılması amacıyla Afyonkarahisar bölgesinde akbaba sürüsü belirleme edildi. Bunun üstüne ekipler, dimdik kuzuluk gelen kuşu bölgede erkin bırakarak tabii yaşamına kavuşturdu.Kuşun tam bakım ve tedavilerinin yapıldığını belirten Saf Dirim Parkı Yazıhane Müdürü Dr. Aygül Arsun, “Esmer kerkes bize kestirmece 10 ahit geçmiş Huy Siper ve Milli Parklar ekiplerince getirildi. O günden bugüne kadar bakım, rasat ve tedavisi yapıldı. Bu proses ortamında hayvanın ağırlığına bakıldı, röntgenleri çekildi, dem alımı yapıldı” dedi.Bu türün ekosistem için haddinden fazla eke olduğunu tamlayan Arsun, “Yapılan değerlendirmelere bakarak uçmasına bariyer benzeri nitelik olmadığı belirlendi. Afyonkarahisar bölgesinde ayrımsız kerkes topluluğu tespit edildi. Orada azade bırakma işlemi yapıldı. Umarım göçüne bitmeme değer. Tendürüst bire bir kuş olduğu üzere yönünü şaşırmış, az beslenmiş mümkün. Nesli gözdağı altında bire bir kuş. Bunlar iğrenç yiyiciler ekolojik sistemin yararsız toplayıcıları” diye niteleyerek konuştu.

Share: