Coşkunluk itfa helikopterleri o fabrikaya sorti yapıyor

Bursa’da Organize Uran Bölgesi’ndeki nesiç fabrikasında 20 saattir devam fail fabrika yangınına orman helikopterleri havadan engelleme ediyor. Yangın sonucu çıkan kara ve boz dumanlar şehrin arka tabakasını kapladı, duman bulutları 20-30 kilometrelik tıpkısı alana yayıldı. Kısmen yanması bitmeme eden üretimevi ile ilişkin bölgede çekicilik kirliliği ve elektron uyarısı yapıldı. Coşkunluk sebebiyle oluşan esmer dumanlar uçaklardan dahi görülebiliyor.

Dün akşam ezanı saat 19.00 sıralarında Nilüfer ilçesi Minareliçavuş Mahallesi’ndeki Nilüfer Tevhit Sanayi Bölgesi’nde (NOSAB) hayatiyet gösteren Karesi nesiç fabrikasında cuşuhuruş daha çok. İhbar konusunda olay yerine Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi, AFAD, polis güçleri ve 112 Evgin Keyif ekipleri irsal edildi. İtfaiyeciler yangını taharri altına almaya çalışırken polis ekipleri birlikte asayiş önlemi aldı. Yangında fabrikada kimi zaman patlamaların yaşandığı görüldü. Yayılan yağız dumanlar gökyüzünün rengini değiştirirken, Nilüfer Belediyesi çekicilik kirliliğinin istikbal derecede arttığını belirterek vatandaşlara uyarıda bulundu. Ekipler yangına müdahale üzere canhıraş çalışırken, alevlerin büyümesi ve fabrikanın tamamını sarması konusunda mekân illerden bindi istendi. Bölgede AFAD aracılığıyla koordinasyon merkezi kurulurken, 440’tan fazla itfaiye aracı personeli, 120 taharri kurtarma personeli, 35 AFAD personeli ile 100’den çok itfaiye aracı ve tanker ile engelleme edildi. Çalışmalara destek üzere İstanbul, Kocaeli, Yalova, Balıkesir ve Kütahya’dan ekipler bölgeye atıf edildi.

Bursa’da üretimevi yangınının peşi sıra dirimlik uyarı

Bursa’da Organize Sanayi Bölgesi’ndeki oluşum fabrikasında mazi akşam ezanı 19.00’da başlayan cuşuhuruş 20 saattir sürüyor. Hararet sonucu sâdır yağız ve gri dumanlar şehrin ense tabakasını kapladı, duman bulutları 20-30 kilometrelik bire bir alana yayıldı. Kısmen hala yanması bitmeme fail fabrika ile ilgilendiren bölgede gelgel kirliliği ve parçacık uyarısı yapıldı. Devam eden yangın sebebiyle oluşan yağız esrar uçakla gökyüzünden da görülebiliyor.

Gece boyu bitmeme eden yangında polyester ip mahmul fabrikada arada bir patlama ve çökmeler yaşandı. 20 saat süren coşkunluk kontrol altına alınırken AFAD koordinesinde ölçülü itfa çalışmaları dahilinde fabrikanın bulunduğu bölgeye Orman Bakanlığı tarafından kiralamaları yapılan ateş itfa helikopterleri gönderildi. İçin üzere yanmaya bitmeme fail fabrikaya cuşiş sönüm helikopterleri de alarga müdahale ediyor. Helikopterler benzeri bölgedeki Ayvalı dereye inip su aldıktan sonradan fabrikaya çıkış yapıyor. Özellikle Nilüfer ilçesinde Özlüce ve 100. Yıl mahallelerini saran yağız bulutlar havadan dron ile de görüntülendi. Nilüfer Belediyesi yoluyla yapılan uyarıda tutkun ve nemli kabil risk grubunda mevcut vatandaşların partikül ve dumana maruz tükenmek amacıyla yangına mail mahallelerde dışarıya çıkmamaları istendi. – BURSA

Share: