Denizli yerel: Çameli beceri geziyle herhangi bir yönü yeniden tanıtıldı

Çameli maharet geziyle değme yönü yeniden tanıtıldı

DENİZLİ – Denizli Çameli Kaymakamlığı önderliğinde, Çameli Belediyesi vasıtasıyla planlı ve 3 çağ süresince bitmeme fail ‘Çameli Sempozyumu’ Maharet ve Doğa Gezisiyle sona erdi.

Denizli’da Çameli Kaymakamlığı önderliğinde Çameli Belediyesi vasıtasıyla ilçenin coğrafi, kültürel, turizm, sosyoekonomik yapısı ve kalkınma modelleri başlıkları altında planlı ve 3 gün süresince bitmeme fail ‘Çameli Sempozyumu’ Ustalık ve Natür Gezisiyle sona erdi. Çameli Kaymakamı Kübra Eroğlu, Çameli Belediye Başkanı Cengiz Aslan, sempozyumda demeç sunan malumat insanlarına ve gazetecilere ilçeyi herhangi bir yönüyle gine tanıttı. Çameli İlçesi Beceri ve Tabiat gezisi Çameli Taş Konaklarının tanıtılmasıyla başladı. İlçeye sadık Kızılyaka Mahallesi’nde kâin Dr. Özcan Özçelik’in Karadağ Konağındaki müzesini konuşma fail konuklar. İlçeye kapalı Elmalı Mahallesi’nde bulunan trakking rotalarını bile gezdi. İlçeyle ilişik namına uzan zamandır yapmayı planladıkları sempozyumun sonuna geldiklerini, sempozyumda 55 bildiri ve lokma yapıldığını anlatan Çameli Belediye Reisi Cengiz Aslan, kaza tarımı ve turizmiyle ilgili sempozyumlar dahi düzenleyeceklerini söyledi.

İlçenin değme yönüyle üç bölüm süresince bitmeme eden sempozyumda yine mercek altına alındığına ilgi çeken Komutan Aslan, “İlk ahit Hayri Dev hars merkezinde sunumlarımızı yaptık. 55 demeç ve tike yapıldı. Bütünü birbirinden altın. İkinci ve üçüncü periyot farklı sunumları tamamladık. Muvaffakiyetli katılımı faziletli bire bir sempozyumu gerçekleştirdik. Teknik gezi ile Çameli tanıtımındayız. 60 ya mail akademisyenimiz taş konaklarından başlayacağı, doktor us konağından Elmalıdaki rotalarımıza kadar temas yeri gezeceğiz. Çameli’nin rastgele yeri gezmeye değer, gerçekten ayrımsız kısmını bugün gösterebileceğiz. Sempozyumumuzu bitireceğiz. Ama sempozyumumuz bitmeyecek. Icra kurulundaki arkadaşlarımız Çamelili akademisyenler. Onlara şunu söyledim. Çameli’ye herkesin bir vefa borcu var. Bu bilgi şöleni onun için şanlı. Elimizdeki değerler periyot ati namevcut olacak. Sempozyumda unutulmaya yüz tutmuş bölümler vardı” dedi.

“Bilcümle dünyadan ulaşabilsin diye niteleyerek bildirileri internete yükleyeceğiz”

Beyanat sunan herkese teşekkür fail Başkan Cengiz Arslan, “Tarihle coğrafyayla ilgilendiren üç sunumda Çameli tarihini baştan yazmış olduk. Osmanlı’de bile Çameli nereye bağlıydı. Babun ve Likya ortasında eskimiş. Burdur yöresi reze Fethiye bölgesinin arasında kalık üçe mukassem ayrımsız coğrafya, gazi Mustafa Kemal Atatürk imzasıyla Karaman ismiyle havza ergin. 1930’lu yıllarda mahalleler köyler dahil ergin. Elimizde akademik icraat var. Ağız yapısıyla ilgili yerel dilimiz lütfetmek üzereydi ve hocalarımız yegâne tek çalışmışlar. Çameli dolma şeytanlık dokumalı. Bildiri sunan herkese teşekkür ediyorum. Kitabı basmadan sunumlar yaptık. Onlara müddet vereceğiz ilaveler yapılınca kitaplar basılacak. Bütün dünyadan ulaşabilsin diye bildirileri internete yükleyeceğiz. Çameli tarihi ve kültürünü oradan öğrenecekler. Baştan beri istiyorduk. Pandemiden durmak zorunda kaldık” şeklinde konuştu.

“Ekincilik turizm çalıştayı yapmamız lazım”

Bire Bir yılda 150’ye mümasil endemik cins ile 600 nebat çeşidi belirleme edildiğini belirten Komutan Arslan, “55 sunumun hepsini strateji ettim. Seçme bildiride bilmediğimiz farklı konular ortaya bundan sonra. Çameli tarihi, bunu netleştirdik. Ne Türk boyundan gelinmiş bütünü netleşti. Endemik bitkilerle ilgili Türkiye birlikte endemikler Torosları izlem ediyor. Bizde Torosların başındayız. Bire Bir yılda 150’ye andıran endemik asıl ile 600 bitki çeşidi belirleme edildi. Türkiye ortalaması ve Denizli ortalaması yüzdelik 17 ise bizde yüzde 24’lerde hiç çalışma yapılmamış. Tarım turizm çalıştayı yapmamız lazım. Çameli da turizmde tarımda neler yapmalıyız bunu ortaya çıkartacağız. Bu işin çabucak gün boyutu namevcut iktisadi boyutu birlikte var. Çameli ye hesaplı hangi katabiliriz. Bunu haddinden fazla önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: