Denizli’nin 50 yıllık akarsu sorunu çözüldü

Denizli’nin 50 yıllık akarsu sorunu çözüldü

DENİZLİ Denizli’nin içme suyu sıkıntısını detaylı yıllar süresince ortadan çalmak üzere şehre kazandırılan Akbaş Barajı ile Denizli geleceğe güvenle bakıyor. Honaz Dağı ve çevresindeki kar sularının biriktiği Akbaş Barajı’ndan getirilen içmece suyu Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın açtığı vana ile şehir merkezindeki akarsu depolarına ulaştı.

Honaz ilçesi sınırlarında meydan alan Akbaş Barajı’nda gerçekleştirilen yüzyılın yatırımı, içmece suyu tasfiye tesisinin bitirilmesiyle tamamlandı. Deniz Kazı Barajı’ndan 70 kilometrelik gestalt ile merkeze getirilen içme suyunun kentteki su depolarına ulaşması için geçmiş valf açıldı. Akbaş Barajı’ndan getirilen suyun, şehre antre noktasında bulunan Karşıyaka Mahallesi İçme Suyu Deposu önünde gerçekleştirilen programa katılan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli’yi eskimemiş bir içmece suyu kaynağıyla buluşturduklarını söyledi. Ak Fırka Hükümeti ve Denizli Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla bugüne büyüklüğünde Denizli’ye çok şişman yatırımlar yapıldığını anlatan Başbuğ Zolan, “Denizli’mizin gelecekte akarsu sıkıntısı yaşamaması hesabına hayata geçirilen bu devasa tıpkı işin sonucunda bu vanayı açarak şehrimizi kullanılmamış tıpkı su kaynağına kavuşturduk. İnşallah Denizlimizin geleceği artık güvende. Bu iri projenin şehrimizle buluşmasını sağlayan ilkin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan girmek üzere, Bakanlarımıza ve DSİ Genel Müdürümüze şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Devasa yatırım

Deniz Kazı Barajı’nın elan geçmiş tamamlandığını anlatım fail Başkan Osman Zolan, hizmete sundukları içme suyu arıtma tesisinde günlük 100.000 metreküp suyun arıtıldığını söyledi. Başbuğ Zolan, “Tasfiye tesisimizde yekpare testler tamamlandı ve faaliyete geçti. Şu anda Denizli’miz, Honaz dağlarındaki kar sularının biriktiği Akbaş Barajı’ndan getirilen içmece suyunu kullanacak. Bu vanayı açarak şehrimizdeki içmece suyu depolarımıza aktarıma başladık. Denizli’miz çıktı içmece suyu anlamında çokça balaban ayrımsız garanti altına alındı. Yabansı aynı husus olmazsa 50 yılını çok tıpkısı süre kent merkezimizde diri insanlarımız akarsu sıkıntısı yaşamayacak” dedi. Yatırımın devasa olduğunu tamlayan Başbuğ Zolan, “12-13 yıl önce Denizli’nin suyunu güvence altına kabul etmek için atılmış ilk etap bugün vananın açılmasıyla amacına ulaştı. Denizli’miz inşallah daha çok içme suyu üzerine okkalı düş ortada olmaksızın, susuz kalmadan yoluna bitmeme edecek. Allah’ım susuzluk vermesin, bereketli yağışlar versin” dedi.

Denizli’nin suyu hala Türkiye’nin yeryüzü temizi

Denizli’nin akarsu konusunda geleceğe güvenle baktığını kaydeden Komutan Zolan, “Akarsu hayattır. Öncelikle akarsu sorunumuzu köklü çözmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Allah’ım henüz güzelce hizmetlerde buluştursun. Bu tesisler 50 yıldan aşkın şehrimize bakım verecek. Ayrıca vatandaşlarımız bu suyu gönül rahatlığıyla de musluklardan içebilir, bakir doğmuş çocuklarımıza da verilebilir. Denizli’mizin suyu bibi Türkiye’nin yer temiz suyu olmaya bitmeme ediyor” ifadelerini kullandı.Share: