Diyanete tutkun kurumlarda zelzele tatbikatı yapıldı

Iğdır ile Kars’ta, İçişleri Bakanlığı Kıran ve Müstacel Ebat Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Ilmek İşleri Başkanlığı aksiyon birliğiyle “Yer Sarsıntısı Hatıra, Çök Dubara Tutun ve Tahliye

Tatbikatı” gerçekleştirildi.

Iğdır İl Müftülüğünde yapılan tatbikatta, senaryo gereği Vali ve Şehremaneti Başkanvekili Hüseyin Engin Sarıibrahim, İl Bitirmiş Komutanı Miralay Nejdet Kişmiri, İl Inanma Müdürü Oğuzhan Yonca ve İl Müftü Vekili Kutbettin Şemin kardeş kardeş halinde iken hareket oldu ve sirenler çaldı.

“Çök, tertip, tutun” yöntemini uygulayıcı binadakiler, zelzele tehlikesinin geçmesinin peşi sıra boşaltma edildi.

Ilbay Sarıibrahim, gazetecilere, 2022 yılının afetlere hazırlık, kıyamet tatbikat yılı zar edildiğini hatırlattı.

Ayın 9’unda ve 12’sinde üstelik Türkiye geneli yine yaşıt ayrımsız manevra yapacaklarını rapor eden Sarıibrahim, kıyamet bilincini arttırmayı amaçladıklarını belirtti.

Kars

Kars’ta ise ayrımsız Kur’an kursunda yapılan tatbikata, Ilbay ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Türker Öksüz, İl Kıran ve Evgin Format Müdürlüğü (AFAD), Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), müftülük personeli, öğrenciler ve Kızılay ekipleri katıldı.

Kentteki 18 Kur’an kursunda eş zamanlı gerçekleşen tatbikatta, sarsıntı simultane mektepli ve personellerin yapması gerekenler öğretildi.

Tatbikatta öğrenciler, sarsıntı çabucak sıraların yanına kapanarak depremin geçmesini bekledi. Sarsıntının bitmesiyle öğrenciler boşaltma edildi.

Ilbay Fakir, gazetecilere, tatbikatlarla katıksız afetlere cebin amade olduklarını tabir etti.

Bu hat tatbikatlara önem verdiklerini anlatan Kimsesiz, “Bizler deprem öncesi alacağımız tedbirlerle, depremlerin, afetlerin tahripkâr etkilerini yer organ indirebiliriz. Bunun üzere hem eğitim hem tatbikatlara şişman önem veriyoruz. Amacımız tabi afetlere mukavim ateş parçası bire bir topluluk sağlamak.” diyerek konuştu.

Share: