Diyarbakır ve Siirt’te depremzedelere müteveccih çalışmalar sürüyor

Diyarbakır ve Siirt’te “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşlara destekler devam ediyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, oba kentler ile içtima alanlarında artan vatandaşların sağlığını destek olmak için ilaçlama ve saflık çalışmaları sürüyor.

Sağlık İşleri Kat Başkanlığı ilaçlama ekipleri, otağ kentlerde ve kavuşum alanlarında enfeksiyon nedeniyle oluşabilecek hastalıkları engel olmak üzere dezenfekte işlemleri yürütüyor.

Herhangi tıpkı menfilik yaşanmaması için dezenfeksiyon çalışmasını ahenkli namına özne ekipler, ayrımsız zamanda vatandaşın talebine bakarak çadırları ve içtima alanlarını ilaçlıyor.

Park ve Bahçeler Ofis Başkanlığı ekipleri dahi otağ kentte çöpleri toplayarak abdesthane ve lavaboların bulunduğu alanları deterjanlarla yıkıyor.

-Siirt

Siirt Valiliği koordinesinde Familya Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığına sınırlanmış Esmehan Şehriyâr Kız Öğrenci Yurdu’na yerleştirilen depremzedelere yönelik psikososyal bindi sağlanıyor.

Okul öncesi öğretmenleri ve psikolojik danışmanlar aracılığıyla psikososyal destek verilen depremzede çocuklara yönelik oyun odaları ve baziçe parkları hazırlandı.

Ekipler, depremin çocuklar ve yetişkinler üstünde oluşturduğu kontra duygulardan uzaklaşmaları üzere tıpkısı mızıka çalışmalar yürütüyor.

Share: