Erzurum’da iz liseli öğrenciler Finlandiya’da susturucu emisyon stajı yaptı

Erzurum’da patika liseli öğrenciler, Finlandiya’üstelik susturucu gazlarının çevreye zararı, susturucu emisyon sistemleri ve ölçümü üstüne staj yaparak “Europass” belgesi aldı.

Atatürk Mesleksel ve Ustalık Rum Lisesi “Motorlu Kurgu Teknolojileri” bölümünde yetişek gören 12 öğrenci, bir müddet önceki öğretmenleri Mustafa Ekinci’nin Erasmus+Projesi kapsamında hazırladığı “Egzoz Sistemleri Stajı” üzere Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye gitti.

Burada 3 hafta staj özne öğrenciler, egzoz gazlarının çevreye zararlarının birlikte susturucu tarh sistemleri ve ölçümündeki akıbet teknolojik gelişmeleri öğrenip staj sonunda “Europass” belgesi sahibi oldu.

Proje kapsamında Dikici ile 2 öğretmen birlikte 1 haftalık işbaşı gözlemi için Helsinki’dahi bulundu.

Staj sonrası kente dönen öğrencilere sertifikalarını, Yakutiye İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Dünya Kıvanç, Okul Müdürü Osman Ermiş ile Proje Koordinatörü Mustafa Çiftçi ve kısım şefi Necati Aygün verdi.

Kıvanma, AA muhabirine, Atatürk Mesleki ve Teknik Rum Lisesinin Mili Terbiye Bakanlığının meslek liseleri için belirlediği hedefler doğrultusunda kendisini güncellemeye devam ettiğini söyledi.

Ekinci’nin öğrencilerine çağın gerektirdiği becerileri kazandırmak ve onlara ihata olması için pir tıpkısı projeye imza attığını anlatan Kıvanç, şu ifadeleri kullandı:

“Patika lisemiz bünyesinde motorlu taşıtlar teknolojisi alanında ar-ge merkezi kuruldu, bu gestalt dünyadaki gelişmeleri birebir izlem yazar uyguluyor ve bu anlamda çocuklarımızın, okulumuzun ve ülkemizin geleceği amacıyla nitelikli ara elaman katmak amacıyla erek yüklendi, çalışmalar bitmeme ediyor. Bunun uzantısı adına çocuklarımızı Filandiya’da 3 hafta staja gönderdik.”

Kıvanma, projeye bindi verenlere teşekkürname ederek, öğrencilere iz ve yetişek hayatında muvaffakiyet diledi.

“Öğrenciler staj sebebiyle susturucu emisyonu ve ölçümüyle ait Avrupa’daki akıbet gelişmeleri öğrendi”

Dikici de projeye Türkiye Millî Ajansınca hibe sağlandığını belirterek, “12 öğrencimiz 6’şarlı gruplar halinde Helsinki’da susturucu gazlarının çevreye verdiği zararlar, susturucu tart ölçümüyle ilişkin mütenevvi yerlerde 3 hafta staj yaptı. Öğrenciler staj sebebiyle susturucu emisyonu ve ölçümüyle ilgili Avrupa’daki sonuç gelişmeleri öğrendi.” diyerek konuştu.

Öğrencilerin staj süresince koskocaman deneyim kazandıklarını rapor eden Çiftçi, ayı zamanda öğrencilerin araçların egzoz ve emisyon ölçümü ve süreli bakımlarıyla arıza tamirleri kabilinden konularda birlikte terbiye aldıklarını aktardı.

“Staj çok müfit oldu ve bize haddinden fazla molekül kattı”

Staj yapan 12’nci derslik öğrencisi Doğukan Petek de yetersiz dışında staj gördükleri üzere mutlu olduklarını dile getirerek, “Egzozdan gelen gazların derece ölçümleri ve çevreye zararları, hizmet ve uygulama konularında yaptığımız staj çok yarayışlı oldu, bize haddinden fazla öz kattı. Oradaki hisse senedi şartları, egzoz çıkarma üstüne neler yapıldığı ve hisse senedi deneyimlerini gözlemledik. Öğretmenlerimize ve yöneticilerimize teşekkür ederiz.” diye konuştu.Share: