Eskişehir Gündüzler Barajı sulamasında icraat kesintisiz devam ediyor

Eskişehir’deki Gündüzler Barajı sulamasında çalışmaların kesintisiz bitmeme ettiği bildirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Şevket Akarsu İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kurumun, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla ekincilik arazilerinden sunma erdemli faydayı uydurmak, musluklara sağlıklı ve içilebilir akarsu ulaştırmak ve yerleşme yerleri ile tarım arazilerini begayet risklerine alın yüklenmek üzere birlik gücüyle çalışırken, sürdürülebilir akarsu yönetimi anlayışıyla birlikte suyun rastgele damlasına cemaat çıktığı kaydedildi.

Eskişehir ve ilçelerinde sonuç dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki zirai faaliyetlerin gelişmesinde üstelik makro caka oynadığı rapor edilen açıklamada, DSİ Umumi Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, şu değerlendirmede bulundu:

“Projenin tamamlanmasıyla gelişigüzel Eskişehir Alpu ovasında mevcut 12 bin 20 dekarlık ekincilik arazisinde çağdaş borulu hep ile sulama yapılacak olup, bölgede yapılacak sulu ziraat ile dekar başına 3 bin 340 TL sağlık artışı, devlet ekonomisine yıllık 40 milyon 150 bin liralık ulama sağlanması hedeflenmektedir.”

Eskişehir Gündüzler Barajı sulaması işi kapsamında bütün boru yolu uzunluğu 35 bin 844 metre olan HDPE ve CTP borular ile yapılan konveksiyon hattının, bugüne büyüklüğünde 18 bin metre HDPE ve 1 bin 100 metre CTP boruluk kısmı döşendiği tamlanan açıklamada, 195 musahabe yapısının 120’sinin inşa beton yapısı tamamlandığı, ısı yayımı hattında mütezayit boruların döşenip işin 2022 yılı içerisinde bitirilmesi planlandığı kaydedildi. ???????

Share: