Eskişehirli minik güreşçiler, başarıya yankılanmak amacıyla minderde çalma döküyor

Güreş kültürünün ekol müfredatlarına eklenmesini ve branşın sosyal medya henüz de reklamlaştırılmasını kaynak fail Türkiye Güreş Federasyonu Milli Mızıka Antrenörü Mehmet Aykol, “Önceliğimiz altyapıdan yetiştirdiğimiz sporcular ile balaban bir başarıya imza atmaktır” dedi.

Milli mızıka antrenörü Mehmet Aykol, altyapıdan yetiştirdiği sporcuları ile hedeflerinden bahsedip, güreşin Türk kültüründeki önemini anlattı. 6-8 gözyaşı aralığındaki çocukların asıl idman hareketleri ile başlayıp içlerinde çaplı olanların ise sonra güreş teknikleri ve motosiklet becerilerini geliştirme süreçlerini nâkil antrenör Aykol, “Ata sporu yerine bilinen güreşi hem çocuklara sevdirmeye çalışıyoruz hem üstelik onları salonumuza çağırmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bu işi istekle ve atlaya zıplaya yapmalarını istiyoruz”

“Süfli yaşlarda güreşe başlayan küçükler sırası ile minikler, yıldızlar, çoluk çocuk, U23 ve erkân olarak bitmeme ediyor” diyen Aykol, “Enfrastrüktür antrenörlüğü yaptığımız üzere önceliğimiz, küçüklerin balaban tıpkı sükse göstermeleridir. Eskişehir’birlikte bilgili olan Muhammet Akdeniz birlikte öz yetiştirdiğimiz sporcumuzdur. Şu an kendisi Ankara’de ve milli takım kampındadır. Çocuklarımıza güreş tekniklerini anlatırken, bu işi atlaya zıplaya ve istekle yapmalarını istiyoruz. Miniklere alelhusus temel çalışım hareketleri yaptırıyoruz. Âdeta adale gruplarını oluşturan ve motor becerilerini geliştiren bilek antrenmanları çalıştırıyoruz. Elan sonraları üstelik yarışmacı ve yöre tedarik dönemlerine göre idman programı hazırlıyoruz. Patlayıcı bukağılık, metanet, yordam ve gidişat çalışıyoruz. Şu anda antrenmanda olan ekibimiz seçkin yani yarışmalara katılan sporcularımızdır. Onlarla de teknik ve taktik analizler yaparak eksiklerini tamamlıyoruz” şeklinde konuştu.

“Eskişehirli güreşçileri millileştirmek istiyorum”

Muhammet Akdeniz’in başarılarının Eskişehir’deki çocuklara eş olduğunu aktaran çalıştırıcı Aykol, bahis ile müteallik adına sözlerine şu şekilde devam etti:

“Talih namına tığ ata sporumuz olan güreşe çok cemaat çıkıyor ve derece veriyoruz. Okullarımızda bu sporun öğüt yerine verilmesini ve müfredatta güreş kültürünün anlatılması istiyoruz. Çocukların çabucak muayyen spor dallarına odaklanmaları hesabına güreşe birlikte yoğunlaşmalarını öneriyorum. Bu branşın toplumsal medyada reklamlaştırılması haddinden fazla iyi olacaktır. Eskişehir’in yerel sporcularını ilkin olduğu kabilinden millileştirmek istiyorum. Şu anda altyapıdan yetiştirdiğim 12 sporcum var. Onlara Balkan şampiyonluğu, U15 Avrupa ve dünya dereceleri kazandırmak istiyorum. Covid-19’un rastgele ülkede olduğu kadar etkisini güreş elan çok görmüştür. Buna karşın sporcularımızı kaybetmedik. Ferdî çalışmaları ile onları her antlaşma zinde tutmaya çalıştık. Bu sezonki şampiyonalarda istediğimiz dereceleri elde edip milli takımda yine görev kabul etmek istiyoruz.”

Mustafa Hüseyin Özyavuz: “Protein ağırlıklı besleniyorum”

Güreşe lisedeki öğretmeninin tavsiyesi üstüne başladığını belirten 18 yaşındaki Mustafa Hüseyin Özyavuz, “Mehmet hocam ile başladığım güreş bana büzük, esenlik ve ahenkli bire bir dirim kattı. Haftada 5 devir ve ortalama 3 ile 3 buçuk saat egzersiz yapıyorum. Ciddilik, maharet ve güreş çalışmaları yapıyoruz. Antrenmanları tamamlayabilmem üzere protein ağırlıklı besleniyorum” dedi.

“Bu spora sabık sene başladım” diyen minik sportmen Taylan Karausta üstelik, ” Konya’daki İslami El Birliği Oyunları’nı izledim ve Muhammet Akdeniz’in kazanmasını çokça istiyordum ama maatteessüf ki ikinci oldu” cümlelerine saha verdi

Ahmet Alparslan Mertoğlu: “Yaşıtlarım ile güreşmek beni sosyalleştiriyor”

Güreşe babasının vesilesi ile başladığını ve sonraları namına fena hâlde ve lezzetli geldiği üzere bırakamadığını dile getiren Ahmet Alparslan Mertoğlu, “Yaşıtlarım ile mücadele etmek beni sosyalleştiriyor. Spor çivi başına sosyalleştiren benzeri aktivitedir. Taylan Karausta, antrenmanlarda benim partnerim oluyor. Onunla gitmek haddinden fazla sevinçli. Kendime Arzu Kayaalp’i kat sayı alıyorum. İlk önce Türkiye şampiyonluğu sonrasında ise Avrupa, dünya ve olimpiyatları kısaltmak istiyorum. Mehmet Aykul hocamız bizim ile daim çöz içe ve eş kadar davranıyor. Onunla çok bol antrenmanlar gerçekleştiriyoruz” açıklamasını yaptı.

Pespaye yaş kategorisindeki güreşçiler, çalışmalarını 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlayarak sonlandırdılar. – ESKİŞEHİR

Share: