Etiyopya’da hükümet ile başkaldırıcı TPLF, çatışmaların sona erdirilmesinde uzlaştı

Etiyopya’dahi hükümet ile başkaldıran Tigray Halk Halas Cephesi (TPLF) beyninde Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yürütülen sulh görüşmeleri kapsamında silahsızlanma, düzenin iyileştirilmesi, insancasına yardımın bitmeme etmesi, düşmanlıkların temelli adına durdurulmasında anlaşmaya varıldı.

Etiyopya hükümeti ile isyankâr Tigray El Halas Cephesi (TPLF) ortada Güney Afrika’da düzenlenen hazar görüşmelerinde olgunluk sağlandı. Afrika Birliği (AfB) namına taraflar arasındaki görüşmelere riyaset eden çarkıt Nijerya Büyüklük Başkanı Olusegun Obasanjo, Güney Afrika’nın Pretoria kentinde gerçekleştirilen görüşmelere ilişkin yaptığı açıklamada, Etiyopya hükümeti ve Tigray temsilcilerinin “silahsızlanma, düzenin iyileştirilmesi ve insani yardımın devam etmesi konularında anlaşmaya vardıklarını duyurdu. Obasanjo, tarafların “düşmanlıkların sürekli yerine durdurulmasını resmen kabul ettiklerini” vurguladı. Etiyopya hükümetinin temel müzakerecisi Redwan Hussein, “Bundan Sonra bu anlaşmaya uymak hepimizin görevidir” diye niteleyerek konuştu. TPLF temsilcisi Getachew Reda bile “ızdırap donör tavizler” verdiklerini ifade etti.

Yayımlanan kuma bildiride, “Etiyopya’nın yegâne ulusal savunma gücü var” ifadeleri kullanıldı.

“Barışa olan bağlılığımız sarsılmazdır”

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ise yaptığı açıklamada, “Barışa olan bağlılığımız sarsılmazdır ve anlaşmanın uygulanması için gelişim birliğine olan bağlılığımız da bir derecede güçlüdür” dedi. Abiy, Etiyopya millî defans güçlerinin “korkusuz üyelerine” ve ülkenin “aynı sınav döneminden güzeşte kabadayı insanlarına” teşekkür söylemek istediğini belirtti.

Geçtiğimiz ağustos ayında 5 mahiye bırakışma bozulmuştu

Etiyopya hükümeti ile TPLF arasındaki 5 aylık mütareke geçtiğimiz Ağustos ayında bozulmuş, çatışmalar baştan alevlenmişti. Yakınlar, Afrika Birliği’nin daveti üzerine baştan masaya oturmuştu.

Ülkenin kuzey bölgesindeki çatışmalarda binlerce birey öldü

Etiyopya’bile Tigray bölgesini arama eden isyankâr TPLF güçlerinin 3 Teşrinisani 2020’birlikte Etiyopya ordusunun Kuzey Komutanlığına vabeste birliklere saldırması üstüne Başvekil Abiy Ahmed, TPLF’ye karşı askeri harekat kararı almıştı. Kargaşa ile TPLF arasında başlayan çatışmalarda binlerce hayat hayatını kaybederken, beniz binlerce hayat ise evlerini ayrılmak zorunda kaldı. Tigray bölgesinin serencam iki yılda aut dünyayla bağlantısı kesildi. Hastanelerde ilaçlar tükenirken, internet, hayatiyet, telefon ve bankacılık hizmetleri de kesildi. Acun Afiyet Örgütüne (DSÖ) göre Tigray bölgesinde yaşayanların neredeyse yüzdelik 90’ının besin yardımına ihtiyacı bulunuyor.

TPFL, Etiyopya’üstelik 2018 yılında Başbakan Abiy Ahmed göreve mevrut kadar mevki siyasetinde aktif gösteriş oynamıştı. TPFL liderleri, Ahmed’i kısıtlayıcı hükümet ve ayrımcılıkla suçluyor. – ADDİS ABABA

Share: