Fenerbahçe Kulübü Başkanı Antrenör, Kayseri deplasman yasağıyla ilgilendiren konuştu Açıklaması

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Mürtefi Çalıştırıcı, “Politik şov olmasını istemiyorum ama taşlama, küfür olmadıkça ben karışamam, taharri edemem. Böyle tıpkısı şeye buyurmak pahal teper.” dedi.

Ulu Belletici, Kayseri İdare Mahkemesinin, Fenerbahçe taraftarı üzere sunulan deplasman yasağına ilişik aldığı akıbet karar zımnında solgun-lacivertli kulübün televizyon kanalından açıklamalarda bulundu.

Öncelikle futbolun kamu paydaşları kendisine depremzedelerin birlikte olmaya devam etmeleri gerektiğini tamlayan Mualla Çalıştırıcı, taraftarlarının Yukatel Kayseri spor maçına alınmama kararının verilme süreciyle ilişkin, Kayserispor yöneticilerine değişmeyen çıkmadan tıpkısı geceleyin evvel kararın söylendiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bu karardan sonradan gelişigüzel şeye karşın hukuka başvurduk. Elimizdeki tek zırh dahi o, hakkımızı savunmamız gerekir. Mahkeme bir lahzada değişmeyen aldı, müddeialeyh idareye, yani Valiliğe tıpkısı dönme savunma süresi verdi. Müddeialeyh Vilayet, iki savunma yaptı. Zaman Valiliğin yaptığı iki defans sonucunda Kayseri İdare Mahkemesi, bizim yürütmeyi durdurma talebimizi evvel verdiği kararının bilakis reddetti. Bunun türel tıpkı karar olmadığını herkes bilir. Amma Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı kendisine utanıyorum. Adı üstünde ahbaplık. Sonuç rütbe bati olunması gereken tıpkısı süreçte bire bir Il kuşkusuz hakeza ayrımsız savunma yapar, avukat tutabilir, akıllara ziyan tıpkı fenomen.”

Sabık hafta cumartesi gününden bu yana serencam adım abus olayların yaşandığını ve faziletkâr meclis kurulunda Fenerbahçe aleyhine başlarına gelenleri anlattığını aktaran Çalıştırıcı, “Bu son fenomen, bardağı taşırma noktasına mevrut tıpkısı durumdur. Hükümet ve mehabet kavramları dahi karıştı. Ama bilcümle Fenerbahçe aleyhine çalışılıyor. Cumartesi bizim maçta gâh protestolar, tezahüratlar oldu. Orada ayrımsız dakika saldırıya uğradık. Dümen namına devlete karşıymışız, şöyleymişiz, böyleymişiz. Devrisi dönüş Beşiktaş maçında birlikte analog davranışlar yaşandı. Statta edilgi oluştu, sonraları mesajlar paylaşıldı. Bu mesajları paylaşmanın toplumsal etkisini bala dahi bilir. Hayretler içindeyim. İş ayrımlı yere gidiyor. Ferda öbür çevrim kardeşin kardeşe kırdırılacağı bire bir ortama gidiyor bu şekilde.” ifadelerini kullandı.

Süper Öbek Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı namına herkesin katkı sağlayacağı genişlik akla yatkın açıklamayı yapmalarının tıpkısı işi olduğunu ve ara sıra kulüplerin politik ağırlıklı açıklamalar yapmalarına rağmen dünyalık namına akla yatkın bir açıklamayı paylaştıklarını kaydeden Koç, şunları dile getirdi:

“Kulüpler Birliğinde benzeri ekin vardır, eş açıklamayı herkes kendi sitesinden de yayınlar. İki iri topluluk saatler sona yayınlayınca önce biz yayınladığımız amacıyla yeniden yara biz olduk. Bizim düşüncemiz da apaçık beyninde. Kim başkan olursa olsun. Tıpkı açıklamadan ortalık bizim ilkokul senede yaptıklarımız, nahak rakiplik olduğu ant söylemimiz, duruşumuz nedir bilinir. Açıklamadan ufuk Fenerbahçe’nin duruşunu sorgulamak, yer çok kırıldığım bekçi oldu. Sonraları biraz kulüpten elan açıklama girildi.”

“Kararın mantığı yok”

Izah yapılmasının ardından salı haset taraftar yasağıyla ilişik aheste laf duyduklarını ve bu bahis karşı Kayserispor Kulübü Başkanı’nı aradığını anlatan Belletici, başkanın kendisine bu kararı doğrulayan hikmet verdiğini, bu kararın omuz omuza alınması gereken benzeri laf olduğunu ona söylediğini ve ona yanlıştan dönmeyi teklif ettiğini belirterek, “Çünkü kararın mantığı bulunmayan, ne güvenlik hangi sportif anlamda. Anladığım, ‘Tığ seni cezalandırıyoruz’ kararı, yangına benzen dökmenin bire bir örneği bu. Hangi yapacaksın, herhangi bir karşılaşma sahayı mı kapatacaksın? Kime hangi ibret vermeye çalışıyorsunuz, ne yapıyorsunuz? Valiliğin açıklamalarından ben ayrımsız vatandaş kendisine utandım.” diye niteleyerek konuştu.

Kayserispor’un açıklamasını gördüğünü ve açıklamanın Kayserispor Kulübü Başkanı’nın kendisine telefonda söylediği şeylerden değişik olduğunu aktaran Koç, başkanın bile durumu anlatamadığını vurgulayarak, derhal yürütmeyi yenmek için mahkemeye başvurduklarını, mahkemenin çabuk debi ederek Valiliğe defans süresi verdiğini, Valiliğin yaptığı iki savunmanın hukuki argümanlardan yoksun olduğunu ve Türkçenin bile düzgün yazılamadığını öne sürdü.

Yayında Valiliğin savunmalarının okumasının peşi sıra esasen mütekellim Şanlı Antrenör, ‘Maç şifresiz kanalda yayınlanıyor’ savunmasını fail Valiliğin savunmasına eklediği 110 sosyal medya mesajını araştırdıklarını ve bu mesajlardan sadece 6 tanesinin yasak kararı öncesi yazıldığını tabir etti.

“Bu belki dahi Cumhurbaşkanı’na işlenmiş benzeri kötülüktür”

Mesajlarda risk oluşturacak içerik bulunmadığını üstelik savunan Antrenör, “Tweetlerin çoğunun Fenerbahçe ile alakası bulunmayan. Potansiyel kabahatli muamelesi görüyoruz. Aynı eğin mahkemeye gideceğiz. Bu yarına yetişmeyecek ama sonuna kadar gideceğiz. Kayseri Başkanı üstelik durumdan erinçsiz. Söyleyemiyor aynı özdek. Bakanlıklar, Ilbay, ‘Bizimle ilgilendiren değil.’ diyor. Kayseri’ye mi kaldı eksiltme, yoksa Kayseri epey bize doğruları mı söylemiyor? Hakeza olduğunu hiç düşünmüyorum. ‘Çek başvurunu o ahit.’ diyoruz, ‘Ayıp bu.’ diyoruz. Bizim Avrupa maçımız var, hangi olacak demincek? Polisiye tedbirlerle falan birlikte halkın idaresinin önüne kimse geçemez.” ifadelerini kullandı.

Ali Antrenör, şu görüşlerini paylaştı:

“Tığ kızgınız, Fenerbahçe namına serencam merhale sinirliyiz. Arz balaban kızgınlığımız da bu işin düşünülerek, atlaya zıplaya neymiş çıkmaza doğru sürükleniyor olması. Troller, sınırlı kenar yazarları, bize ‘Vatan haini’ kabil pozisyonlar… söz konusu olan devletiyse Fenerbahçe’nin zaman süresince neler yaptığı ortadadır. Biz FETÖ ile savaşım ederken vatanseverdik dahi demin ihtarname olunca mı yurt haini olduk? Bazı kişiler var, onlar FETÖ ile dal kolayken Fenerbahçe savaşıyordu, taraftarı biber gazı yiyordu. Siz hangi yapmaya çalışıyorsunuz ya? Bizi yeniden o günlere götürüp kaos ortamı mı oluşturuyorsunuz? Tükenik, yandaş bağırdı, neymiş ilk kez tribünde insanlar bağırıyor. Tür. Olgunlukla karşılamanız geçişsiz. Karşılarsanız olay büyümüyor. Sosyal ruhsal daha da alevleniyor.

Politik şov olmasını istemiyorum ama taşlama, kalay olmadıkça ben karışamam, kontrol edemem. Böyle tıpkı şeye ummak damarı bozuk teper. Kafada şu var; başkanlar taharri edebilir. Yok böyle benzeri öz. Bunun sunma haddinden fazla çilesini çeken bizleriz, bize üstelik ‘İstifa edin’ diyorlar. Mesut Yılmaz’a da olmuştu bir zamanlar burada. Bu husus mi oluyor, Fenerbahçe devlete, hükümete alın? Fenerbahçe Türkiyelidir, kimsenin tekelinde değildir. Her makule insan vardır Fenerbahçe’da. Bu, Galatasaray, Beşiktaş’ta de aynıdır. Bunu elbette anlamazsınız siz, anlıyorsunuz tabiatıyla. Münasebet böyle yapıyorsunuz? Fenerbahçe’yi tekrar kaosun içine sokmaya çalışıyorsunuz, bizi hedef yapıyorsunuz. Biz Kayseri’ye gideceğiz üstelik devlet çapında kaos mu çıkma? Biz biliyoruz bunu kimin yaptırdığını. Ego haddinden fazla iyi biliyorum. Bu belki de Cumhurbaşkanı’na yapılmış tıpkısı kötülüktür. Bunun mantıklı, türel hiçbir açıklaması yok. Tığ nelerle uğraşıyoruz ya? Fenerbahçe seyircisinin ağzına fermuar mı takacağız, hangi yapacağız? İki sene önce Fenerbahçe-Galatasaray maçında bana üstelik baskı yapıldı birinin stada gelmemesi üzere. Tıpkı madde.”

“Fenerbahçe Türkiye’dir, temas garip herif vardır”

Hükümette sağduyu insanlar olduğunu ve tıpkısı şekilde buna ‘dur’ demelerini umduğunu kaydeden Yüksek Belletici, şöyle devam etti:

“Bu molekül abes şekilde çok biberli yere götürülüyor. Benim kişisel görüşüm, ben tribünlerde tek şekilde siyasal söylem, sav söz olmasını istemiyorum. Illet, çünkü Fenerbahçe Türkiye’dir, seçme çeşit âdem vardır. 90 dakika Fenerbahçe desteklensin isterim. Amma hakaret, sövme yoksa ben korku fark etmek zorundayım. Hükümet lehine olsa spor idarehane prosedür yapacak mıydı? Bir üstelik hükümet ve kerem ayıralım. Kredi açıklamasında, ‘Cümle devletin birlikte’ dedik. Amma sistem hükümeti pekiştirmek zorunda değildir. Destekleyen üstelik vardır desteklemeyen birlikte vardır, umurunda olmayan bile vardır. Vatandaşlık dersinde bize öğretmediler mi çap hangi, hükümet hangi? Kim hancıdır, taraftar. Siyasette birlikte bu böyledir. Hükümetler gelir gider, sürekli olan devlettir. Acayip somurtkan kelimelerle Fenerbahçe’yi vatan haini konumuna getiriyorsunuz ya, nereden bakarsanız bakın bu yanlıştır.

Bütün taraftarlara, farklı kulüplere da sesleniyorum; zaman bize erte size tamam bunlar. Bizim Kayseri’yle tek derdimiz bulunmayan. Hangi oldu bile bunu yaptınız, kim yaptırdı bunu size, böyle elle tutulmayan sebeplerle argümanlarla? Arz lahut düzlük cesim mahkemedir. Argümanınız buysa tek argümanınız bulunmayan demektir. Herkes falsolu olduğunu söylüyor ama bu değişmeyen kalıyor. Pekâlâ kalıyor, ki yaptırıyor bunu, ne yaptırıyorsunuz bunu? ‘Siyaset girmesin futbola, çöz içe olmasın’ diyorsunuz. Ego da istemiyorum tribünlerde politik rapor ama siz sokuyorsunuz siyaseti futbolun içine. Tıpkı takımın şampiyonluğunda dört bakanın selfiesi siyaset olmuyor mu? Bir nazır, ‘İnşallah şu mızıka şampiyon tamam’ dediğinde siyasa olmuyor mu? Mahsus kulüpleri arayıp izah yapma zorlaması yöntem olmuyor mu? Ama benzeri maçta tezahürat olunca Fenerbahçe hakeza şöyle. Sizin yaptığınız, insanı ateşlemek. Yapmayın hakeza. Çok elan muhteşem dertlerimiz varken, futbol paydaşları alay malay vermişken yaptığınız çok yanlış. Söylemlerle eylemleriniz birbirini tutmuyor.”

“Bize baskı yaparak, cezalandırarak bizi yola sokamazsınız”

Motto atmanın hürmetsizlik ve kalay olmadığı sürece demokratik ve anayasal ayrımsız hak olduğunu vurgulayan Mürtefi Koç, “Bu evveli dahi oldu, zaman üstelik oluyor, yarın da olacak. Ego bile istemiyorum. Bize güçlük yaparak, cezalandırarak bizi yola sokamazsınız. Az Buçuk bizim tarihimize bakın. Bana bakarak, ‘Hükümet istifa’ ile ‘Dümen istifa’ beyninde hiçbir fark namevcut. Bu dünya, Türkiye’dir. Seçme tip insan var. Siz kuşkusuz 115 yıllık bu camiayı, elden bu camiayı misyon alarak kargaşa yaratıyorsunuz? Bunu birileri elbette açıklayacak, tığ burada olalım olmayalım açıklayacak. Gâh kulüplerin bizim taraftarımız için ettiği lafları biliyoruz; cezir falanca. Haddizatında mecmu birlikte sizsiniz yöntem eden.” şeklinde konuştu.

Siyasetin bire bir parçası olmak istemediklerini ve işleriyle hatırlanmak istediklerini tamlayan Belletici, “Sebep bize bunu yapıyorsunuz? Kulüpler, siyasal kurumlar tartışma parçaları değildir ama seçkin garip insanı barındırır. Gelişigüzel cins insanın olduğu yerde bunlar olabilecek şeyler. Bizi Kayseri maçında cezalandırıp mutluluk çapında kaos yaratabilme riskini bizim üstümüze koymanızın neresi sıdk? Muazzam Türkiye Cumhuriyeti Devleti var, oraya gidecek 1300-1600 hayat talih çapında kaos yaratacak, öyle mi? Devletimize, bu kalburüstü devlete hükümsüzlük bu. Bu yanlıştan dönülmeyecek yarına kadar ama yazıklar olsun diyorum.” ifadelerini kullandı.

“Kimesne çıkıp ‘Fenerbahçe devletine karşıdır’ diyemez”

“Bu hisse senedi nereye kadar gidecek bilmiyorum. İşin rakiplik tarafı sunma bir iki üstünde durduğum konu. Kimse çıkıp ‘Fenerbahçe devletine karşıdır’ diyemez. Bu beni bildirme çokça yaralayan konudur. Bizim çizgimiz bellidir. Bizim elzem, değişmez ilkemiz, silinmez Atatürk çizgimizdir.” diyen Mualla Koç, Türkiye lacerem mozaikse kendilerinin üstelik dünya adına aynı mozaik oluşturduğunu ve Fenerbahçe’nin ululuk ilkelerine sımsıkı ilişkin olduğunu dile getirdi.

Bunun elden zaman değil tarihleri süresince böyle olduğunun altını çizen Antrenör, “Amma bizimle hakeza uğraşmayın. Yaptığınız haksızlıktır, adaletsizliktir, hukuksuzluktur. Posta yakınken bu yoldan dönün, henüz çok germeyin. Taraftarımızdan arzu ediyorum; provokasyona gelmeyin. Porovokasyona mevrut benzeri dünya olsaydık 3 Temmuz’bile yaptıklarımızı yapamazdık. Takımınızı desteklemenizi sizden çok şişman istek ediyorum. Bizleri bambaşka yerlere çekiyorlar. Sonuna büyüklüğünde mücadelemizi veririz bu yanlışlık karşısında. Yemeden Içmeden tığ değil, apayrı kulüp taraftarları dahi bu hassasiyeti gösteriyor. Onlar de düşünüyorlar; bugün bana erte ona diye niteleyerek. Gidin geçekten neler yazılıyor toplumsal medyada ona bakın savunmada sunduklarınız adına.” ifadelerini kullandı.

Büyük Belletici, sözlerini şu ifadelerle bitirdi:

“Birleştirici, bütünleştirici olmamız gerekirken neleri konuşuyoruz. Hele bu kırılan dönemde. Tığ hangi gerekçeyle taraftardan yoksun bırakıldığımızı hissetmek istiyoruz. Elimizden geleni yapacağız hissetmek amacıyla amma henüz aşkın alt bölüm yapacak işlemler yapmayın, irade ediyoruz. Bütün kulüpler, devletinin, milletinin menfaatlerinin yanındadır, bir zamanlar olduğu kadar. Bizim isyanımız, olayların mütemadiyen Fenerbahçe’ye yaşatılması, bu kararın üzerinde makul sebebin olmaması. Hukukla bağdaştıramamamız. Değişmeyen, rekabetin müsavat ilkesine marjinal. Saymakla bitmiyor. Ama hangi hikmetse bu büyüklüğünde eksiği olan, bu kadar hatalı olan, delilleri sıfır benzeri argümanla bu yasağın getirilip, mahkemenin uygulanabilir olmasının altında neler yattığını inşallah yakında sizlerle paylaşabileceğiz. Kusur dileriz. Yarınki maç için kararı değiştirmeye gücümüz yetmedi. Benzeri dip mahkemeye gidecek tıpkı laf. Ama şuna inanıyoruz; herhangi bir şeyi gören, alim Allah var. Bu işin buraya büyüklüğünde gelmesine dahil olan herkesi Allah’ın takdirine devretme ediyoruz. Ahirette üstelik hesap gününde da hakkımızı helal etmiyoruz.”

Share: