Haftanın tarihine bakış

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), 15 Son Teşrin 1983’te kuruldu.

Kıbrıs’ta, 1960’ta cumhuriyet altını kurulmasına ilgilendiren mesail giderilemedi. BM Genel Kurulu, 11-17 Ara 1965’teki toplantılarında, Ada’dahi iki farklı toplumun varlığını ayn ardı ederek, cumhuriyetin egemenliğini esas alan öneriyi kabul etti.

Bu arada Yunanistan istikrarsızlığa sürüklendi. 21 Nisan 1967’bile Miralay Yorgo Papadopulos’un öncülük ettiği albaylar, yönetimi ele geçirdi.

Bu dönemde Başvekil Süleyman Demirel ile Palikarya Başbakanı Konstantin Kollias, 9 Eylül 1967’dahi Keşan’birlikte, 10 Ilkgüz’bile birlikte Dedeağaç’ta bir araya geldi. Görüşmelerde Yunanistan, Türkiye’nin, Kıbrıs’ın Yunanistan ile birleşmesini akseptans etmesi yerinde, Ada’de üsler ve Mağrip Trakya’de tavizler ita önerisinde bulundu.

Bu öneri, daha ilk 1966’bile Stefanopulos hükümetince üstelik işlenmiş ve Türkiye marifetiyle reddedilmişti. Başbakan Demirel’in öneriyi benzeri şekilde reddetmesiyle görüşmeler bitti.

Türkiye’nin, “geçerliliğini esirgeyici anlaşmaların tarafların rızası olmadan değiştirilmemesi, Kıbrıs’ta iki toplumdan hiçbirinin ötekine irade kurmaması, Lozan Anlaşması ile sağlanan dengenin bozulmaması ve Kıbrıs sorununa Enosis dışında hal aranması” konularındaki azimli tutumuna karşın Yunanistan, Enosis’i gerçekleştirme çabalarına atiklik verdi.

Askeri hazırlıklara girişen Yunanistan, Mağrip Trakya’daki Türkler üzerinde baskısını artırdı.

Bu arada, 1964 bunalımı sırasında Ada’ya kafasız dönen Miralay Grivas’ın örgütlediği Anadolu Milli Muhafızları, Boğaziçi ve Geçitkale köylerinde Türkler’i imhaya kalkıştı.

TBMM, 16 ve 17 Son Teşrin 1967’da yaptığı belirsiz oturumlarda durumu değerlendirdi, 19 Son Teşrin’birlikte ise hükümete icabında talih dışına asker gönderme yetkisi verdi. Donanmanın Akdeniz’e açılmasından sonra Türkiye, Grivas’ın Ada’dan ayrılması ve 1964’ten beri Kıbrıs’a gönderilen 12 bin Yunan askerinin vurdumduymaz çekilmesi koşuluyla müdahaleden vazgeçebileceğini açıkladı.

MEMLUK Başkanı Lyndon Johnson’un hususi temsilcisi Cyrus Vance’nin ve BM’nin arabuluculuk çabalarıyla Yunanistan, askerlerini ferasetsiz çekmeyi kabul etti. Kriz, Türkiye ile Yunanistan’ın 2 Boşluk 1967’birlikte anlaşmaya varmalarıyla sona erdi.

Bu anlaşmadan tezce sonradan Kıbrıs Türkleri, 29 Mesafe 1967’üstelik 1960 Anayasası tamam anlamıyla işletilinceye büyüklüğünde “Öz yönetimlerinin kendilerince sağlanması” anlamına mevrut “Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi”ni kurdu. Geçici dalavere, bire bir süre sonradan “Kıbrıs Türk Yönetimi”hangi dönüştürüldü. Bu idare biçimi, “Otonom Türk Yönetimi”nin ilan edildiği 1974’e kadar sürdü.

EOKA’cı Nikos Sampson darbesinden sonradan 20 Orak Ayı 1974’te Kıbrıs Hazar Harekatı gerçekleştirildi. 15 Teşrinisani 1983’te birlikte KKTC kuruldu.

Dünya halterinin efsanesi: Naim Süleymanoğlu

Bulgaristan’ın Kırcaali kentinde, 23 Ev 1967’dahi dünyaya mevrut Naim Süleymanoğlu, halterdeki cesim performansıyla tamlık otoritelerin dikkatini çekerken, “Çökertme Herkülü” lakabını aldı.

16 yaşında önce acun rekorunu facia Süleymanoğlu, 1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada yılın haltercisi seçilirken, 1992’de Uluslararası Halter Matbuat Komisyonunca dünyanın arz ongun sporcusu zar edildi.

Naim Süleymanoğlu, Bulgaristan’daki baskılardan ayrılmak ve Türkiye yerine müsabakalara akmak için 1986’üstelik Avustralya’bile düzenlenen Halter Acun Kupası sırasında Türk Büyükelçiliği’hangi sığınarak sığınma etti.

1988 Seul Olimpiyatları’na Türkiye namına katılabilmesi için Türk hükümetince Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödenerek muktezi cevaz makbuz. O tarihten itibaren Naim Süleymanoğlu, şampiyonalara milli mayoyla katıldı.

Süleymanoğlu, 1986’de dönemin başbakanı Turgut Özal ve ilişik birimlerin liyakatli operasyonuyla Türkiye’ye getirildi. İlk geçmiş İngiltere’nin başkenti Londra’evet götürülen, tıpkısı akşam kaldıktan sonradan birlikte Türkiye’ye mevrut “Çökertme Herkülü”, uçaktan iner inmez toprağı öperek Türkiye’ye özlemini gösterdi.

Süleymanoğlu, 5’i Türkiye hesabına atılmak üzere 7 defa dünya şampiyonluğuna ulaştı.

Başarılı sporcu Avrupa şampiyonalarında 7 değerli madalya kazanarak, 46 dünya rekorunu kariyerine ekledi.

Arsıulusal Halter Federasyonu (IWF) üyeliğine 2000 ve 2004 yıllarında seçilen “Cep Herkülü”, uykuluk naklinin arkası sıra tedavisinin sürdüğü Ataşehir Memorial Hastanesi bati bakım ünitesinde 18 Kasım 2017’de yaşamını yitirdi.

Naim Süleymanoğlu, siyasa, hareket ve spor camiasından haddinden fazla sayıda ismin katıldığı törenle Edirnekapı Mezarlığı’na defnedildi.

Sanatçıların hocası Felek Kenter

1928’da İstanbul’dahi dünyaya gelen, esas adı Ayşe Nasip olan Talih Kenter, İngiliz asıllı Olga Cynthia (Nadide) ile Ahmet Naci Bey’in çocuğu namına dünyaya geldi.

Ablası Güner, ağabeyleri Nedim ve Mahmut ile oldukça kardeşi Şefik’le 7 nefis bire bir ailede büyüyen Kenter, Ankara Çap Konservatuvarı’nı bitirdikten bilahare, Ankara Büyüklük Tiyatrosunda çalıştı.

Kenter, ESIR ve İngiltere’üstelik oyunbazlık öğretiminde eskimemiş teknikler üstüne dahi icraat yaptı.

Usta sanatkâr, 1956-1959’bile çalıştığı Celal Tiyatrosundan ayrıldıktan sonraları 1 yıl Muhsin Ertuğrul ile çalıştı, daha bilahare eşi Minnettarlık Güngör ve kardeşi Müşfik Kenter ile Kent Oyuncuları topluluğunu kurdu.

Ankara Azamet Konservatuvarı, İstanbul Uray Konservatuvarı ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Temaşa Bölümünde fasıl başkanlığı de eden yordamlı sanatkâr, stabil haddinden fazla tiyatrocu yetiştirdi.

Artist antrparantez Sovyetler Birliği, ESIR, İngiltere, Almanya, Hollanda, Danimarka, Kanada, Yugoslavya ve Kıbrıs’ta İngilizce ve Türkçe oyunlar sergiledi.

Shakespeare, Çehov, Brecht, Inoesco, Pinter, Albee, Tenessee Williams, Kayran Ayckbourn, Arthur Miller, Brian Freil, Neil Simon, Athol Fugard, Sergey Kokovkin kadar arsıulusal yazarların yanında Melih Cevdet Anday, Necati Cumalı, Güner Sümer, Hak Ağaoğlu, Zeki Özturanlı, Güngör Dilmen, Muzaffer İzgü’nün oyunlarını da sahneye koyan Kenter, 1981’da “Fehamet Sanatçısı” unvanı aldı.

Felek Kenter, kariyeri boyunca millî ve uluslararası birçok festivalde “Bildirme İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazanırken, 1995’te Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından seyir sanatına katkılarından çevre Öz Saygı Ödülü’hangi müstahak görüldü. Artist ayrıca, 1998’de Cumhurbaşkanlığı Nazik Kültür ve Konuşma Ödülü, 1999 ve 2000’da Iffetli Sunma İyi Karı Aktör Ödülü’nü aldı.

Kariyeri boyunca 100’den aşkın seyretme oyunu, film ve dizide tekellüf düz becerikli artist, yaşamı boyunca sahnelediği roller ve sahneye koyduğu eserlerdeki başarısıyla dikkati çekti. Kenter, 3 kat Kızıl Portakal Ödülü’nün sahibi oldu.

Akciğer rahatsızlığı nedeniyle otama gören Baht Kenter, 17 Son Teşrin 2019’üstelik yaşamını yitirdi.

Belli başlı öbür olaylar

14 Kasım

1517- Veziriazam Piri Mehmet Ciddi öldü.

1526- Kanuncu Şehriyâr Süleyman, Ilımlı Avrupa seferinden İstanbul’a döndü.

1900- Dr. Karl Land Steiner, 3 ayrı nefes grubunu belirledi.

1908- Einstein, Kuantum Teorisi’nin sunumunu yaptı.

1950- Ozan Orhan Ege, Ankara’üstelik öğün yapım çukuruna düştükten iki ahit sonradan İstanbul’de öldü.

1976- Çayırhan Termik Santrali ve Kömür Istihsal Tesisleri’nin temeli atıldı.

1985- Demokratik Sol Parti (DSP) kuruldu.

1993- Naim Süleymanoğlu, Melbourne’deki Halter Şampiyonası’nda 3 altın madalya kazandı.

1999- MEMLUK Başkanı Bill Clinton resmi müzakere üzere Ankara’evet geldi.

2001- A Milli Ayak Topu Takımı, Dünya Kupası Avrupa Elemeleri baraj mücadelesinde Avusturya’yı yenerek, 48 sene aradan sonradan Acun Kupası finallerine katılma hakkı elde etti.

2005- Esenboğa Hava Meydanı İç Hatlar Terminali yandı.

2012- Yunanistan, İspanya, Portekiz ve İtalya özellikle koyulmak amacıyla Avrupa genelinde tümsekli sıkma önlemlerine alın başlayan iş bırakımı ve ihtarname dalgasında Belçika’üstelik trenler durdu, binlerce protestocu Almanya Büyükelçiliği’ni yumurta yağmuruna tuttu.

2013- Norveç Yazın ve İfade Özgürlüğü Akademisinin milli âşık Bjornstjerne Bjornson namına verdiği “Bjornson Ödülü”hangi Yaşar Eksiksizlik müstahak görüldü.

2015- Çin’in Cıciang eyaletinde meydana gelen yer kaymasında 38 yaşama hayatını kaybetti.

2016- Moldova’de cumhurbaşkanlığı seçimini Rusya yanlısı Toplumcu reis İgor Dodon kazandı.

2016- Kamer’ın Acun’ya sunma yakın konuma gelmesi sonucu, 70 yıldır insanlığın gördüğü yeryüzü andıran Ay gözlendi.

2018- İngiltere’da Kabine, Avrupa Birliği ile varılan Brexit anlaşmasına müsaade verdi.

2018- Bezeme ve minyatür sanatçısı Cahide Keskiner, İstanbul’dahi 87 yaşında son etti

15 Teşrinisani

1638- Osmanlı ordusu Bağdat’ı kuşatmaya başladı.

1889- Brezilya’da tek erklik devrildi ve cumhuriyet altını kuruldu.

1956- Orta Şark Maharet Üniversitesi (ODTÜ) kuruldu.

1960- Nükleer silah haiz önce denizaltı USS George Washington, Güney Carolina Charleston’de suya indirildi.

1967- Kıbrıs’ta 3 Türk köyüne saldırarak işgal fail Küçük Asya tedhişçiler, 28 Türk’ü öldürdü, 200’ün üstünde Türk kayboldu. Alışılmamış toplanan Hükûmet, genelkurmay başkanı ve bukağılık komutanları ile durumu değerlendirdi.

1969- Washington DC’da çeyrek milyon sevimli Vietnam Savaşı’na karşı gösteri yaptı.

1977- Türk atlet Iye Şanslı, Pakistan’birlikte yapılan Arsıulusal Atletizm Yarışmaları’nda maraton dalında bir numara oldu.

1979- Palikarya şilebi Evrenia ile Haydarpaşa mendireği açıklarında çarpışan Romanyalı tankeri Independenta’nın infilak etmesi sonucu 51 Rumen denizci öldü.

1983- KKTC zar edildi.

2003- İstanbul’bile Neve Şalom ve Beth İsrael sinagoglarına cumartesi duası sırasında eş zamanlı intihar saldırılarında bulunuldu, 25 birey öldü.

2008- G20 ülkeleri liderleri, Washington’daki zirvede IMF ve Dünya Bankasında düzeltme yapılması üzerine anlaştı.

2012- Türkiye’nin geçmiş milli temel muharebe tankı “Altay”ın evvel prototipleri, Otokar’ın Sakarya’daki fabrikasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle tanıtıldı.

2012- TBMM Umumi Müesses, “muharrem iftarı” dolayısıyla ilk defa birleşime ara verdi. Sedir lokantalarında aşure ayı orucu tutanlar amacıyla etsiz ve soğansız yemekler menüye dahil edildi.

2013- Hollanda hükümeti, Suriye’den gelebilecek saldırılara alın bu yılın başında NATO’nun isteği doğrultusunda Türkiye’ye gönderdiği Patriot füzelerinin fariza süresinin uzatılmasına izin verdi.

2015- Türkiye’nin dönme başkanı olduğu G20’nin Liderler Zirvesi, Antalya’de başladı.

2016- Gaziantep Saylav Ümit Özdağ, MHP Biçim Sıkı Kurulu kararıyla partisinden ihraç edildi.

2017- Leonardo de Vinci’nin Hazreti İsa’yı resmettiği “Salvator Mundi” tablosu, tarihin arz yüksek fiyatı olan 450 milyon dolara satıldı.

2019- İran’bile benzine yüzdelik 300 zam yapılmasının konusunda birçok kentte başlayan ve 3 aktarılma süren gösterilerde kamu binaları, bankalar, benzin istasyonları bozma edildi, marketler yağmalandı. 7 bin hayat gözaltına makbuz, Uluslararası Af Örgütü gösterilerde en birkaç 208 kişinin öldüğünü açıkladı.

16 Son Teşrin

1824- New York 5. Ana Yol, iş dünyasına açıldı.

1869- Süveyş Kanalı’nın açılışı gerçekleştirildi.

1918- Macaristan El Cumhuriyeti zar edildi.

1922- İşgal Orduları Başkomutanı General Harrington’a yazıyla başvuran Padişah Vahdettin, İstanbul’bile hayatını tehlikede gördüğünü ve İngiltere’ye iltica etmek isteğini bildirdi.

1926- Hint saz şairi Tagore, İstanbul’a geldi.

1933- KÖLE ve Sovyetler Birliği, diplomatik ilişkileri başlattı.

1945- Nazi sırlarını haiz 88 Alman âlim MEMLUK’ye ulaştı.

1945- BM Terbiye, Selen ve Firez Örgütü (UNESCO) kuruldu.

1948- “Sihirli halı” operasyonu başladı ve Yahudileri İsrail’e haiz evvel tayyare Yemen’e indi.

1960- Amerikalı aktör Clark Gable, 59 yaşında öldü.

1967- Rumlar, engelleme ettikleri Türk köylerini boşalttı. TBMM, konuyla ilgilendiren hafi celse yaptı.

1972- CHP’den ve milletvekilliğinden incizap eden İsmet İnönü, Anayasa’nın çarkıt cumhurbaşkanlarına tanıdığı haktan yararlanarak, Cumhuriyet Altını Senatosu’nda kasem etti ve “İlk Bittabi Senatör” adına görevine başladı.

1978- Türkiye’nin evvel film operatörü ve Atatürk’ün fotoğrafçısı Remzi Ar irtihal etti.

1987- Gayrikanuni TKP Umumi Sekreteri Haydar Mutlu ile daraç dışında hayatiyetli TİP Genel Sekreteri Nihat Dâhilen, Türkiye’ye geldi. Mutlu ve Sıcacık, Esenboğa Havaalanı’nda gözaltına makbuz.

1993- Rusya Oran Başkanı Boris Yeltsin, Lenin Müzesi’ni kapattı.

2002- Cumhur Reisi Ahmet Necdet Sezer, AK Tümen Kayseri Milletvekili Abdullah Gül’ü hükümeti kurmakla görevlendirdi.

2005- Saz Şairi ve yazar Özdemir İnce, merkezi Lüksemburg’dahi kâin Avrupa Şiir Akademisi daima üyeliğine seçildi.

2007- Milli Piyango İdaresi Genel Müdürü İhya Balak, makamında silahla vurularak öldürüldü.

2011- Türkiye Ayak Topu Federasyonu, A Milli Topluluk Ustalık Direktörü Guus Hiddink’in sözleşmesinin feshedildiğini açıkladı. Hesabına Abdullah Orion getirildi.

2013- İtalya’birlikte 8’incisi planlı “Roma Arsıulusal Film Festivali”nin yarışma dalında izleyicilerle buluşan direktör Tayfun Pirselimoğlu’nun akıbet filmi “Ben O Değilim”, “Sunu İyi Senaryo Ödülü”nün sahibi oldu.

2013- Bulgaristan’de Toplumcu Öğür, 1984-1989 yıllarında ülkedeki Türklere karşı geçerli analoji politikası nedeniyle özür diledi.

2021- Ozan, edip ve düşünüm adamı Sezai Karakoç, 88 yaşında hayatını kaybetti.

17 Son Teşrin

1558- İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth tahta çıktı.

1877- Moskof birlikleri Kars’a saldırdı.

1913- Panama Kanalı’ndan geçmiş gemi geçiş yaptı.

1917- “Düşünen Âdem” heykeli ile tanınan heykelci August Rodin, Fransa’üstelik öldü.

1918- İngilizler, Bakü’yü nehiy etti.

1922- Son Osmanlı Padişahı VI. Mehmet (Vahdettin) İstanbul’u infirak etti.

1922- Abdülmecit halife oldu.

1924- İlk ihtilaf partisi Ilerici Cumhuriyet Fırkası kuruldu.

1967- TBMM ikinci kere yaptığı gizli oturumda, 18 saat 20 dakika Kıbrıs’taki sonuç gelişmeleri görüştü.

1972- Türkiye’de önceki eş partisi olan Türkiye Ulusal Kadınlar Partisi kuruldu.

1993- Güney Afrika siyasal liderleri, ırk ayrımına sonuç veren yeni anayasayı kabul etti.

2006- Eski Acımasız ajanı Aleksandr Litvinenko, polonyum-210 ile zehirlendikten bilahare Londra’de kaldırıldığı hastanede öldü. Litvinenko ile sonuç görüşenlerden İtalyan akademisyen Mario Scaramella’dahi birlikte 1 Aralık’ta bire bir çığlık saptandı.

2011- Başvekil Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin ünlü dergisi Time’ın 28 Son Teşrin günlü Avrupa, Asya ve Cenup Pasifik baskılarında “Erdoğan’ın Yolu” başlığıyla kapak oldu.

2013- 35’inci Vodafone İstanbul Maratonu’nu Kenya kökenli Fransız atlet Abraham Kiprotich kazandı.

2013- Yükseköğretim Oturmuş, demokratikleşme paketinde düz düzlük Hikâyeleme Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsünün, Trakya Üniversitesi bünyesinde açılmasını kararlaştırdı.

2013- Türkiye, 2013-2017 dönemi üzere UNESCO’nun şanlı organlarından Dünya Miras Komitesi üyeliğine seçildi.

2016- İçişleri Bakanlığınca, Van Büyükşehir Şehremini Bekir Kayaç, Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Büyük Bul, Mardin Büyükşehir Şehremini Ahmet Türk ile, tutuklanan Siirt Belediye Reisi Tuncer Bakırhan görevlerinden uzaklaştırıldı.

2018- Fransa’bile ülke genelinde akaryakıt zamlarını ihtarname fail ve içtimai medyada örgütlenen “sarı yelekliler” meydanlarda gösteri yapmaya başladı. Hükümetin vergi zammı konusunda ansız girişim atmaması üstüne “zerrin yelekliler”e destek arttı, gösteriler talih geneline yayıldı.

2019- Ermiş seyir sanatçısı Yıldız Kenter, İstanbul’de, akciğer rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı hastanede 91 yaşında hayatını kaybetti. “Büyüklük sanatçısı” unvanı dahi bulunan Kenter, konferans yaşamı süresince 100’den fazla temaşa oyunu, film ve dizide rol aldı.

2021- Azerbaycan’a leşker gönderilmesine ilgili Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Genel Müesses’nda kabul edildi.

18 Kasım

1583- Galata’daki Saint Benoit Kilisesi’ne yerleşen Cizvitler, St. Benoit Mektebi’ni açtı.

1601- Tiryaki Hasan Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu, Haçlı ordusunu yenerek Kanije Zaferi’ni kazandı.

1865- Markka Twain’in geçmiş öyküsü yayımlandı.

1912- İstanbul’de kolera salgını başladı.

1928- Walt Disney’in yarattığı iz film Mickey Mouse’un geçmiş gösterimi yapıldı.

1931- Japonlar, Mançurya’yı obstrüksiyon etti.

1933- İstanbul Darülfünunu, “İstanbul Üniversitesi” namına açıldı.

1945- “Doğan Ahi Tekellüm Müsamereleri”nin ilki Tepebaşı Yavru Tiyatrosu’nda yapıldı.

1951- Şerife Feriha Sanerk, emniyet müdürlüğüne yükselen evvel kadın oldu.

1967- Türk jetleri Kıbrıs üstünde alçaktan uçtu. BM Sulh Gücü denetimindeki Erenköy bölgesinde Türkler ile Rumlar arasında sâdır patırtı 7 saat sürdü.

1976- İspanya’birlikte 37 almanak diktatörlüğün ardından demokrasinin kurulması kararı makbuz.

1983- BM Güvenlik Konseyi, KKTC’yi tanımadı.

1990- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) toplandı, Paris Sözleşmesi imzalandı.

1992- Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu akseptans edildi.

1999- İstanbul’daki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi’nde, Bakü- Ceyhan Yer Yağı Boru Yolu ve Sulh müteaddi doğal gaz projelerine ait anlaşmalar, ilgili ülkelerin kerem başkanlarınca imzalandı.

2000- Türk sanat müziğinin adlı ismi, besteci ve ses sanatçısı Saika Gürses his yetmezliğinden öldü.

2007- Türkiye-Yunanistan Doğal Gaz Boru Yolu’nın resmi küşat töreni, İpsala Gümrük Sahası’nda Azerbaycan Cumhur Reisi İlham Aliyev, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’in katılımıyla yapıldı.

2009- Araştırman, gazeteci-yazar Ömer Lütfi Mete yaşamını yitirdi.

2010- Fidel Castro, Küba Kızılca Partisi liderliğinden kaynaklanan yetkilerini devretti.

2012- Rum Ajansı Arapça Istihbarat Koordinatörlüğünün Kahire merkezli Ortadoğu Bölge Müdürlüğü hizmete girdi.

2013- Temsil sanatçısı Nejat Uygur, İstanbul’da tıpkı süredir otama gördüğü hastanede 86 yaşında son etti.

2015- Nijerya’nın Adamawa eyaletinin başkenti Yola’daki patlamada 32 yaşama hayatını kaybetti, 80 birey yaralandı.

2016- Çad’üstelik Fetullahçı Terör Örgütü’ne ilgilendiren kül okulların Türkiye Maarif Vakfına devredilmesine karar verildi.

2016- Siirt’in Şirvan ilçesinde, özel maden ocağında göçük meydana geldi. Pinpon altında küsurat işçileri yetişmek amacıyla günlerce süren çalışmalarda enkaz altında kalan 16 işçinin camit bedenine ulaşıldı.

2016- Türk Albeni Yolları, “Batman V Superman: Adaletin Şafağı” filminde yaptığı reklam kampanyasıyla Değerli Epica Ödülü’nü kazandı.

2017- Diyanet İşleri Komutan Yardımcılığı’na, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Akademisyen Prof. Dr. Huriye Martı’nın atanmasıyla, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, ilk defa bu göreve tıpkısı karı getirildi.

2017- Olimpiyat ve Acun Şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu, karaciğer naklinin peşi sıra tedavisinin sürdüğü Ataşehir Memorial Hastanesi alçak hizmet ünitesinde 50 yaşında yaşamını yitirdi.

2018- Rum Ajansı (AA), Balkan-Cenup Gün Doğusu Avrupa Bilgi Ajansları Birliği’nin (ABNA-SE) bakir zaman başkanı oldu.

2018- Milli Motosikletçi Can Avangart, Moto3 Dünya Şampiyonası’nda yarışan ve birinciliğe vasıl sunma tendürüst uçman olarak tarihe geçti.

19 Kasım

1900- İngiltere’da güzel ve seçilme hakkı talip 119 eş, Avam Kamarasına zorla girmekten tutuklandı.

1926- Troçki ve Zinovyev, Politburo’dan kovuldu.

1938- Atatürk’ün naaşı, İstanbul’dan Ankara’ya, acıklı aynı törenle yola çıkarıldı.

1943- III. Devir Kongresi toplandı.

1949- PTT’ye devredildikten bilahare 1938’birlikte yayınlarına meydanlık veren İstanbul Radyosu, alışılagelen yayınına başladı.

1967- TBMM, hükümete büyüklük dışına çeri çevirme yetkisi verdi. Donanma alarma geçirildi, Ankara’daki 28. Tümen İskenderun’a debi etti.

1977- Darı Cesamet Başkanı Enver Sedat, İsrail’i ülfet fail evvel Zenci reis oldu.

1979- Çarkıt milletvekillerinden Ortadoğu gazetesi yazarı İlhan Darendelioğlu, İstanbul’üstelik uğradığı silahlı hücum sonucu hayatını kaybetti.

1984- BM görevlisi Enver Ergun, Viyana’de Ermeni teröristlerce katledildi.

1985- BENDE Başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği Oran Başkanı Mihail Gorbaçov, Cenevre’üstelik ilk defa buluştu.

1988- Pakistan’üstelik, Benazir Butto başvekil seçildi.

1994- Halil Bahtiyar, Acun Halter Şampiyonası’nda 7 dünya rekoru kırarak 3 zer madalya kazandı. Naim Süleymanoğlu 64 kiloda 5 dünya rekoru kırarak 3 altın madalya, Fedail Güler üstelik 70 kiloda iki dünya rekoru kırarak 2 zer madalyanın sahibi oldu.

1999- İstanbul’daki AGİT Zirvesi’nin son günü, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması’nın (AKKA) yeni koşullara uyarlanmış şekli, tarafların liderlerince imzalandı.

2007- Macar edebiyatının duayeni Magda Szabo, 90 yaşında emrihak etti.

2011- Adlı beyaz perde yönetmeni Ömer Lütfi Akad, 95 yaşında İstanbul’birlikte hayatını kaybetti.

2012- Amerikan Enstrüman Ödülleri töreninde, hanende Justin Bieber, arz nazik ödül akseptans edilen “Yılın Sanatçısı Ödülü”hangi layık görüldü.

2013- British Council, Türkçeyi, Bir Krallık’ta gelecek 20 sene üzere genişlik majör 10 şalter ortada gösterdi.

2013- Ukrayna’nın Kharkiv şehrindeki Skovoroda Pedagoji Üniversitesinde Türk Kültür Merkezi açıldı.

2016- Belçikalı Georges Prosper Remi ya üstelik değişik ismiyle Herge’nin çizeri olduğu Tenten’in maceralarına ilişkin bir yağız türlü himmet, Fransa’de 1 milyon 550 bin avroya satıldı.

2018- Kazdağlarının eteklerinde MÖ 10. yüzyılda kurulduğu melhuz Antandros Antika Kenti’nde, üzerinde 22 satırdan oluşan ve dekret olarak isimlendirilen kararnamenin saha aldığı 2 bin 200 yıllık yazıt bulundu.

20 Teşrinisani

1910- Meksika Devrimi başladı.

1923- El Fırkası “Himaye-i Ünsiyet Cemiyeti” örgütünü bünyesine aldı.

1926- KUL’li yazar Jack London intihar etti.

1943- İstanbul Teknik Üniversitesi kuruldu.

1945- II. Dünya Savaşı’ndan sonra Nürnberg duruşmaları başladı.

1949- Türk Milli Futbol Takımı, Dünya Kupası ekip eliminasyon maçlarının ilkinde Suriye’yi 7-0 yendi.

1953- Türkiye’deki önceki makine mukavemet yarışı, “İstanbul-Ankara-İzmir-İstanbul” güzergahında yapıldı.

1959- BM, “Çocuk Hakları Deklarasyonu”nu yayımladı.

1961- Türkiye’üstelik ilk koalisyon hükümeti, Başvekil İsmet İnönü yoluyla AP ve CHP’li bakanlarla kuruldu.

1975- İspanya’de General Franco öldü.

1979- İstanbul Üniversitesi Ünsiyet Fakültesi Öğretim Üyesi ve Açık Oturum Bilgiler Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Doğanay, uğradığı saldırıda öldürüldü.

1989- Mürekkep Milel Bala Hakları Sözleşmesi kabul edildi.

2003- İstanbul’de, İngiltere Başkonsolosluğu ile HSBC Bank Genel Müdürlüğüne müteveccih intihar saldırılarında 27 emanet öldü.

2010- Türkiye’nin evvel avrat itimat müdürü Şerife Feriha Sanerk hayatını kaybetti.

2011- İspanya’birlikte erken umumi seçimler yapıldı. Salim görüşlü El Partisi tarihi aynı yengi kazanarak bir tane başına iktidara geldi, sosyalistler demokrasi tarihindeki yer dağ sonucunu aldı.

2012- 12 Eylül askeri darbesine ilişkin davada, dönemin Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı, 7. Reisicumhur Kenan Evren ile Gelgel Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya, Gürültülü ve Kaynak Bilişim Sistemi aracılığıyla bilgili karşısına çıktı.

2015- Mali’nin başkenti Bamako’daki Radisson Otel’üstelik, 170 yabancı uyruklu, silahlı kişiler yoluyla denyo makbuz. 22 kişinin öldüğü, 20 kişinin yaralandığı tutak krizini, evvel Ahali Kaide ile bağlantılı El Murabitun Grubu, bilahare Macina Halas Cephesi üstlendi.

2021- Türkiye’birlikte Faz-3 çalışmalarına başlanan Çin kökenli Kovid-19 aşısının, fahri esenlik çalışanlarından sonradan gönüllü vatandaşlar üstünde bile uygulanması üzere başvurular başladı.

Share: