İç Anadolu’da 7 ilde Gaziler Günü törenlerle kutlandı

Gaziler Haset dolayısıyla Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Kırşehir, Sivas, Kayseri ve Yozgat’ta merasim gerçekleştirildi.

Nevşehir Şehitlik Parkı’ndaki törende, Vali İnci Sezer Becel, Belediye Reisi Mehmet Savran ile Nevşehir Yurt Şehitleri ve Gazileri Derneği Başkanı Ramazan Çiftçi, Atatürk büstüne çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra istinkâf etmek atışı yapıldı.

Törende, ebediyete vukuf etmiş gaziler ve şüheda üzere Kur’an-ı Cömert okundu.

Rençper, programdaki konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusunun, işgalcileri Polatlı sağlıklı aşınmış ettiğini belirterek, 19 Eylül’ün kahramanlıkla taçlanan bir dönem olduğunu tabir etti.

Niğde

Cumhuriyet Meydanı’nda planlı törende, Vali Mustafa Antrenör, Belediye Başkanı Emrah Özdemir ile Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Niğde Şubesi Başkanı Hasan İpek, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı, içtinap etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İpek, törende yaptığı konuşmada, tamlık gazilerin gününü kutlayarak, “Geçmiş olduğu gibi bugün birlikte ayrımsız inançla, bu aziz vatanın birliği, bölünmezliği ve millî değerlerine saldıranlara karşı her devir kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Martir ve gazi tevessül etmek kadar sunturlu ayrımsız anlam imkânsız. Martir nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.” dedi.

Kırıkkale

Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından gocunmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İstihkam Binbaşı Caner Acara, günün medlul ve önemini belirten danışma yaptı.

Buradaki törene, Ilbay Bülent Tekbıyıkoğlu, CHP Kırıkkale Mebus Ahmet Önal, Şehremini Mehmet Hürmetli, Garnizon Komutanı Sancak Mehmet Şanlı Durmuş, protokol üyeleri, martir yakınları ve gaziler katıldı.

Kırıkkale Şehitliği’nde bitmeme fail programda, tırsmak atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Kerim tilavetinin arkası sıra dua edildi.

Şeref defterini imzalayan Ilbay Tekbıyıkoğlu, ülkenin bağımsızlığı ve geleceği uğruna faik görev anlayışıyla kahramanca savaş ederek, bu yolda hayatlarını feda eden muazzez şehitler, yiğit gaziler ve ailelerinin çekicilik kaynakları olduğunu belirtti.

Tören, Tekbıyıkoğlu, Saygılı ve beraberindekilerin, martir mezarlarına karanfil bırakmasıyla sona erdi.

Kırşehir

Kırşehir’de, Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından kaçınmak duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törende mütekellim Türkiye Harp Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimler Derneği Kırşehir Ofis Başkanı Bahattin Kaya, mukaddes değerler uğrunda uğraş ederek canını ortaya koyma fedakarlığını anlatım eden gaza anlayışının sıra boyunca milletin topluluk olmakla övünç ettiği yeryüzü koca hasletlerden olduğunu dile getirdi.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara de kahramanlıklarıyla gururlandıran martir ve gazilerin ebediyete büyüklüğünde unutulmayacağını söyledi.

Törene, DOĞRU Öğür Kırşehir Saylav Mustafa Kendirli, Kırşehir Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, daire müdürleri, martir ve gazi dernekleri başkanları ile gaziler katıldı.

Sivas

Sivas Valisi Yılmaz Parıltı, 5. Yaya Eğitim Bilimi Tuğgeneral Başkan Vekili Yaya Albay Önder Özcan, Belediye Reisi Hilmi Bilimci, Savaşçı Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı, Martir Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Savran, Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Parıltı, il şeref defterini imzalayarak günün önemine dair meşveret yaptı.

Törene, SELIM Öğür Sivas Milletvekili Semiha Rençper, ofis müdürleri ile tören düzeni üyeleri katıldı.

Etkinlik, gaziler onuruna verilen yemekle akıbet buldu.

Kayseri

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı törende Ilbay Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Garnizon Komutanı Sancak Haldun Taşan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Osman Balcı, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Balcı, törende yaptığı konuşmada, gazilere seslenerek, “Sizler arz şişman gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ateş parçası birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimizle gelişigüzel Cumhuriyet’imizin teminatı ve esas taşlarısınız.” diye konuştu.

Törende lise öğrencisi Kutay Müşkül, koşuk okudu.

Buradaki törenin ardından program, Kartal Şehitliği’nde devam etti.

Yozgat

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Açıkgöz Komutanlığında görevli Güllabi Üsteğmen İzzet

Görenli, günün deme ve önemini tamlayan meşveret yaptı.

Daha sonraları Ilbay Ziyalı Çelik ve devlet protokolü, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği’ni mülakat etti.

Program, şehit yakınları ve gazilere verilen yemekle sona erdi.Share: