İnsan Hakları ve Akreditasyon Kurumu: Türe ihlallerini gündemimize alıyoruz

TÜRKİYE İnsan Hakları ve Teadül Kurumu Başkanı Prof. Dr. Aşure Ayı Kılıç, “İnsan hakları konusunda duyarlılığın geliştirilmesi, koruma garanti mekanizmalarının artırılması noktasında bir nice koca haklarına dahil edilebilecek, o çerçevede değerlendirilebilecek hak ihlallerini gündemimize alıyoruz” dedi.

Yüreğir Belediyesi Firez Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Adana Valisi Süleyman Elban, Çukurova Üniversitesi Rektörü Meryem Tuncel, Seyhan Kaymakamı Mustafa Ağır, İl Itimat Müdürü Doğan İnci, ilçe belediye başkanları, Türkiye İnsan Hakları ve Akreditasyon Kurumu Başkanı Prof. Dr. Aşure Ayı Kılıç, sivil topluk kuruluşları (STK) temsilcileri katıldı. Programın açım konuşmasını yapan Tığ, insani değerleri korumanın haddinden fazla şanlı olduğuna aksan yaparak, “Ne çevirici, kült, ırktan olursa olsun bütün insanların rastgele birinin denklik temelinde ayrımsız haklara çırılçıplak topluluk olduğunun akseptans edilmesi fikri ayrıntılı tarihî mücadeleler neticesinde bu noktaya geldiğini söyleyebiliriz. İnsan hakları üstüne duyarlılığın geliştirilmesi, dulda güvence mekanizmalarının artırılması noktasında birçok eş haklarına dahil edilebilecek, o çerçevede değerlendirilebilecek doğruluk ihlallerini gündemimize alıyoruz. Buna ilgilendiren hak bilincinin artırılması, doğruluk ve kalın bilincinin artırılması, amme ve içtimai farkındalığın oluşturulması noktasında çabalama ve gayret içerisindeyiz. Ayrımcılığın giderilmesi, müsavat ilkesinin organizasyon edilmesi ve bu eşitliğin hem eş hakları hukuk düzeni eliyle hem kamu düzeni tarafından korunması devletin bir yükümlülüğü, görevidir. Biz da bu görevi sağlamlaştırmak namına kurum olarak buna destek oluyoruz” diye konuştu.

‘AYRIMCILIKLA İLGİLİ BİRÇOK KONU SUÇ KAPSAMINA GİRDİ’

Türkiye hukukunda ve gayrı ülkelerin hukukuna ayrımcılıkla ilgili bir nice konunun suç kapsamına girdiğini hatırlatan Vali Elban, “Bu yanlişlik kapsamına girenler, ceza hukukuna bakarak enstantane hukukunun gündeminde. Pratikte insanları tasalı fail, kıymet olmayan, birini diğerinden sürekli farklı tutan uygulamalar, formalist ve ahval kâin. Bunların bilimsel olarak belirleme edilmesi ve raporlanması ve gâh tespitlerle yargının önüne gidebilmesi suç ve suça dayanak noktası dokuma edecek hususlarda yargının önüne gidebilmesi üzere aynı mekanizmaya gerekseme var. Bu sistem da insan hakları ve eşitlik kurumu kendisine ülkemizde kuruldu. Kurulduğu günden bu yana çok makro görevler yapıyor” ifadelerini kullandı.

Share: