İzmit’te polis ekipleri kaldırım işgali denetiminde

İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, site merkezinde görsel kirliliğe sefer açan, esnaf arası nahak yere rekabete zemin hazırlayan ve vatandaşların palyatif yollarını kullanamamasına amil olan kaldırım işgalleriyle ilişik meydan çalışmalarına başladı.

Şehir merkezinde kontrolsüz şekilde pres önüne gösterme amaçlı para, kayıt, masa ve sandalye koyan esnafa muktezi uyartı ve işlemler yapılıyor. Şehir estetiğine uymayan, görsel kirliliğe sefer açan, esnaf arası haksız rekabete destek hazırlayan ve vatandaşların arızi yollarını kullanamamasına amil olan kaldırım işgalleriyle ilgilendiren çalışmalar yapılacak.

Kaldırım aranjman çalışmalarının sürdürülebilir olması ve karışıklığa vadi verilmemesi hesabına yapılan cazibe doğrultusunda uçman mıntıka adına Alemdar Caddesi, Abdurrahman Yüksel Caddesi, Rauf Orbay Sokak, Köseoğlu Sokak, Cebesoy Çıkmaz, Yetersiz Çıkmaz ve Alikahya İshakpaşa Caddesi belirlendi.

Yapılan çalışmalarda değme sokağın kaldırım genişlikleri, fiziki yapısı ve koca yoğunluğu açısından ayrımlı kriterler ele alınıyor. İşletmelerin faaliyet konularına bakarak kullanabilecekleri maksimal alanlar çizgisel sınırlar ile belirlendi. Kamu yararını zedeleyen, ekiplere engel çıkartan ve işgale bitmeme eden işletmelere son alternatif namına cezai muamelat uygulanacak.

İzmit Belediyesi STK ve Esnaf Masası Koordinatörleri Toplama Serhat Dayanak, Eray Bodur, Nurullah Özer, İzmit Şehir Merkezi Tesanüt Derneği (İKM) Başkanı Hedef Öztürk, İzmit Site Konseyi Başkanı Hüseyin Erol ve İzmit Belediyesi Zabıta Müdürü Ümit Fındık, Önder Caddesi ve Sıkıntılı Çıkmaz’ta kâin esnafı görüşme ederek, çalışmalara ilişik bilgi verdi. – KOCAELİ

Share: