Kanserli midesinin yüzdelik 80’ini alıp namına tafsilatlı bağırsağından ilave yaptılar

Mardin Terbiye ve Araştırı Hastanesinde mide kanseri teşhisiyle otama gören rahatsız, tutkun yöntemle midesinin yüzde 80’i alınıp, hesabına mufassal bağırsağından yapılan arttırma ile sağlığına kavuştu.

Bulantı, kusma, yemek yiyememe şikayetiyle hastaneye başvuran 55 yaşındaki S.F’ye yapılan tetkikler sonucu mide kanseri teşhisi konuldu.

Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Op. Dr. Musluh Hakseven tarafından hastaya merbut (laparoskopik) operasyon gerçekleştirildi.

Hastanın, yüzde 80’i alınan midesinin küsurat bölümüne mufassal bağırsağından arttırma yapıldı.

Sağlığına kavuşan S.F. doktorlara Kürtçe ve Arabi teşekkürname etti.

S.F, AA muhabirine, sağlığına kavuştuğu üzere mutlu olduğunu belirterek, “Çokça rahatladım. Doktorlarımızdan Cenabıhak razı olsun. Çok iyiyim.” dedi.

Cerrahi müdahaleyi gerçekleştiren Dr. Hakseven birlikte hastaneye başvuran hastaya Doç. Dr. Kadri Atay marifetiyle endoskopi yapıldığını söyledi.

Lezyon tespiti sonucu yapılan biyopside hastaya işkembe kanseri teşhisi konulduğunu ifade fail Hakseven, “Tümör taraması yaptık. Başka bire bir yerde lezyon saptanmayan hastamızı ameliyata aldık. Hastanemizde ilk defa yapılan bir yöntemle ameliyat ettik. Kapalı dediğimiz ‘laparoskopik’ yöntemle midenin kestirmece yüzde 80’i ile mideyi besleyen damarların etrafındaki yağ dokuyla lezyonun tamamını çıkardık. Geriye kalan mide dokusunun bütünlüğünü tafsilatlı bağırsakla tamamladık. Hastamız şu anda serviste, umumi durumu gür, aşındırmak yiyebiliyor, ihtiyaçlarını giderebiliyor. Zaman taburcu etmeyi planlıyoruz.” dedi.

Hakseven, mide kanserinin ekseriyetle belirti vermeden ilerleyici sinsi aynı hastalık olduğuna dikkati çekerek, endoskopik taramalarla hastalığa er tanı konulabildiğini belirtti.

50 gözyaşı üst tüm kişilere iç görüm ile mide taraması yaptırmaları tavsiyesinde bulunan Hakseven, “Mardin Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesinde mide kanseri, kemirmek borusu kanseri, safra kesesi kanseri, pankreas kanseri, mufassal barsak kanseri, sütun kanseri, göden kanseri, böbrek üstü bezi kanseri ameliyatları ile obezite ameliyatı üzere gelecek laparoskopik ameliyatlar güvenle uygulanabiliyor. Hastanede ilk kez bile tutkun yöntemle işkembe kanseri ameliyatı birlikte yapıldı. Serencam teknoloji ve donanımla daha çok bu zümre ameliyatlar hastanemizde yapılabilmekte.” ifadelerini kullandı.

Share: