Kar düşmeyen Çankırı’da çiftçilere kuraklık uyarısı: ‘Mutlaka yağışsızlık sigortası yaptırın”

Kar düşmeyen Çankırı’de çiftçilere kuraklık uyarısı: ‘Mutlaka susuzluk sigortası yaptırın”

ÇANKIRI – Çankırı’bile bağ bozumu ve kış mevsiminde beklenen yağışların düşmemesi sebebiyle yağışsızlık yaşanıyor. Yaşanan kuraklıkla ait açıklamada mevcut Çankırı Ekincilik Odası Başkanı Nejat Gamzeli, rüşvet ve buğdayın çimlenmesinden ülkü yaşandığını belirterek, “Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı üreticilerin banko işaret ve kuraklık sigortası yaptırmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Çankırı’da sonbahar ve kış mevsiminde muhtemel yağışların düşmemesi sebebiyle yağışsızlık yaşanıyor. Susuzluk sebebiyle, güzün ekilen rüşvet ve buğdayların köklerinde sararma yaşanmaya başladı. Susuzluk sebebiyle tarım arazilerince incelemelerde kâin Çankırı Ekincilik Odası ekipleri, ekili ürünlerin çimlenmesinde de ülkü yaşanmaya başladığını tayin etti. Yaşanan kuraklıkla ait açıklamalarda bulunan Çankırı Kültür Odası Başkanı Nejat Gamzeli, yağışların hareketli olmaması yerinde kuraklığın tarım alanlarını mehabetli şekilde etkileyeceğini söyledi.

“İlimiz şu anda Türkiye’nin en yağışsız şehirleri ortada vadi almaktadır”

Çankırı’nın en kurak iller beyninde düzlük aldığını ifade eden Gamzeli, “Kuraklığı, bilcümle dünyada olduğu kadar ilçemizde dahi yoğun benzeri şekilde yaşamaya başladık. İlimiz şu anda Türkiye’nin arz yağışsız şehirleri arasında meydan almaktadır. İlimizde, Ekim, Teşrinisani, antrakt ve Familya aylarında kar ve yağmur düşmemesi sebebiyle teşrinievvel alanlarımızda buğday ve arpa çıkışlarını ters etkilemiştir. Önümüzdeki günlerde beklenen yağışlar gerçekleşmezse üretimi ve üreticilerimizi baskı günler beklemektedir. İlimiz ekincilik alanlarının yeterince yağış alamaması ve çekicilik sıcaklıklarının sezon normallerinin üstünde seyretmesi sebebiyle yaptığımız yerey kontrollerinde, bazı mezru alanlarda çimlenmede sorun olduğu, köklerde sararma meydana geldiğini gördük. Yağışsız geçen temas bölüm bizi kuraklığa akıllıca götürüyor” dedi.

“Kuraklık sigortası yaptırmalarını tavsiye ediyorum”

Çiftçilere uyarılarda bulunan Gamzeli, “Şita yağışlarının birlikte Mart, April ve Mayıs ayındaki yağışlar bile kışlık yağışlar açısından elan de şanlı arkaç geldi. Önümüzdeki günlerde beklenen yağışların yeterince gerçekleşmemesi durumunda ekimleri gerçekleştirilecek değişik mahsulat için birlikte boğuk bire bir döneme girebiliriz. Ülkemizde olduğu üzere ilimizde susuzluk riski az çok artmaktadır. Yaşanabilecek olumsuzluklara cebin üreticilerin kesinlikle nişane ve kuraklık sigortası yaptırmalarını kaynak ediyorum. Eksiksiz üreticilerimizin sigortalardan faydalanabilmesi için sigorta fiyatlarındaki kerem katkısının arttırılması sağlanarak üreticilerimizin ödeyebileceği ayla getirilmesini talep ediyoruz. Karye bazlı susuzluk sigortasının parsel bazlı kendisine değerlendirilerek kullanılmasını istiyoruz” diyerek konuştu.

Share: