Karadeniz’de sivri bolluğu

Karadeniz’de pelit bolluğu

Kiloluk pelit balığı 30 liraya kadar düştü, insanlar balıkçı tezgahlarına yöneldi

ORDU – Karadeniz’e açılan balıkçıların avladığı verimli miktarda palamut, Ordu’da tezgahları şenlendiriyor. Vatandaşlar, uygun fiyata balık alabilmek için balıkçıların uğrunda kuyruklar oluşturuyor.

Denizlerde 1 Ilkgüz tarihinde başlayan avlanma sezonu sonrası balıkçıların yüzü palamut ile gülüyor. Güzeşte yıllara bakarak verimli miktarda avlanan palamudun sezon başlarında tanesi 80 liralık civarında satılırken, güzeşte hafta ise 40-45 liradan satıldı. Şimdi ise kiloluk palamutların adedi 30 liraya kadar geriledi. Fiyatların ucuzlamasıyla gelişigüzel balıkçılara akış eden vatandaşlar, tezgahların uğrunda kuyruklar oluşturdu.

Vatandaşlardan bazıları berbat olduğu için bereketli miktarda palamut alıp dondurucuda koruma edeceklerini belirtirken, bazen vatandaşlar ise kendilerine ve yakınlarına aldıklarını söyledi. Balıkçılar da sivri balığına olan talebin berenarı çok olduğunu belirtti.

“Şu an sivri bedava”

Ordulu balıkçı Ateşin Akgün, “Şu palamutlar kıytırık parasız. Bu zaman sivri olmasa insanlar balık yemeyecek. Talep az çok çok, bire bir debbağ çorba parası. Ego 45 yıllık balıkçıyım ilk defa bu kadar fazla palamut görüyorum. Hamsi olmadığı amacıyla palamut çok var. Bu palamutlar kestirmece 1 kilo geliyor. İnsanlar alıp donduruculara koyuyor” dedi.

“Güzeşte yıllarda bu büyüklüğünde pelit yoktu, kut yaşıyoruz”

Turhan Metanetli isimli balıkçı, bu sezon çokça güzel balık olduğunu rapor etti. Takatli, “Soy mübarek fiyatlar de uygun. Şuan palamudun sezonu, çokça mübarek ayrımsız sezon yaşıyoruz. Geçen yıllarda bu büyüklüğünde aşkın sivri yoktu” diyerek konuştu.

Vatandaşlar ise fiyatın uygun olduğunu, bu sezon verimli miktarda sivri tükettiklerini söylediler.

Share: