Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın çalışması dünyaya kat sayı oldu

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın çalışması dünyaya örnek oldu

EBİS ile yapılarda yüzdelik 99,45’lik sükse yakalandı

ANKARA – Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı vasıtasıyla geliştirilen çipli Elektronik Beton İzleme Sistemi (EBİS), dünya da bir nice mevki eliyle kat sayı makbuz. Yapıların afetler karşısında birey ve mal güvenliğini koruyacak şekilde üretilmesinde öncelikle beton kalitesinin izlenmesi üzere geliştirilen EBİS, bir nice alanda birlikte ödüle layık görüldü.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aracılığıyla geliştirilen Elektronik Beton İzleme Sistemi (EBİS), acun genelinde bu özelliklere ehil tıpkısı izleme sisteminin bulunmaması ve sistemin başarısı dolayısıyla bir nice büyüklük vasıtasıyla benzer alındı. Yapıların afetler karşısında fert ve para güvenliğini koruyacak şekilde üretilmesinde öncelikle beton kalitesinin izlenmesi için geliştirilen EBİS, bir nice alanda üstelik ödüle müstahak görüldü. Bakanlık vasıtasıyla 2018 yılında hayata geçirilen EBİS ile yapı projesinde tamlanan beton sınıfına ve standartlara uygunluğunun belirlenmesi ve beton dökümü esnasında görevlilerin, görevlerini hesabına getirip getirmediklerinin bile kontrolü yapılıyor. Bu sistemle yapılarda kullanılan betonların Radyo Frekansı ile Tanımlama Teknolojisi sebebiyle etiket kazanması sağlanıyor. Antrparantez devlet genelinde manipülasyonu engelleyecek şekilde düşünülmüş beton test cihazları ile laboratuvar deneyleri gerçekleştiriliyor.

RFID çipler, darbelere cebin faziletli dayanıklı yonga modeli seçildi

Betonun yapısına bakarak kullanılacak değişik tip, nüsha ve özelliklerdeki RFID çiplerin belirlendiği kaydedilen Bakanlık açıklamasında; bu çiplerin Afyon, Düzce ve Karaman illerinde imtihan edildiği ve darbelere cebin erdemli dayanım sergileyen yonga modelinin seçildiği aktarıldı. EBİS Projesinin Ar-Ge sürecinin tamamlanması ile Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Savunma Sanayi Başkanlığı arasında 4 Şubat 2018 tarihinde ayrımsız İş Birliği Protokolü imzalandığı belirtildi.

AselsanNet yoluyla yüzde 100 domestik ve milli cihazlar üretildi

Açıklamada, projenin AselsanNet vasıtasıyla yüzdelik 100 yerli ve milli; RFID Okuyucular, IPLIK Kameralar, Mini PC, GSM Çevirge, Kıvrak Enerji Kaynağı ve Düşüncesiz Kilit üzere özellikleri mevcut ilk örnek tıpkısı beton kırım cihazı üretilerek Eskişehir ilinde tayyareci çalışmaların yapıldığı kaydedildi.

Prototip maşa başarısının sağlanması ile 650 sayı beton imtihan cihazının üretildiği ifade edilen açıklamada, Vekâlet vasıtasıyla müsaade belgeli laboratuvarlarda ücretsiz yerine kurulumları ve kalibrasyonlarının gerçekleştirildiği vurgulandı.

Kullanıcıların sisteme kolaylıkla erişebilmesi amacıyla muhtelif yazılımların hazırlandığı bildirilen açıklamada, yazılımlardan edinilecek verilerin muhafazası üzere tıpkı fen merkezinin kurulduğu ve doğal benzeri hırs anında bu verilerin kurtarılabilmesi üzere de hınç kurtarma merkezi olarak işlev göreceğinin altı çizildi.

Bakanlığın Dışarlık Teşkilatında fariza işleyen personel ve görevlilerine müteveccih mutluluk genelinde değişik eğitimler düzenlendiği anlatım edilen açıklamada, kullanıcıların sorunlarına bile ivedilikle çözüm sağlanabilmesi için 7/24 hizmet veren tıpkısı çağrı merkezinin üstelik kurulduğu aktarıldı.

EBİS’in uygulanmaya başlamasının arkası sıra yüzde 99,45’lik erdemli bir muvaffakiyet yakalandı

Açıklamada, sistemin uygulanmaya başlamasının arkası sıra yüzdelik 99,45’lik erdemli bire bir başarı yakalandığı, bu sistemin yekpare yapılarda yaygınlaştırılması üzere da icraat yapıldığının şeş çizildi. Antrparantez, Türkiye’birlikte bu zamana kadar üretimi olmayan RFID etiketlerin üretimine 7 April 2020’de başlanarak, bir nice sektörde kullanım yeri bulan bu teknolojinin yerlileştirildiği ve millileştirildiği anlatım edildi.

EBİS ile betonlara ait kamu aşamalar denetleniyor

EBİS sayesinde yapılarda makbul tüm verilere ulaşıldığı belirtilen açıklamada şu bilgilere meydan verildi:

“EBİS ile ne inşaatta ne sınıf betonun kullanıldığı, bu betonun ne beton mikserinden, ne bölüm ve saatte alındığı, deneyler üzere kaç sayı dekoratif hazırlandığı, deneylerin ne laboratuvarda kim marifetiyle gerçekleştirildiği, beton dökümüne bina denetleme görevlilerinin katılım yazar etmediği, numunelerin ilişkin standardında belirlenen sürelerde yapı yeri mahallinde ve kür havuzunda akıllıca koşullarda bekletilip bekletilmediği denetlenebilmektedir.”

EBİS ile bir nice alanda ödüle müstahak görüldü

10 Ağustos 2022 tarihine kadar 279 bin 651 inşaattan 22 milyon 41 bin 317 sayı güre beton numunesi makbuz ve incelemeye tabi tutuldu. EBİS, 2019 yılında Avrasya İnşaat Mimarlık Mühendislik ve Dizayn Proje Festivalinde İnovasyon Ödülü, 2019 yılı Türkiye Ayraç ve Kariyer etkinlikleri haftası kapsamında yılın E-Inkılap Projesi, 2020 yılında Türkiye Enformatik Derneğince düzenlenen 2020 Bilişim Ödülleri arasından Kurumsal Süreçlerde Kâr ödüllerine layık görüldü. Çipli Elektronik Beton İzleme Sistemi’ni dünyadaki birçok mutluluk da infaz etmek üzere Bakanlıkla görüşmeler gerçekleştirmeye başladı. Bu kapsamda Azerbaycan, Özbekistan, Arnavutluk, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya ve Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Bakanlığa EBİS’i uygulamaya yönelik talepler geldiği belirtildi.Share: