Kastamonulu kadınlar depremzedeler için ruba dikiyor

Kastamonulu kadınlar, “asrın felaketi” kendisine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerde kıygın olanlar için don hazırlıyor.

Kastamonu Valisi Avni Çakırdoğan’ın eşi Baharat Şarap öncülüğünde Kastamonu Olgunlaşma Enstitüsü’nde benzeri araya gelen fahri kadınlar, depremzedeler için çeşitli kıyafetler dikiyor.

Bahar Çakır, gazetecilere, zelzele bölgesinden gelenlerin de giyit ve eşyalara ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bazı kıyafetleri kendileri hazırlamak üzere çalışmaya başladıklarını anlatım fail Çakır, “Kastamonulu kadınlar bile ellerinden geldiğince bir şeyler fora etmek istiyordu. Onları bile sürece dahil buyurmak adına Kastamonu Tekâmül Enstitüsü’nde hazırladığımız atölyede sivil topluluk kuruluşlarına üye kadınlarımız ve gönüllülerimiz çalışmalara başladı. Yeşilay şubesinin makine desteği ile kurduğumuz atölyede kadınlarımız polar, eşofman takımları dikmeye başladı. Hazırladığımız ürünleri, depremzede misafirlerimize dağıtacağız.” dedi.

Kastamonu Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Ayten Canaslan ise hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek, şunları kaydetti:

“Baharat Şarap Hanımefendi’nin koordinatörlüğünde avrat kooperatiflerimiz, derneklerimiz ve fahri kadınlarımızın destekleriyle Kastamonu Tekemmül Enstitüsü çatısı altında muhtelif mahsulat atmak üzere bire bir araya geldik. Gönüllü kadınlarımız depremzedeler amacıyla eşofman takımı, polar, bere, argaç üzere ürünleri üretiyorlar. Olgunlaşma Enstitüsü yerine biz de elimizden gelen desteği fahri kadınlarımıza, depremzedelere burada vermeye himmet ediyoruz.”

Fahri kadınlardan Mine Telli da depremzedeler üzere ellerinden geleni yapmak istediklerini dile getirerek, “Bizler, burada Şerife Bacı’nın torunları adına yeniden benzeri seferberlik oluşturmuş durumdayız. Zaman çalışmalarımıza dönüşümlü yerine 60 havari gönüllü kadınımız katılmakta. Elimize sabık herhangi bir kumaşı bizlere mihman adına gelen depremzedeler için im haline getirmeye çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Share: