Kestanelerin sofralara yolculuğu başladı

– Kestanelerin sofralara yolculuğu başladı

Üreticilerin en nazik sıkıntısı yağışsızlık zımnında yaşanan ürün düşüklüğü

AYDIN – Aydın’birlikte kestirmece 2 kamer geçmiş tekaüt bire bir işçilikle kuyularda depolanan kestaneler tekâmül sürecini tamamladı. Tarladan sofralara yolcuğu başlayan kestane üreticinin yüzünü güldürürken Kültürlü dağlarında üreticiler mehabetli aynı ihraç ürünü olan kestane ile adeta dolar basmaya başladı.

Kestane üretiminde Türkiye rekoltesinin tahminî yarısını karşılayan Ziyalı’üstelik, Teşrinievvel kocaoğlan içerisinde ağaçlardan toplanarak kuyulara doldurulan kestanelerin, konuldukları yerlerden çıkarılarak kozaklarından çıkarılarak işletmelere gönderilmeye başlandı. Münevver ve İzmir’de rakımı 650 metrenin üstünde olan dağlarda hasat edilerek kuyulara bırakılan binlerce titrem kestanenin olgunlaşması ile şita aylarının elzem lezzetinin sofralara yolculuğu başladı.

Bir Vakitler elle ayıklanan ve aylarca süren tasfiye işlemleri makineleşme sayesinde bundan sonra bodur sürede tamamlanıyor. Kestane üretimin çok fazla olduğu Görgülü’ın keder köylerinde traktöre bağlanan kestane vuruş makinesiyle yapılan amal sonucu kestaneler dikenli kozaklarından ayıklanıp çuvallanıyor. Format ve cinsine göre ayrılan kestanelerin ayrımsız kısmı iç piyasada tüketilirken heybetli benzeri kısmı de ilkin Avrupa ülkeleri kalkışmak amacıyla dünyanın değişik ülkelerine ihraç ediliyor.

Enflasyona rağmen üreticiler halinden memnun

Oldukça tonajlı tıpkısı yayın olmasına rağmen fiyatları yüz güldüren kestanenin çok artağan tıpkı im olduğunu ve hiç iş sorunu yaşamadıklarını tamlayan Köşk Cumayanı Köyü üreticilerinden Hayrullah Sarı, “Enflasyona karşın fiyatlar bol. Tanrı bereket versin. Ahval ferah. Eskiden tığ bu ürünü elimizle ayıklıyorduk. Teknoloji sebebiyle işlerimiz kolaylaştı. Bu iz alelumum Avrupa’ya gidiyor” dedi.

Yılların kurak gitmesi rekolteyi etkiledi

Yaz döneminde yağışların azalmasına sınırlı yerine rekoltede düşüş yaşandığını tamlayan üreticiler, gelişigüzel şeye rağmen kıvançlı olduklarını belirterek, “Vaktiyle yaz dönemi yağışlar bereketli oluyordu. Yağışsızlık artınca ağaçlar kurumaya başladı. Buna sınırlı adına rekolte düştü. Sakat yağışlar olsa bu memleketin kestanesi tükenmez” diye niteleyerek konuştular.

Share: