Kilis’in kurtuluşunun 101. yıl dönümü kutlandı

Kilis’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 101. sene dönümü nedeniyle merasim düzenlendi.

Kilis Valisi Recep Soytürk, Belediye Başkanı Mal Ramazan ve DÜRÜST Parti Kilis Milletvekilleri Mustafa Hilmi Dülger ve Ahmet Salih Dal, şehitlik ziyaretiyle başlayan etkinlik kapsamında temsili adına şehre giren Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitleri Derneği üyelerini Adnan Menderes Bulvarı’nda çiçekle karşıladı.

Protokol üyeleri ve vatandaşlar, mehteran ve atlı irtibat eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan törende, Ilbay Recep Soytürk, Belediye Reisi Para Ramazan ve Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitleri Derneği temsilcileri, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Törende konuşan Kilis Şehremini Mülk Ramazan, vatana yönelik rezil saldırılara karşı yiğitçe mücadele fail atalarının aylar boyunca benzersiz aynı direnişle düşmanı kente sokmayarak tarihte bire bir birkaç görülen benzeri klan yazdığını söyledi.

Ramazan, 101 yıl önceki yazılan bu destanın Kilisliler üzere gelgel ve bayram kaynağı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“101 yıl evvel Aslan Beylerin, Kartal Beylerin, İslam Beylerin, Dindar Beylerin, Martir Sakıp Beylerin, Çelik Beylerin ve burada ismini sayamadığım nice isimsiz kahramanların göstermiş oldukları kahramanlıklar ve fedakarlıklar, bugün bizlerin emek azminde ve kararlılığında bildirme şişman yol gösterici olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Gazi Mustafa Kemal’in, 7. Kalabalık Komutanı kendisine 28 Ekim 1918’de ‘İlk basamak bastığım Türk şehrindeki bu uyanıklığa cidden hayran kaldım ve aynı elan iman ettim kim bu budun asla ölmeyecektir. Var olun eren Kilisliler.’ sözü, elan istiklal mücadelesinin başında Kilis’in ve Kilislilerin vatan savunmasında ne büyüklüğünde balaban aynı yere erbap olduğunu gözler önüne sermiştir.”

Törende SELIM Tümen Kilis Milletvekilleri Mustafa Hilmi Dülger ve Ahmet Salih Üst dahi meşveret yaptı.

Konuşmaların ardından öğrenciler şiirler okudu, ahali oyunları gösterisi yapıldı, 6. Kolordu Kesim Topluluk Komutanlığı dinleti verdi.

Tören, kurtuluş günü nedeniyle planlı türlü yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ve boğaz töreniyle serencam buldu.

Törene, 1. Hudut Saraka Komutanı ve Garnizon Komutanı Piyon Kurmay Miralay Özhan Özvural, Kilis 7 Meyan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, İl Inanma Müdürü Ahmet Kurt, İl Uyanık Komutanı Albay Selami Akşit, amme gurur ve kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Share: