Kilis’te, 400 yataklı vagon Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Şevket Hastanesi hizmete açıldı

KİLİS’te, SUTAŞ fonlarından sağlanan 50 milyon euro ile yapımı tamamlanan 400 yataklı vagon Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Celal Hastanesi, törenle hizmete açıldı.

Kilis’te yapımı tamamlanan Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Heybet Hastanesi’nin açılışı için merasim düzenlendi. Törene; Kilis Valisi Recep Soytürk, Keyif Icra Vekili Yardımcısı Miğfer Tolunay, Avrupa Birliği (SU) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Kilis Şehremini Mülk Ramazan, milletvekilleri, Alaeddin Yavaşça’nın eşi Ayten Yavaşca ile bürokratlar katıldı. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Ayten Yavaşca, eşinin Kilisli olmakla sürekli övündüğünü söyledi.

Kilis Valisi Recep Soytürk ise Kilis’in, temel komşusu Suriye iç savaşının peşi sıra binlerce Suriyeliyi misafir ettiğini belirterek, “Bu kadar kişiyi misafir etmek 147 bin Türk nüfusa, ek yerine 91 bin nüfusu ululamak süssüz değildir. Arz iri sorunlardan biri sağlık hizmetleriydi. Mevcut hastanemiz 91 bin misafiri kaldıracak benzeri kapasitede değildi. Bu çerçevede yapılan kullanılmamış hastanemiz çokça iyicene oldu” dedi.’BAŞARI HİKAYESİ’Esenlik Icra Vekili Yardımcısı Tolga Tolunay ise konuşmasında, Kilisli olduğunu hatırlatarak, “Göçmen sağlığı projesi cümle dünyanın akseptans ettiği ülkemiz için başarı hikayesidir. Göçmen sağlığı 30 ilimizde 187 muhacir sağlığı merkeziyle yaygınlaştırılmıştır. SU ile bakanlığımızın yaptığı eş say sonucu Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Hastanesi’nin tıpkı eseridir” diye niteleyerek konuştu.DENIZ Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye’nin 10 yılı aşkın süredir dünyada yeryüzü haddinden fazla Suriyeli mülteciyi barındırdığını belirterek, “Türkiye’nin savaştan kaçanlara familya sahipliği yapma konusundaki çelimli çabalarını takdir ediyoruz. Bu çabalarında Türkiye’ye destek oluyor ve izinli Türk makamları ve Türk halkıyla gelişigüzel çalışmaktan gelgel duyuyoruz. Ancak bunlar eğreti çözümlerdir. Ana hal, Suriyelilerin tehlikesiz tıpkısı şekilde evlerine dönebilmelerini çıkarmak olacaktır. Bunun amacıyla bile siyasal tıpkı çözüme, yani Suriye’birlikte 11 yılı aşkın süredir devam fail biaman savaşın sona erdirilmesine ihtiyaç var. Türk halkı üzere tığ birlikte bu soruna siyasal ayrımsız hal bulunmasını istesek ve bu yönde çabalama gider etsek üstelik maatteessüf çözülemedi. Bunun sorumluluğu Suriye rejimine ve onun uluslararası destekçilerine aittir” dedi.BAKAN KOCA’DAN VİDEOLU MESAJSağlık Bakanı Fahrettin Herif’nın gönderdiği videoteyp düşünce bile törende yayımlandı. Icra Vekili Koca mesajında, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Azamet Hastanesi’nin Avrupa Birliği aracılığıyla yapılan arsıulusal katkının ve düzenlenen hareket birliğinin konkre tezahürü olduğunu vurgulayarak, “Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ve Bakanlığımızın eş çalışmalarıyla inşa edilen hastanemiz ve gaga diş sağlığı merkezimiz, kalifiye rahatsız odaları, uluslararası standartlara sahip ameliyathaneleri ve akıbet teknolojik cihazlarla çağına uygun keyif hizmetlerini herkesi kucaklayan tatlılıkla yapmak amacıyla Kilis halkının hizmetine sunulmuştur” dedi.

Konuşmaların ardından törene katılanlar kurdelesini kestikleri hastaneyi dolaştı.

Share: