Kırşehir Belediye Reisi Ekicioğlu, Cömertlik Haftası Resmi Törenine Katıldı

Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, bu yıl 58’incisi planlı Esnaf Bayramı ve 35. Cömertlik Haftası kutlamaları kapsamında düzenlenen resmi törene katıldı. Ekicioğlu, törende yaptığı konuşmada, “Kardeş Evran-ı Ege, Hacı Bektaş-ı Ege, Yunus Emre, Fatma Bacılar, Kadıncık Analar, Ihtilas Kâmil, Ahmedi Gülşehri, Kaya Şeyhi kabil erenlerin bizlere bırakmış oldukları felsefe ve kültürü gelecek kuşaklarımıza aktarmak hepimizin görevidir” dedi.

35. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen resmi törene,Iş ve Toplumsal Asayiş Bakanı Sayın Vedat Bilimci, Vali H. Mete Buhara, Ticaret Nazır Yardımcısı Sezai Uçarmak, Kırşehir milletvekilleri Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, Şehremini Selahattin Ekicioğlu, TESK Umumi Başkanı Bendevi Palandöken, kent protokolü, esnaf ve sanatkarlar patika kuruluşu komutan ve temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Cacabey Meydanı’nda saygı duruşu sonrasında İstiklal Marşı’nının okunmasının arkası sıra Cingöz Umumi Komutanlığı’na ilişkin Topluluk Gösterisi ve Mehterler Bölüğü dinleti verdi.

Törende konuşan Belediye Reisi Ekicioğlu, şunları söyledi:

“Bilindiği amacıyla, Ahi Evran-ı Veli’nin kurduğu düzenleme Anadolu’dan Balkanlara, Asya’dan Afrika’ya, Dünyanın bir nice yerinde örgütlenen, bugünkü çağdaş anlamıyla Ticaretin, Sanayinin ve Sendikaların dahi esas ve cihanşümul prensiplerini oluşturmaktadır.

Cömertlik Felsefesinin Anadolu’nun ortasında bir nice medeniyete beşiklik yapmış olan Kırşehir’imizin tarihsel ve kültürel adına ne büyüklüğünde kebir benzeri yeri olduğunun altını aynı el daha gravite çizgilerle çizmemiz gerekir.

Cömertlik Teşkilatı elden bunlarla da tutkun olmayıp, Anadolu’nun bizlere mahdut adına bırakılmasında öncü görk oynayan Anadolumuzda esasen ilk kadın örgütlenmesi olan Bacıyan-ı Küçük Asya; Hacıbektaş’ta Kadıncık Ana kadar eş örgütlenmeleriyle birlikte Moğollara karşı savaşta çok cesim görevler üstlenmişlerdir. Ahi Evran-ı Ege, Hacı Bektaş-ı Iye, Yunus Emre, Fatma Bacılar, Kadıncık Analar, Araklama Rabıtalı, Ahmedi Gülşehri, Kaya Şeyhi gibi erenlerin bizlere bırakmış oldukları hikmet ve kültürü ati kuşaklarımıza aktarma etmek hepimizin görevidir.

Bu noktada Ahiliği ve Ahilik felsefesini ve dolayısıyla dahi Kırşehir’imizi hem mahdut ortamında hem üstelik az dışında danışma ve bu kültürün devamlılığını mizan açısından hepimize balaban sorumluluklar düşmektedir. Zira Cömertlik ve Cömertlik felsefesi elden mukannen haftalar ve günlerle sığdırılamayacak kadar evrensel tıpkı öğretidir.

Ülkemizin ve dünyanın süresince bulunduğu iktisadi açmazlar ve kültürel sığlaşmanın içinden çıkarılabilmesinin yer ana ve canlı yolu ise bundan yüz yıllar önce Anadolu’nun ortasında, Kırşehir’de filizlenmiş Cömertlik Felsefesi ve değerlerinin baştan mensur edilmesidir. Tığ, halas mücadelesinde, küllerinden yeniden zade aynı ulusun bireyleri kendisine bunun olanaklı olduğunu düşünüyor ve herkesi Cömertlik felsefesine ve kültürüne sahip çıkmaya nida ediyoruz.

Bu vesileyle Ahilik felsefesi, kültürü ve değerlerinin UNESCO’nun acun bırakıt alanlarını seçmede kullandığı büyüklük olan ‘üstün evrensel değer’e eş olduğunu buradan benzeri el henüz hatırlatmak isterim.

Ahilik felsefesinin, öğretilerinin ve kültürünün yaşatılarak gelecek kuşaklarımıza aktarılması doğrultusunda, içerisinde bulunduğumuz ve zaman burada Resmi Programını gerçekleştirdiğimiz 58. Esnaf Bayramı ve 35. Cömertlik Haftası’nın parçalanmamış Ahi esnafımıza, Kırşehirli hemşehrilerimize ve bütün yurttaşlarımıza alımlı çalımlı olmasını diliyorum.”

Konuşmaların ardından ‘Yılın Çırağı’ Samet Çakır’a, ‘Yılın Kalfası’ Yağız Yüksek Aksu’ya ve ‘Yılın Ahisi’ Anlaklı Satıcı’ya  ödülleri ikram edildi ve şed kuşanma töreni yapıldı.

Şed kuşanma töreni sonrasında Cingöz Genel Komutanlığı Çelik Kanatlar marifetiyle helikopter gösterisi gerçekleştirildi.

Share: