Kırşehir’de iz liseleri esnafın şakirt sorununun çözümüne yardım yapıyor

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahametttin Öztürk, patika liselerindeki mektepli sayısının artmasıyla esnafın şakirt sorunun çözümüne katkı yapıldığını belirtti.

Öztürk, yazılı açıklamasında, evveli zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasıyla esnafın beraberinde yetişecek nitelikli öge üstüne sıkıntılar yaşanmaya başladığını hatırlatarak, yıllarca bu konuda mücadele verdiklerini aktardı.

Mesleksel eğitimin öneminin akıbet dönemde henüz bereketli anlaşıldığını vurgulayan Öztürk, “Milli Terbiye Bakanlığının üstelik girişimleriyle ülke genelinde mesleki yetişek okullarında balaban artma yaşandı. İlimizde dahi Badem Pınar Mesleksel Eğitim Bilimi Merkezi’nin beraberinde birçok okulda sektöre faydalı olacak kalifiye elemanlar yetiştiriliyor.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin bu okullarda hem anne dersleri hem bile çığır eğitimini aldığına bel eden Öztürk, şunları kaydetti:

“Haftanın sınırlı günlerinde esnafın birlikte şakirt adına çalışıyorlar. Bu format hem esnafımız hem birlikte hisse senedi gücünün ati nesillerle devam ettirilmesi için faydalıdır. Günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş değişik iz dalları var. Belli yönelimlerle bu anadan görme mesleklerimizin birlikte kaybolmamasını ve bitmeme ettirilmesini sağlamalıyız. Çocuklarımızın akademik eğitim büyüklüğünde mesleksel eğitime da ihtiyacı vardır. Devletimizin da bu konudaki hassasiyetini esnaf teşkilatları yerine görüyor ve devamlılığını diliyoruz.”

Share: