Malatya’nın yıpranmamış alış aksata merkezinde 800 kişiye istihdam

Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle yetkileri Malatya Büyükşehir Belediyesine devredilen çarkıt YİMPAŞ Binası, Malatya city AVM Konsepti ile faaliyetlerine başlıyor. Mart ayında hizmete sunulması planlanan Malatya City AVM’nin hem otel hem dahi ahzüita merkezi olarak bulunduğu lokasyonda yer beş altı 800 can istihdam edilecek.

İnşaatı ve yer düzenleme çalışmaları tamamlanan merkezde, düz alacak firmaların tefrişat işleri devam ediyor. Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan ve Ilbay Hulusi Şahin gelişigüzel tefrişat çalışmaları devam eden merkezde incelemelerde bulunarak, müellif firma yetkililerinden icraat için bilgiler aldılar.

“Sunu az 800 yaşama istihdam edilecek”

Malatya City AVM’nin hem otel hem dahi ahzüita merkezi adına bulunduğu lokasyonda cesim aynı ihtiyacı gidereceğini dile getiren Malatya Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan, “Çarkıt Yimpaş Binası, şehrimizin doğusunda kullanılmayan ağıl gelmiş, daha ilk laedri tıpkısı şirket aracılığıyla işlenmiş, bölümsel zamanda ahzüita merkezi adına işlev görmüş, totaliter anlamda 5 degaje konsepti ve ayrıksı bölümleri çalıştırılamamış henüz sonradan de zat haline bırakılarak kullanılmayan kuzuluk gelmiş bir binaydı. Yer Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Malatya’mızı konuşma ettiğinde buranın Malatya üzere geberik olduğunu ve bu cesedin kaldırılması gerektiğini kendilerine ifade ettik, bir Vagon Fabrikası’nda olduğu üzere. Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız iyi olsun bu konuda izin ve sorumluluğu bize devren, buranın gene çarkıt haline ve işlevine kavuşması noktasında Büyükşehir Belediyesine yetki verdi. Büyükşehir Belediyemiz marifetiyle bile 29 yıllığına, ilgilendiren müellif firmaya ihale edildi.

Şu anda eksiltme akıbetinde aksata merkezi genel anlamda mücehhez, binanın dış cephesi yeterli hale getirilmiş, inşallah önümüzdeki Mart kadar ait yazar firma, buranın açılışını düşünmektedir. Açılışı ile alay malay hem ahzüita merkezi hem toplumsal donatı alanları hem da 5 yıldızlı otel konsepti açılarak, Malatya’mıza hizmet vermesi ve ileriki aşamada EXPO 2028’in bu bölgede yapılacağı nedeniyle mevrut misafirlerin ihtiyaçlarını karşılama noktasında bu mekanın içtihat, lokasyon yerine haddinden fazla akilane olduğu gözlemlenmektedir. Değişik taraftan beş altı gittikçe 5 degaje Polis Evi ve yaklaşık 4 bin Hususi Harekat polisinin eğitileceği bunun üstelik sonsuz olacağını düşünürsek, buradaki bina lokasyonunun hem otel hem da alışveriş merkezi anlamında makro benzeri gerekseme dindiren format olacaktır. Arz birkaç 800 kişinin istihdam edileceği bire bir biçim olacaktır. Bu

çalışmaları fail ilgili arkadaşlarımıza, bizi bu konuda yetkilendiren Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza ve ilgili yazar firmaya teşekkür ederim. Yapılan çalışmaları yerinde görüp ve bakmak amacıyla Sayın Valimiz ile bu arada buraya geldik” diye niteleyerek konuştu.

“Cenazeyi koparmak amacıyla haddinden fazla emekleri reşit”

Malatya City AVM’nin son halini çalmak için Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan ile birlikte merkezi ülfet ettiklerini belirten Malatya Valisi Hulusi Delice, “Memnuniyetle görüyoruz kim firmalar zat çöz dizaynlarını hazırlıyorlar ve zannediyorum kim icraat Mart itibariyle bitip, burası vatandaşın hizmetine sunulacak. Elbette her bölümü için ayrı tıpkısı himmet yapıyorlar.

Eski manasız çokça keskin durumdaymış, fotoğraflardan gördük. Aslında 20 yıl evvel büyüklüğünde mutasavver zamanın ötesinde lokasyonu ile iyice tıpkısı projeymiş amma tamamlanamamış. Talihsizlikler muammer, hasis şehrin geleceğine damga vuracak olan proje, bire bir süre sonradan şehre beis veren kullanılmayan ayrımsız çatı haline gelmiş. O noktadan sonra Büyükşehir Belediye Başkanımız, bu cenazeyi kaldırma noktasında çokça emekleri ergin, kendisine teşekkürname ediyoruz. Ortaya gene şehrin geleceğine yardım sağlayacak haddinden fazla iyice çok hususi benzeri önsezi proje çıkmış.

Elbette burada benzeri ata kahraman var, onu dahi tebrik etmek geçişsiz. Yap-İşlet-Devret modeliyle bu balaban maliyeti üstlenen, Tekinalp A.Ş’nin Umumi Heyet Başkanı Ahmet Bey’e bile teşekkür ediyorum. Bu büyüklüğünde nazik tıpkı yatırımı sırtlamak niteliksiz değildir. Onu de tebrik ediyoruz, ümit ediyorum kısa antlaşma sonraları açıldığında lüzum lokasyonuyla ister içerisindeki unsurlarla Malatyalının zaman alacağı, Malatya’ya prestij kazandıracak, benzeri dideban, bir gestalt haline gelecektir” ifadelerini kullandı. – MALATYA

Share: