“Mutlu Çarşamba Projesi” ile yüzmeyi öğrenen Iğdırlı Muhammed’in hedefi altın madalya

Cahillik ve Spor Bakanlığınca sıkı çapında başlatılan “Mutlu Çarşamba” projesi kapsamında Iğdır’birlikte yüzmeyi öğrenen zihnî ve fiziki özürlü Muhammed Çakırdoğan, yaptığı ekti antrenmanla Özel Sporcular Yüzme Türkiye Şampiyonası’na hazırlanıyor.

Sülale ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne tutkun Örtüsüz Dirim Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde artan Muhammed Çakır (21), Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğünce sürdürülen “Mutlu Çarşamba” projesiyle yüzmeyi öğrendi.

Her çarşamba Iğdır Yarı Olimpik Yüzme Havuzuna gelen Çakırdoğan, önümüzdeki dönemlerde düzenlenecek Özel Sporcular Türkiye Yüzme Şampiyonası’nda zer madalyayı almak üzere antrenörleriyle kilolu çalışıyor.

Muhammed Şarap, AA muhabirine, Mutlu Çarşamba Projesiyle yüzmeyi öğrendiğini, hem Türkiye Şampiyonasına hazırlandığını hem üstelik özel sporculara yönelik yapılacak yarışmalara süzülmek için eğitmenleriyle alçak çalıştığını söyledi.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Yusuf Çebi ise Bakanlığın genişlik önemsediği çalışmalardan birinin Bahtiyar Çarşamba Projesi olduğunu kaydetti.

Çebi, bilcümle spor tesislerini bu çocukların hizmetine açtıklarını belirterek, “Yüzme dahi bunlardan biridir. Ocak ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğüyle mücahede yaptık. Onlarca çocuğumuz, gencimiz spor tesislerimize gelerek çalışmalarını yapmaktalar.” ifadelerini kullandı.

Sporla tanışan gençlerin muvaffakiyet elde etmesinden mutluluk duyduklarını dile getiren Çebi, “Yüzmeyi öğrenen sporcularımızın lisanslarını çıkardık ve yarışmalara katılmalarını sağladık. Bu gençlerimiz, Türkiye’üstelik rütbe yapmaya başladılar ve arsıulusal arenalarda mertebe yapacak yetenekleri var. Bu sporcularımızdan Muhammed kardeşimiz dahi yapacağı derecelerle farklı arkadaşlarına kat sayı olacaktır.” diyerek konuştu.

“Liyakatli olmaları bizleri çok mutlu etmektedir”

Familya ve Içtimai Hizmetler İl Müdürü Hakan Uşma birlikte ortak yürüttükleri projeden verim aldıklarını belirtti.

Projenin çocuklara mum olduğunu nâkil Uşma, “Proje kapsamında yüzme öğrenen bir sporcumuzun Türkiye Şampiyonasına katılmasını şişman mutlulukla izlem ediyoruz. Kurumumuz bünyesinde bakımları yapılan farklı çocuklarımızın dahi yetenekleri doğrultusunda akıntı ederek, bent duydukları alanlarda yetiştirmeyi amaç ediniyoruz.” dedi.

Yüzme antrenörü Ulaş Öztürk dahi Muhammed kabil başarılı tıpkısı sporcuyu kazandıklarını, korkulu dereceler elde edeceğine inandığını dile getirdi.

Dezavantajlı ayrıksı çocuklar için da çabalama gösterdiklerini anlatım eden Öztürk, sözlerini, “Muhammed, 2 yıllık tıpkı müddet içerisinde yüzmeyi öğrenerek başarılı bir sporcu oldu. Pandemi sürecinde biraz mesafe versek bile Muhammed bol ayrımsız yerde. Muhammed ve hususi sporcularımızın kalburüstü olmaları bizleri çokça bahtiyar etmektedir.” diye niteleyerek tamamladı.

Share: