Ordu marifet! Kalaba’da kivi üreticileri kullanılmamış sezon fiyatından kıvançlı değil

Kargaşa’üstelik fındığın beraberinde mütenavip olarak üretilen ve 22 yıldır devlet ekonomisine yardım sunan kivi hasadına kısaca benzeri ay kalırken, üreticiler bu sezon bekledikleri fiyatı alamadıklarını belirtti.

Güzeşte sene 8 bin ton kitap alınan Kalabalık’da bu mevsim 10 bin titrem kivi rekoltesi bekleniyor. Kentte mazisi kısaca 30 sene öncesine raci kivi, 22 yıldır üretilerek kent ekonomisine ulama sunuyor. Fındığın yanı sıra alternatif namına üretilen ve temas güzeşte zaman yaygınlaşan kivi, geçtiğimiz sene 8 bin ton rekolte ile Ordu ekonomisine tahminî 60 milyon TL girdi sağlarken, üreticiler bu sezon 10 bin ton rekolte muhtemel kivinin fiyatının 9 TL civarında olmasının kendilerini el durumda bıraktığını belirtiyor.

“Rekolte yüksek fakat eşit beklediğimiz üzere değil”

Kalabalık Kivi Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Uzunlar, teşrinisani ayının evvel haftasında yapılması beklenen hasat öncesi fiyatların düşük seyrettiğini belirterek, “Hasat dönemine kestirmece tıpkı kamer kaldı, kivilerin aroması 6 buçuğu bulduktan sonradan bölgemizde kiviler toplanmaya başlıyor. Sabık yıl 8 bin ton civarında rekolte vardı ve mülk ekonomisine tahminî 60 milyon TL katkısı vardı. Bu henüz tayin yapılmadı fakat mütezayit rekolte ile birlikte 10 bin tonu bulması hedefleniyor. Geçen yıla oranla kivilerde kalite fena hâlde. Sezonda yalnız fiyatla ait sıkıntılarımız var. Biz bu sezonda 18-20 TL beyninde bedel bekliyorduk ancak alıcılar sevimsiz hava depolarının kullanımının ve diğer maliyetlerin erdemli olmasını esbabımucibe gösterip fiyatı düşük tutuyor. Geçtiğimiz yıl kaliteli kivi 8 TL’den gitmişti, bu yıl için ise muayyen tıpkısı fiyat oluşmadı ama kaliteli kiviyi başlangıçta satışlarda 9 liradan alacaklarını söylüyorlar. Bu nedenle şu temel kadar anlaştığımız ayrımsız azrail namevcut, bu birlikte üreticileri mağdur etti” dedi.

“Bu konuda bize destek olunması gerekiyor” diyen Uzunlar, “Sabık sene sevimsiz çekicilik deposuna benzeri titrem kivi koyduğum antlaşma yıllık 10 bin TL maliyet veriyordum fakat bu sene 50 bin TL vermem gerekiyor. Bu da bizim kivideki kar oranımızın gayrı maliyetlere gitmesine illet oluyor. Maliyetler yükselmeseydi kivi bu yıl 16-17 bandında satılırdı” diye konuştu.

Uzunlar ayrıca, kivide erken hasat yapılmaması üzerine üreticilere uyarılarda bulundu. – KARGAŞA

Share: