Osmaniye bili… TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Evlek, Osmaniye’de konuştu

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Evlek, “TEKNOFEST 2018 yılında ilk kez yapıldığında 500 bin ziyaretçisi vardı. 2022 yılında yani bu yıl ise 600 bin müsabık oldu.” dedi.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesince planlı “Olgun ve Teknoloji Odaklı Ekosistemimizi Gençlerimizle Gelişigüzel Geliştiriyoruz” mevzulu konferansa katılan Evlek, TÜBİTAK namına yavru ve gençlerin düşünüm üretebilmeleri üzere birçok aktiflik ve konkur düzenlediklerini söyledi.

TÜBİTAK’ın bindi verdiği genişlik balaban etkinliklerden olan TEKNOFEST’in yıllar içre çokça büyüdüğünü ve geliştiğini dile getiren Mandal, “TEKNOFEST 2018 yılında ilk defa yapıldığında 500 bin ziyaretçisi vardı. 2022 yılında yani bu sene ise 600 bin müsabık oldu. Yani 600 bin öğrencimiz, dinç arkadaşımız, ortaokul, ortaöğretim, darülfünun öğrencisi ‘Benim fikrim var.’, teknolojiyi birisi çözsün diyerek değil, ‘Ben hal üreteceğim.’ diye aday olan arkadaşlarımız.” ifadelerini kullandı.

Mandal, TEKNOFEST yardımıyla acun çapında yaşanan teknolojik krizlere analizör ortaya çıktığını belirtti.

“Söz Gelişi şu dakika dünyada aynı yonga krizi yaşanıyor. TEKNOFEST’e katılan arkadaşlarımız öz çip tasarımlarını yaptılar ve şu zaman bu geliştirdikleri çipler kullanıma geçti. Hem sayısal tasarım hem üstelik analog dizayn kategorisindeki arkadaşlarımız, şu zaman geliştirdikleri çiplerle gür ayrımsız kol oluşturdu. Çalıştılar ve başardılar.” diyen Evlek, onlara mali destek verdiklerini ve onların girişimlerini desteklediklerini kaydetti.

“Elon Musk içtimai medyada bu gençleri beğendi”

Karada, sesten aceleci seyahati öngören “Hyperloop” teknolojisi üstüne bire bir yarışma düzenlediklerini ve hiç beklemedikleri oranda kalburüstü projelerle karşılaştıklarını ifade eden Mandal, Hyperloop’un geleceğin raylı ulaşım sistemi olduğunu bildirdi.

Evlek, Türkiye’nin bu konudaki bildirme nazik avantajının bulunduğu havza olduğuna belen ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bura gelgel lojistiğinin merkezi konumunda ancak 2035 yılında abuhava koşulları dolayısıyla 3 saatlik gelgel yolculukları kalmayacak. Yani 3 saatlik albeni yolculuklarının tamamının raylı sistemlerle yapılması planlanıyor ama bugünkü raylı sistemle değil. Doğrudan vakumun içinde ve raylara değmeden, sürtünmenin sıfıra mail olduğu benzeri kuma ve bunu öğrencilerimiz başardı. Bunu yapabilecekleri üstüne kaygılarımız vardı ve bunu özne öğrenciler lisans öğrencileri. Yüksek lisans değil, doktora değil ağız ağıza lisans, yöre lisans öğrencilerimiz. Şu zaman dört dörtlük gelişim teklifi alıyorlar. Yani Elon Musk içtimai medyada bu gençleri beğendi. Türkiye’den zinde öğrenci arkadaşlarımız, gürültülü hızında vasıta yapabiliyor. Bunun anlamı İstanbul- Ankara 17 dakikaya gidilebilecek. Bu kusursuz aynı gelişmenin ipuçları. Dünya bunu çalışıyor. Bu nedenle çok heyecanlıyım.”

TEKNOFEST kapsamında “Dikey iniş yapan roket”, “Elektrikli vasıta” ve “İnsansız hava ara bulucu” dallarında de muhteşem projelerin yapıldığına dikkati calip Mandal, gelecek sene elektrikli komütatör yarışmasının bile henüz dokuz canlı olacağını belirtti.

Mandal, TÜBİTAK kampüsünde yapılacak yarışta araçların alışılagelen çevirgeç üzere yarışacağını anlatarak, “Tıpkısı pistin etrafında dönüyorlardı. Bu sene ise aynen benzeri otomobil kabil duracak, kalkacak, rampada çalışacak, bulaşan indirip bindirecek. Asıl hanay koşullarına daha akıllıca benzeri konkur olacak.” diye konuştu.

“2053 hedefine ulaşmada sunu oylumlu kilit görk insan kaynağı”

2023’te düzenlenecek TEKNOFEST’te 41 değişik dalda yarışma düzenleneceğini ve başvuruların 20 Kasım’üstelik sona ereceğini tabir eden Evlek, başarmak için çalışmak, çalışmak üzere de önce namzet atılmak gerektiğini ifade etti.

Mandal, şunları söyledi:

“Namzet olmanızı bekliyoruz. Yöre lisans, lisans, lisans üstü tüm alanlarda yarış kategorileri var. Gelecekte elan üstelik zorlaşan mesail olacak ama ayrımsız zamanda da bu sorunlara bakış noktasını farklılaştıran gençlerimiz var. Bunu görüyoruz. Yani 600 bin öğrenci yarışıyorsa aday oluyorsa rekabet etmek için balaban benzeri düş var etmek. Hep dünya bunu duyuyor. Türkiye’nin üzerinde sunu çok konuşulan laf, Türkiye’deki insan kaynağı yeteneklerimiz. Nedeniyle lüzum kasaba, icap istihsal, lüzumlu sayısal dönüşüm, isterse birlikte dosdoğru dirim, bunların tümünde oylumlu olan yeteneğin akıllıca kullanılması. 2053 hedefine ulaşmada bildirme kebir kilit cila âdem kaynağı, tek özdek değil. Servet, mahiyet, bunların hepsinin ötesinde genişlik kebir molekül güre âdem kaynağımız, yani sizlersiniz.”

Share: