Pakistan’a arkalama malzemesi taşıyan “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola daha çok

Afet ve Ivedili Boyut Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil sosyete kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Katar Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, başat afetlerinin 33 milyondan aşkın kişiyi etkilediği Pakistan için kurduğu insanca müzaheret köprüsünden destek göndermeyi sürdürüyor. Arkalama çalışmaları, 50 bin oba ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri zımnında Tarihi Ankara Garı 1. Peron’üstelik, AFAD Komutan Yardımcısı Önder Bozkurt, TCDD Transport Umum Müdür Yardımcısı Yoğun Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve bindi veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla tören düzenlendi.

AFAD Umumi Başkan Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’da yaşanan dominant afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların üstelik afetzedelere hızlı tıpkı şekilde ulaşmasını temenni eden Bozkurt, “Imge ediyoruz kim trenlerle revan hem arkalama paketleri hem hijyen kolileri hem üstelik otağ ve battaniye kadar temel insancasına müzaheret malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların asıl ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında yarar ve kolaylıklar sağlar diyerek düş ediyoruz.” dedi.

Yardım trenlerinin koordinasyonunda dört kesim belirlediklerini söyleyen Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Mersin Ağacı, Van ve Kocaeli’nde başlamak üzere sıhhat trenlerimiz yola bundan sonra. Geçtiğimiz salı haset Van’de 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Zaman Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle gelişigüzel Türk milletinin duaları bile Pakistan’a nail olacak.”

“Umum demiryolcular canla başla mücahede göstermektedir”

TCDD Taşımacılık Umum Müdür Yardımcısı Okkalı Altun da 2 şimendifer halinde, 47 vagonda bin 40 titrem insancasına arkalama malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını ifade ederek, “Biraz sonra iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna kadar toplanmış 3 bin 991 kilometre meydanlık bitirme edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki yardım malzemelerinin gerekseme sahiplerine olanaklı olan yer güdük sürede ulaşması üzere trenin geçtiği güzergahtaki yekpare demiryolcular canla başla mücahede göstermektedir.” diye niteleyerek konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi birlikte yardımlarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Trenlerle taşınan tahminî 350 ton gıda yardımının Pakistan’de yaşanan besin sorununa şanlı oranda katkıda bulunduğunu ifade eden Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim ama Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece daha süssüz atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza yardımcı olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkürname ediyorum.” dedi.

Ankara çalışkan trenler için müzaheret hazırlayan valilik, kaymakamlık ve belediyelerden oluşan iller arasında, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kalabalık, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Aydın, Uşak, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa meydan alıyor.

Share: